Формула «двохсотки»: 19 прикарпатських вступників склали зовнішнє оцінювання на 200 балів

Зовнішнє незалежне оцінювання, яке цього відбувалося в надзвичайно складних і непересічних умовах, завершилося. Учасники процесу вже можуть трішки розслабитися, адже основні випробування позаду, а результати за тести – на їхніх інформаційних сторінках, тож можна спокійно розпочинати вступний марафон. Хочеться підкреслити, що жодні форс-мажори та карантинні обмеження не завадили найкращим випускникам прикарпатських шкіл отримати свої омріяні найвищі бали. Загалом у доробку прикарпатців 20 «двохсоток», торік було дев’ять.

Рекордна статистика

За інформацією Українського центру оцінювання якості освіти 447 учасників ЗНО-2020 склали його на 200 балів. Омріяну «двохсотку» з математики отримали 142 абітурієнти, з хімії – 49, з англійської мови – 84, з біології – 44, з української мови та літератури – 8, з історії України – 49, з фізики – 64, з німецької мови – 3, з географії – 3 та з французької мови – 1. А от висота 200 балів з іспанської мови цього року не підкорилася нікому. У порівнянні з попереднім роком, кількість вступників, котрі набрали максимальний бал зросла на 63%. Втім, цього року немає жодного учасника, який склав би ЗНО з трьох предметів на 200 балів. Натомість випускник Перегінської ЗШ №1 Рожнятівського району Олександр Люклян склав зовнішнє оцінювання з двох предметів, української мови і літератури та математики, на 200 балів. З англійської мови та фізики прикарпатець показав також вражаючий результат у 199 та 196 балів відповідно. Цього року він такий один в Україні.

– Для того, щоби виросло успішне дерево має бути великий сад, а просто так у полі, самостійно, дерево не дасть гарні плоди, – наголошує директор Івано-Франківського фізико-технічного ліцею Мирослав Янишівський, випускники якого щороку демонструють високі результати на ЗНО. – Скільки би не наймати репетиторів, 90 і більше відсотків знань дитина отримує в класі у результаті систематичної роботи на занятті. Репетитор може дошліфувати, довчити, але навчати, думаю, ні. 200 балів або близькі результати говорять про високий рівень викладання конкретного предмету і гарний добір вчителів у навчальному закладі.

Директор Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти Богдан Томенчук, наголошує, що формула 200 балів на ЗНО – це безперервна праця помножена на фарт. І підкреслює, що кількість «двохсотбальників» – не є лакмусовим папірцем якості надання освітніх послуг того чи іншого навчального закладу чи регіону. Адже, щоб робити такі висновки потрібно більш глибше і детальніше аналізувати результати ЗНО, аніж просто рахувати «двохсотбальників».

Тим не менше за результатами цьогорічного зовнішнього незалежного оцінювання, у доробку прикарпатців 20 «двохсоток». Найвищі бали з фізики набрали випускники Долинського ліцею «Інтелект», Долинського ліцею №1, Надвірнянського ліцею, з математики – Івано-Франківського фізико-технічного ліцею-інтернату, Долинського ліцею № 1, Перегінської ЗШ № 1, з української мови і літератури – Перегінської ЗШ №1, з англійської мови – Івано-Франківського ліцею №1, Івано-Франківського ліцею №11, Івано-Франківського ліцею № 5, Української гімназії № 1 м. Івано-Франківська, Калуського ліцею №2, Далешівської ЗШ Городенківського району, Косівського ліцею №1 ім. Ярослава Мудрого, біології – Коломийського ліцею №9, Богородчанської ЗШ №1 ім. Олекси Гірника, з історії України – випускник минулих років, хімії – троє учнів Богородчанської ЗШ №1 ім. Олекси Гірника.

Квартет максимальних результатів

Для Богородчанської ЗШ №1 ім. Олекси Гірника цей навчальний рік виявився винятково успішним. Четверо випускників закладу склали одне з тестувань на 200 балів. Цього року таким результатом не може похвалитися жодна школа області. Зокрема, Максим Максьом, Олександр Басанець, Анна Тітова набрали максимум з хімії, а Софія Середюк – з біології.

Директор школи Ігор Онкалюк наголошує, що високі результати ЗНО цьогорічних випускників є свідченням системної роботи з учнями і підтверджує статус закладу як базової школи Богородчанського району у роботі з обдарованою молоддю. Крім того, п’ять років тому тут створили клас з поглибленим вивченням природничих дисциплін. Його випускники, серед яких четверо цьогорічних «двохсотбальників», доводять успішність та результативність такого експерименту. Крім того, не варто забувати про педагогічні кадри, адже на думку Ігоря Івановича, саме вони вирішують все і є запорукою успіхів учнів. Тож без фахових настанов педагогів, а саме вчителя хімії Віталія Басанця та вчительки біології Надії Грицак, шлях до 200 балів був би складнішим.

