Гіпертонус у немовлят: що це таке і як з ним впоратися?

М’язовим гіпертонусом називають обмеження активності малюка, при якій спостерігається помітна скутість в спонтанних рухах, опір пасивному згинанню-розгинанню кінцівок. В залежності від віку, самопочуття дитини, цей стан може бути як фізіологічною нормою, так і симптомом патології. Провести грамотну діагностику та призначити відповідне лікування може тільки спеціаліст. Обираючипатронаж новонародженого, батьки можуть отримати консультацію педіатра.

Коли тонус — це норма?

Підвищений тонус м’язів може бути нормою в двох основних випадках.

  • Вік до 3 місяців. В утробі матері малюк знаходиться в специфічній позі: ніжки підігнуті і злегка розведені, ручки зігнуті і притиснені до грудей, пальці зібрані в кулачки, голова нахилена вперед. Після народження тіло певний час прагне повернутися до цієї пози. Проте кулачки за бажання достатньо легко розігнути, а уві сні тіло більш розслаблене. Після 3 місяців тонус поступово спадає.
  • Стрес. Якщо немовля голодне, відчуває холод, страждає від кишкових колік чи незадоволене з іншої причини, тонус м’язів буде підвищений. Тому важливо, щоб на момент огляду дитина почувалася добре.

Важливо враховувати, що здорова дитина може мати гіпертонус через неправильний догляд: використання нашийного плавального кругу, ходунків, активна стимуляція раннього фізичного розвитку. Все це шкодить здоров’ю немовляти.

Коли тонус — це проблема?

Патологічний гіпертонус може розвинутися через гіпоксію плоду під час вагітності, пологові травми (частіше страждають голова і шия), вплив інфекцій чи токсичних речовин, ДЦП. Розглянемо основні ознаки патології.

  • Тіло часто вигнуте дугою, голова нахилена в одну сторону чи до одного плеча.
  • Дитина до місяця добре тримає голову.
  • Немовля майже не рухає ручками та / або ніжками, при спробі розігнути їх відчувається спротив.
  •  Малюк перевертається тільки через один бік.
  • Дитина до року віддає перевагу лівій чи правій руці.

Патологічний гіпертонус негативно впливає на формування моторики, сповільнює фізичний і розумовий розвиток немовля. В майбутньому можуть сформуватися дефекти ходи чи постави, які буде вкрай важко виправити. Саме тому важливо регулярно відвідувати з дитиною лікаря і звертатися за консультацією за будь-яких тривожних ознак гіпертонусу.

Що робити при підвищеному м’язовому тонусі у дитини?

Якщо ви помітили ознаки гіпертонусу у свого малюка, варто якомога скоріше записатися на прийом до педіатра або дитячого невролога. Лікар огляне немовля, призначить діагностичні процедури (наприклад, УЗД головного мозку) і тільки після цього складе індивідуальні рекомендації. Зазвичай до них входить масаж для розслаблення, лікувальна фізкультура відповідно до віку, плавання, фізіотерапевтичні процедури, а в особливих випадках — прийом ліків.