М’язовим гіпертонусом називають обмеження активності малюка, при якій спостерігається помітна скутість в спонтанних рухах, опір пасивному згинанню-розгинанню кінцівок. В залежності від віку, самопочуття дитини, цей стан може бути як фізіологічною нормою, так і симптомом патології. Провести грамотну діагностику та призначити відповідне лікування може тільки спеціаліст. Обираючипатронаж новонародженого, батьки можуть отримати консультацію педіатра.
Коли тонус — це норма?
Підвищений тонус м’язів може бути нормою в двох основних випадках.
- Вік до 3 місяців. В утробі матері малюк знаходиться в специфічній позі: ніжки підігнуті і злегка розведені, ручки зігнуті і притиснені до грудей, пальці зібрані в кулачки, голова нахилена вперед. Після народження тіло певний час прагне повернутися до цієї пози. Проте кулачки за бажання достатньо легко розігнути, а уві сні тіло більш розслаблене. Після 3 місяців тонус поступово спадає.
- Стрес. Якщо немовля голодне, відчуває холод, страждає від кишкових колік чи незадоволене з іншої причини, тонус м’язів буде підвищений. Тому важливо, щоб на момент огляду дитина почувалася добре.
Важливо враховувати, що здорова дитина може мати гіпертонус через неправильний догляд: використання нашийного плавального кругу, ходунків, активна стимуляція раннього фізичного розвитку. Все це шкодить здоров’ю немовляти.
Коли тонус — це проблема?
Патологічний гіпертонус може розвинутися через гіпоксію плоду під час вагітності, пологові травми (частіше страждають голова і шия), вплив інфекцій чи токсичних речовин, ДЦП. Розглянемо основні ознаки патології.
- Тіло часто вигнуте дугою, голова нахилена в одну сторону чи до одного плеча.
- Дитина до місяця добре тримає голову.
- Немовля майже не рухає ручками та / або ніжками, при спробі розігнути їх відчувається спротив.
- Малюк перевертається тільки через один бік.
- Дитина до року віддає перевагу лівій чи правій руці.
Патологічний гіпертонус негативно впливає на формування моторики, сповільнює фізичний і розумовий розвиток немовля. В майбутньому можуть сформуватися дефекти ходи чи постави, які буде вкрай важко виправити. Саме тому важливо регулярно відвідувати з дитиною лікаря і звертатися за консультацією за будь-яких тривожних ознак гіпертонусу.
Що робити при підвищеному м’язовому тонусі у дитини?
Якщо ви помітили ознаки гіпертонусу у свого малюка, варто якомога скоріше записатися на прийом до педіатра або дитячого невролога. Лікар огляне немовля, призначить діагностичні процедури (наприклад, УЗД головного мозку) і тільки після цього складе індивідуальні рекомендації. Зазвичай до них входить масаж для розслаблення, лікувальна фізкультура відповідно до віку, плавання, фізіотерапевтичні процедури, а в особливих випадках — прийом ліків.