Український кінематограф, безперечно, переживає справжній розквіт. З кожним роком у прокат виходить дедалі більше українських фільмів, котрі вражають різноманіттям жанрів, неперевершеною грою акторів та своєю конкурентоздатністю. На 2019-й заплановано чимало кінопрем’єр, деякі з них підкорятимуть не лише вітчизняний кінопростір, а й світовий. Тож «Галичина» пропонує своєрідний огляд найцікавіших новинок українського кінематографа, вихід яких кіномани чекають з нетерпінням.
Історичний екшн «Крути 1918».
Режисер – Олексій Шапарєв. У ролях: Євген Ламах, Олександр Піскунов, Максим Донець, Олександр Олексенко, Дмитро Олійник, Микола Перестюк, Олексій Тритенко, Роман Ясіновський, Богдан Юсипчук, Дмитро Ступка, Наталя Васько, Остап Ступка, Євген Нищук та інші. Дата прем’єри – 7 лютого. Бюджет – 52 млн. грн.
Це, мабуть, найочікуваніша прем’єра 2019-го, адже важлива сторінка української історії, зокрема бої під Крутами, нарешті оживе на кіноекранах. В основі стрічки – реальна історія бою на залізничній станції Крути взимку 1918 року. На тлі доленосних подій в країні двоє братів Андрій і Олекса Савицькі закохуються у прекрасну Софію. Більшовики підступають до Києва, місто наповнене «червоними» агентами. Уряд УНР кидає на боротьбу з ворогом усі боєздатні частини армії, включно з юнкерами і студентами. Чотири сотні юнаків, серед яких Андрій і Олекса, стають проти чотиритисячного добре озброєного більшовицького війська.
У зйомках було задіяно близько 1000 акторів і 2000 одиниць зброї. У фільмуванні батальних сцен брали участь 150 військових Нацгвардії України.
Біографічна драма «Стус».
Режисер – Роман Бровко. У ролях: Дмитро Ярошенко, Олег Масленніков, Віталій Салій, Євгенія Гладій, Карина Шереверова, Діана Розовлян та інші. Прем’єра – 28 лютого. Бюджет – понад 38 млн. грн.
Фільм «Стус» – це метафорична історія, що розповідає про останні дні українського поета-шістдесятника Василя Стуса та про його загадкову смерть у радянському концтаборі в ніч на 4 вересня 1985 року. Також у цьому біографічній стрічці показано процес становлення Василя Стуса як поета та борця за українську культуру. Увагу зосереджено на марних спробах тоталітарної радянської влади спокусити поета продати душу за «свободу». Багато в чому автори віддзеркалюють у фільмі сучасні події в Україні. Перша назва стрічки «Птах душі» дуже тонко підкреслювала її метафоричність.
Навколо стрічки розгорівся скандал через те, що режисери фільму вирізали зі стрічки епізод із судом над Василем Стусом та не згадали у ній Віктора Медведчука, який виступав захисником у судилищі над поетом. Згодом режисер повідомив, що сцену суду, де фігурував одіозний політик, дознімуть.
Фільм-мюзикл «Гуцулка Ксеня».
Режисер – Олена Дем'яненко. У ролях: Варвара Лущик, Максим Лозинський, Олів'є Бонжюр, Ігор Цішкевич, Олег Стефан, фрік-кабаре «Дах Дотерс», гурт «Даха Браха» та інші. Дата прем'єри – 7 березня. Бюджет – понад 47 млн. гривень.
Слова пісні «Гуцулка Ксеня» знає чи не кожен українець, ця легендарна композиція не втрачає популярності вже впродовж 100 років. Саме стільки треба було часу, щоб лібрето оперети «Гуцулка Ксеня» Ярослава Барнича лягло в основу однойменної стрічки. Сюжет фільму перенесе глядачів у 1939 рік. У карпатське селище Ворохта прибувають колишні жителі, а нині – американські емігранти, щоб знайти наречену для молодого Яро. Він отримає свій мільйонний спадок за умови, якщо одружиться зі свідомою українкою. До введення радянських військ на територію Західної України залишається два тижні...
Режисерка стрічки обіцяє модернову та іронічну мелодраму-мюзикл у стилі українського танго й орієнтовану на найширшу глядацьку аудиторію.
