Ще в середині минулого тижня, як і писала «Галичина» у попередньому випуску, в Україні розпочалася нова хвиля масових захворювань на коронавірус. Причому епіцентром цього спалаху знову, як і торік приблизно в цей час, стали західні регіони нашої держави. А найскладніша епідемситуація склалася на Прикарпатті, де вже 19 січня зафіксували перший антирекорд щодо кількості інфікованих, який уже наступного дня побив новий...
Отож 21 січня на позачерговому засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій вирішили встановити з 24 січня «червоний» рівень епідемічної небезпеки на території Івано-Франківської області. Нагадаємо, що цей «статус» передбачає низку обмежень, які з понеділка запроваджують у регіоні.
Зокрема заборонено роботу закладів громадського харчування, крім адресної доставки та замовлень навинос, ТРЦ та інших розважальних закладів, кінотеатрів, театрів тощо, освітніх установ, крім дитячих садків і початкових класів шкіл, непродовольчих ринків і магазинів, спортзалів, басейнів і фітнес-центрів, закладів культури, крім історико-культурних заповідників, проведення кіно- та відеозйомок, а також масових заходів, окрім офіційних спортивних і матчів командних ігрових видів спорту без глядачів.
Правда, вказані обмеження не діятимуть у тих випадках, якщо 100 відсотків співробітників (організаторів) та відвідувачів (учасників) вказаних закладів (заходів) будуть цілковито імунізовані та матимуть зелений COVID-сертифікат або ж чинний негативний результат тестування на COVID-19 (ПЛР або тест на антиген чи сертифікат про одужання від коронавірусної хвороби).
Один із вказаних COVID-документів або довідку про отримання однієї дози вакцини потрібно використовувати і для міжрегіональних поїздок у громадському транспорті. Роботу ж банків, АЗС, аптек, у тому числі й ветеринарних і зоомагазинів та всіх продовольчих крамниць наразі не обмежено, проте обов’язковим для їхніх персоналу й відвідувачів залишається дотримання протиепідемічних правил.
Головний державний санітарний лікар Івано-Франківщини Руслан Савчук зазначив, що спалах коронавірусу в області міг статися й через масові новорічно-різдвяні гуляння. «Свого часу я робив попередні прогнози про зростання захворюваності на «ковід» у січні й застерігав краян. Однак що воно буде таке стрімке, стало очевидно після заходів, які проводили для встановлення рекорду України з виконання коляди. У них взяли участь понад 4,5 тисячі людей, а за інформацією організаторів, ще десь дві тисячі не встигли зареєструватися. Тож орієнтовно десь сім тисяч людей були там – без масок, без проходження жодного температурного контролю та наявності сертифікатів вакцинації (мова про коляду 9 січня в селі Підгір’ї на Богородчанщині. – Ред.). А потім проводили й інші святкові заходи безпосередньо в центрі Івано-Франківська, а також у районах без належного дотримання заходів епідембезпеки», – розповів він.
Певне уявлення про те, що діється в галицьких спільнотах на тлі наростання нової хвилі COVID-19, які настрої в наших краян у зв’язку з тим, дають голоси соцмереж. «Щойно повернулася з поліклініки, – написала, приміром, у фейсбуці пані Леся. – Людей – безмір. У багатьох симптоми «ковіду». ПЛР-тестів нема, швидких тестів – так само. Хочеш – іди здавай їх у приватну поліклініку, там забезпечення ідеальне, правда, за чималенькі гроші.
Багато пацієнтів – після дворазових вакцин, які, як виявляється, проти «ковіду» не захищають. Однак мали б подарувати «легший» перебіг хвороби, та й це, здається, не більше, ніж слова. Лікарі втомлені. Багато їхніх колег похворіли, пацієнтів – море, допомагати треба. Моя лікарка за графіком приймала до 13 год., але я на прийом до неї потрапляю о 14.30. Після мене – ще четверо пацієнтів із підвищеною температурою чекають допомоги… Шкода її втомлених очей, шкода хворих людей...».
Більшість коментаторів цього посту, який можна назвати вже не криком душі, а її стогоном, цілком згідні з його авторкою. «І ми нині в поліклініці були, – додала, приміром, Оля. – Не повторятиму, бо все ідентично. Додам ремарочку: якщо ти тест навіть сам купив в аптеці, і він позитивний, то його не зарахують до історії твоєї хвороби при всіх «ковідних» симптомах, бо треба або в поліклініці (де немає тестів) або в приватній (де дорого і по запису, бо ж черга). Тому в тебе в анамнезі – ГРЗ або ж плати за дорогий тест ще раз… Ми так ніколи з карантинів не вийдемо».
«Була сьогодні в поліклініці, – написала й Mila. – Ті самі враження. І медперсонал знервований, і люди агресують!». «Ніхто так не поспівчуває вам, як я, – бо сам тепер лежу слабий, – продовжує обмін думками Володимир. – Зате мене розпирає гордість, що ми зібрали найбільшу коляду в світі!».