– Насамперед, щоб досягти результату в 200 балів треба знати набагато більше, – переконаний Ігор Онкалюк. – Цього результату досягає лише той, хто має стійку емоційну рівновагу, доволі високий інтелект та організованість. Двохсотбальний результат – не завжди відображає повноту знань учня, багато залежить від самої особистості і від її уміння пройти випробування.

Найкращий учень Богородчанщини

Випускник Богородчанської школи №1 ім. Олекси Гірника Максим Максьом має найвищі результати ЗНО з усіх цьогорічних випускників свого навчального закладу. Зокрема, з української мови та літератури – 196 балів, математики 198, біології – 199, хімії – 200. В сумі – 793 бали з 800 можливих. Вражаючий результат. І він, точно не є випадковим. Про що свідчать численні перемоги хлопця на предметних учнівських олімпіадах різних рівнів: від районного до всеукраїнського, чотириразовий титул найкращого учня Богородчанського району та присвоєння Президентської стипендії.

Хлопець переконаний, що для того щоб успішно скласти ЗНО і досягнути високих результатів потрібно лише ретельно вивчати шкільний матеріал за попередні роки. «Думаю, пандемія і карантин допомогли цьогорічним випускникам, адже не потрібно було стільки працювати над звичайними шкільними уроками, можна було присвятити більше часу підготовці до ЗНО, – ділиться він. – До української мови та літератури серйозно почав готуватися за місяць до іспитів, а з біології та хімії по-суті особливо не готувався, бо раніше їздив на олімпіади, займав призові місця і був впевнений у своїх силах. Не можу сказати, що треба обов’язково брати участь в предметних учнівських олімпіадах, але тим не менше – це дуже допомагає».

Що потрібно для того, щоб отримати 200 балів на ЗНО? Максим переконаний, що якоюсь мірою – це залежить від удачі, але якщо ти дуже добре знаєш той чи інший предмет, то отримати такий високий результат – не складно.

Максим зізнається, що завдання ЗНО видалися йому доволі простими, адже на учнівських предметних олімпіадах стикався зі значно складнішими. «Просто треба готувати саме те, що вимагає програма ЗНО, додаткових знань не потрібно. Адже ЗНО – це просто перевірка тих знань, котрі ти вивчив школі», – роздумує хлопець і додає, що саме підготовка до іспитів йому видалася трохи нудною, адже треба було повторювати вивчений шкільний матеріал, проходити тести попередніх років, а вивчати чогось нового – не доводилося.

У вільний час Максим Максьом має такі ж вподобання та хобі, як і його однолітки. Любить кататися на велосипеді, гуляти з друзями, відпочивати на річці. Але тим не менше, серед його захоплень є місце і для навчання, зокрема найбільше він цікавиться біологією, а також читає художню і наукову літературу.

Щодо свого професійного майбутнього, то хлопець вже визначився, у фаворі – медична спеціальність, але не виключає фах біолога або хіміка. Серед численних вищих навчальних закладів України богородчанець віддає перевагу Київському національному університету ім. Тараса Шевченка. «Насамперед, вступаю на ту спеціальність, котра мені буде подобатися в майбутньому і я буду працювати, знаючи, що це приносить мені задоволення. Батьки, друзі, вчителі також радили медицину. Щодо вишу, то я собі подумав, якщо я добре склав ЗНО, то чому б не вступити до найкращого університету. Переконаний, що в столиці України більше перспектив для навчання та роботи в майбутньому», – наголошує Максим.

Успіхи ФТЛ

Директор Івано-Франківського фізико-технічного ліцею (ФТЛ) Мирослав Янишівський наголошує, що цей рік для закладу був надзвичайно успішним, хоч і не простим. «Маємо два зовнішніх критеріїв для оцінки нашої діяльності: результативність виступів на обласних інтелектуальних змаганнях, олімпіадах, конкурсах і зовнішньому незалежному оцінюванні, – роз’яснює освітянин. – За першим критерієм маємо 60 призерів учнівських олімпіад та конкурсу-захисту Малої академії наук, серед навчальних закладів – це найвищий результат в області. Щодо другого, то Роман Курилюк склав ЗНО з математики на 200 балів, а Юрій Іваник з математики та фізики набрав по 199 балів. Це особливі хлопці, впродовж усіх семестрів навчалися в ліцеї високорезультативно. Ведемо рейтинг учнів, то Роман посідає у ньому першу позицію з 90 ліцеїстів, а Юрій – другу».

Мирослав Янишівський переконаний, що значний вплив на досягнення учнем результату в 200 балів на ЗНО залежить від двох з половиною факторів: «Перший – це ставлення учня до роботи, наполеглива, постійна систематична праця. Другий – вчитель. Треба мати щастя потрапити до доброго педагога, який знає свій предмет, не рахується з часом і має бажання показати свою майстерність. І маленький додаток, як і у всьому в житті, треба мати трохи щастя. Але найважливішими є дитина і вчитель».