Фантастичний пригодницький фільм «Фокстер і Макс».
Режисер – Анатолій Матешко. У ролях: Богдан Козій, Віталія Турчин, Томаш Освецінський, Максим Самчік, Дар’я Полуніна, Анастасія Матешко. Дата прем’єри – весна 2019-го. Бюджет – понад 40 млн. гривень.
«Фокстер і Макс» має стати справжнім подарунком для української дітвори та підлітків. Стрічка підійде для сімейного перегляду та поєднує в собі жанри пригодницького кіно, фентезі та персонажної анімації. Творці фільму насамперед хотіли створити високоякісну картинку та довести, що український кінематограф здатний не лише конкурувати з іноземними стрічками, а й бути для них взірцем.
«Фокстер і Макс» розповідає про пригоди 12-річного школяра Макса і пса-супергероя Фокстера. Для Богдана Козія, котрий зіграв Макса, це дебютна роль в повнометражному кіно. А от його напарник фокстер’єр Амадей, котрий виконав роль собаки-супергероя – справжня зірка, брав участь у шоу «Україна має талант» та має власний канал на «YouTube».
Психологічний трилер «Останній крок».
Режисер – Фредерік Петіжан. У ролях: Жан Рено, Сара Лінд, Гарі Дурдан, Ігор Цишкевич. Прем’єра – 13 вересня у Франції, дата української прем’єри поки що невідома.
Всесвітньо відомий актор Жан Рено засвітився у ще одному українському фільмі. 27 червня відбудеться прем’єра сімейного фентезі «Поліна». Фільм – копродукція, тобто спільного виробництва, України, Франції та Бельгії. Жан Рено зіграв одного з персонажів. У стрічці актор перевтілився у кілера на пенсії. Історія починається в Канаді. На березі невеликого озера усамітнено живе Генрі, один із найбільш розшукуваних кілерів у відставці. Неподалік на мотосанях стається нещасний випадок, внаслідок якого при смерті опиняється дівчина. Генрі рятує її життя. Знімали фільм на озері Синевир у Карпатах, а також у Нью-Йорку, Києві, Канаді.
Історична драма, бойовик «Захар Беркут».
Режисери – Ахтем Сеітаблаєв, Джон Вінн. У ролях: Роберт Патрік, Томмі Фленаган, Роккі Майєрс, Поппі Дрейтон, Алекс Макніколл, Андрій Ісаєнко, Олег Волощенко, Віктор Жданов та інші. Прем'єра – 10 жовтня ц. р. Бюджет – 75 млн. грн.
Екранізацією відомої повісті Івана Франка займаються одразу два режисери – Ахтем Сеітаблаєв та Джон Вінн. Історію Захара Беркута побачать далеко за межами України, адже її насамперед готують для американської публіки, навіть знімають англійською мовою, втім, для українського прокату спеціально продублють українською. Головні ролі також дісталися іноземцям. Зокрема Захара Беркута зіграв американський актор Роберт Патрік – той, що свого часу зіграв робота Т-1000 у фантастичному бойовику «Термінатор-2: Судний день», агента Джона Доггетта в телесеріалі «Секретні матеріали» і Бака у фільмі «Від заходу до світанку 2: Криваві гроші Техасу».
Ахтем Сеітаблаєв зазначив, що основний посил твору Івана Франка буде збережено, але у фільмі з'являться нові персонажі та сюжетні лінії. Історичним консультантом стрічки виступає Міжнародний фонд Івана Франка на чолі з онуком видатного письменника Роландом Франком. Знімали стрічку в Карпатах, зокрема біля озера Синевир та Манявського водоспаду.
Історичний трилер «Гарет Джонс».
Режисер – Агнешка Голланд. У ролях: Джеймс Нортон, Ванесса Кірбі, Яків Ткаченко, Олег Драч. Прем’єра – 28 листопада. Бюджет – понад 260 млн. грн.
В основі українсько-польсько-англійського фільму – біографія відомого журналіста Гарета Джонса, який уперше розповів світові про Голодомор 1932-1933 років, а також про жорстоку цензуру та масові репресії в СРСР.