Математична мрія

Випускнику Івано-Франківського фізико-технічному ліцею Романові Курилюку підкорилася висота 200 балів з математики. Тестування з фізики він склав на 190, а українську мову та літературу на 172 балів. «Успіхи залежать від оточення, – переконаний ліцеїст. – Впродовж трьох років, які я навчався у фізико-технічному ліцеї, мене оточували люди, які хотіли вчити математику, фізику та інші предмети, було з ким позмагатися і до кого тягнутися». До речі, до свого ліцейного періоду хлопець навчався у Івано-Франківській ЗШ №10.

Щодо підготовки до ЗНО, то Роман зізнається, що у цьому процесі йому найбільше допомогла участь у предметних учнівських олімпіадах з фізики та математики. «Ніколи не займався з репетиторами, лише підготовка до олімпіад і навчання в ліцеї. Фізика і математика віддавна мене захоплюють, завжди шукав цікаві задачі і розв’язував їх. Чесно кажучи, з українською мовою, ніколи не дружив. Писати твори і гарно говорити – ніколи не вмів, але тим не менше справився з цим завданням. Розраховував, що завдання з граматики виконаю добре, а власне висловлення напишу погано, але вийшло навпаки», – ділиться він.

Хлопець розповідає, що коли повернувся після складання тестування з математики додому, перевіряв свою роботи декілька разів і не міг повірити в те, що у нього немає жодної помилки і додає, що не розраховував на такий результат. А щодо тестування з фізики, то Роман не приховує, що прагнув отримати вищі бали, аніж 190, проте через неуважність допустив декілька помилок, які й стали цьому на заваді.

Роман наголошує, що він не з тих учнів, котрі навчаються цілодобово, знаходить час на дозвілля, друзів та захоплення. Зокрема є учасником Молодіжного націоналістичного конгресу (МНК) і молодіжного крила Братства ОУН-УПА. Ліцеїст зізнається, що найбільше йому до вподоби в походи в гори.

Після закінчення рідного ФТЛ, Роман планує вступати до Київського політехнічного інституту ім. Ігоря Сікорського за спеціальністю «системний аналіз». «Шукав фах, який буде пов’язаний і з математикою, і з програмуванням», – констатує ліцеїст і зізнається, що на разі мріє лише про одне – вступити на омріяну спеціальність обраного університету.

За бал до «двохсоток»

Не «двохсотками» єдиними. Ліцеїсту Івано-Франківського фізико-технічного ліцею Юрію Іванику до максимальних 200 балів з двох предметів не вистачило 1 балу. Хлопець склав тестування з математики та фізики на 199. З української мови та літератури також набрав доволі високий результат у 184 бали. Юрій каже, що не засмутився, через свої 199 балів з двох дисциплін, хоча, мрів, звісно, про «двохсотки». Він переконаний, що набрати максимум йому завадило хвилювання. «Звичайно, готувався на 200 балів, але прийняв свій результат, тому що один бал при вступі не дуже щось вирішує, – коментує випускник ФТЛ. – дуже хотів скласти ЗНО на 200 балів, під час самого тесту мені здавалося, що я не наберу їх. І мабуть, ці думки про високу планку стали на заваді. Не треба все ж таки думати про максимальний результат, а просто йти на іспит і складати його».

Юрій Іваник розповідає, що до ЗНО готувався самостійно: «Купив збірники з підготовки до ЗНО, то був карантин, з’явилося більше вільного часу і я щодня регулярно займався, обирав тему, а також проходив тести за попередні роки».

Ліцеїст переконаний, щоб досягнути високих результатів на ЗНО потрібно регулярно та систематично працювати і додає, що без мотивації – нічого не вийде. «Моєю мотивацією було бажання вступити до столичного вишу, я поставив собі цю ціль і поступово до неї йшов, – розповідає мій співрозмовник. – Хочу вступити на прикладну математику Київського політехнічного інституту ім. Ігоря Сікорського. З дитинства люблю математику, тому вибір факультету очевидний, а щодо університету, говорив зі студентами, які там навчалися, і він мені сподобався. Мрію вступити на математичний факультет, закінчити аспірантуру та займатися науковою діяльністю в цій галузі».

Футбол і шахи – це улюблені спортивні ігри Юрія Іваника. У вільний від навчання час, хлопець любить поганяти з м’ячем чи розіграти шахову партію. Своїм наступникам, учням, котрі наступного року складатимуть ЗНО Юрій Іваник радить посилено готуватися до іспитів вже з початку навчального року і не відкладати свою підготовку на потім. «Рекомендую складати пробне ЗНО, адже під час нього можна побачити як відбувається іспит, можливо, вже й хвилювання такого не буде на першому тесті. І, звичайно, багато працювати. Раджу скласти розклад і одного дня вчити українську мову, наступного дня – математику тощо. Треба працювати, без цього ніяк. Успіху не складно досягнути, просто потрібно цього захотіти», – наголошує ліцеїст.

Редактор відділу газети “Галичина”