Стрічка претендує на головний приз Берлінського фестивалю. Фільм потрапив до основної програми кінофестивалю і змагатиметься з роботами китайського режисера Вана Сяошуайя, ізраїльського режисера Юваля Адлера. Перемога цієї стрічки, в центрі сюжету якої – спланований геноцид проти українців, буде дуже вагомою та промовистою.
Пригодницька історична драма «Довбуш».
Режисер – Олесь Санін. У ролях: Сергій Стрельніков, Олексій Гнатковський, Дарія Плахтій та інші. Прем’єра – осінь 2019-го. Бюджет – понад 86 млн. грн.
Легенда про Олексу Довбуша знову оживе на екрані. Історія про легендарного опришка є доволі популярною серед українських режисерів. Це третя екранізація історії про гуцульського народного героя. 1959 року вийшов фільм Віктора Іванова «Олекса Довбуш». Стрічка була доволі успішною і стала лідером прокату 1960-го. А торік презентували пригодницький історичний фільм Сергія Скобуса «Легенда Карпат», головні ролі у ньому зіграли музичні зірки – фронтмен гурту «Друга ріка» Валерій Харчишин та співачка Марійка Яремчук.
У «Довбуші» 2019-го року відтворять драматичне життя легендарного опришка на основі українських та польських історичних документів. Автори стрічки обіцяють здивувати глядачів великою кількість цікавих трюків та автентичними піснями ХVIII ст. Cеред акторського складу – актор Івано-Франківського драмтеатру Олексій Гнатковський, який зіграє Івана Довбуша.
Драма «Люксембург».
Режисер – Мирослав Слабошпицький. Прем’єра – 2019 рік. Бюджет – 1 млн. 100 тис. євро.
Український драматичний фільм-трилер «Люксембург» – це спільний проект України, Франції, Норвегії, Німеччини та Нідерландів. Фільм розповість про людей, які живуть і працюють у Чорнобильській зоні в умовах ядерної зими. Назва стрічки – це промовиста метафора, яка означає країну в країні. За словами Мирослава Слабошпицького, коли ви приїжджаєте на територію Чорнобильської зони відчуження і проходите інструктаж з техніки безпеки, вам кажуть, що її територія дорівнює території Герцогства Люксембург. Видання «Ion Cinema» розмістило фільм «Люксембург» на восьмій сходинці у рейтингу «100 найочікуваніших іноземних фільмів року». Тож з нетерпінням чекаємо його прем’єри, наразі точна дата, як і акторський склад, невідомі.
Військова драма «Черкаси».
Режисер – Тимур Ященко. У ролях: Євген Ламах, Дмитро Сова, Роман Семисал, Вадим Лялько, Руслан Коваль, Євген Авдєєнко, Олег Щербина, Михайло Воскобойник та інші. Прем’єра – 2019-й. Бюджет – 40 млн. грн.
Стрічка розповість про мужню оборону військового корабля «Черкаси», який у березні 2014 року під час анексії Криму заблокували російські окупаційні війська в бухті Донузлав. Екіпаж тральщика три тижні оборонявся від ворога. Це судно стало єдиним з 13 українських кораблів, котрий не спустив Державний прапор до сходу останнього свого моряка з борту. Фільм знято на основі реальних подій.
Драма «Будинок «Слово».
Режисер – Тарас Томенко. У ролях: Дмитро Вікулов, Борис Георгієвський, Ігор Гнєзділов, Євген Гудзь, Остап Дзядек, В’ячеслав Довженко, Андрій Ісаєнко та інші. Прем'єра – 2019-й. Бюджет – 60 млн. грн.
2017-го Тарас Томенко презентував документальну стрічку «Будинок «Слово». А 2019-го вирішив ще раз повернутися до цієї трагічної сторінки української історії та показати її у форматі художнього фільму. Стрічка розповість про драматичну історію української творчої інтелігенції столичного Харкова 1920-1930 років. Радянська влада поселила їх в одному будинку під одним дахом, щоб змусити працювати в ім'я системи: Володимир Сосюра, Остап Вишня, Лесь Курбас, Микола Хвильовий, а також багато інших жили пліч-о-пліч і навіть не здогадувалися, що потрапили в «елітну мишоловку». У центрі фільму – протистояння поета Миколи Хвильового і радянської тоталітарної системи. Крім того, стрічка показує, як комуністичний рай за одну мить перетворюється на комуністичне пекло.