Сотні прикарпатців через оборудки з ознаками шахрайства з боку «Експрес Кредит Юніон» і досі шукають допомоги у правоохоронних структур

Колишні клієнти кредитної спілки(КС) «Експрес Кредит Юніон» у пошуках справедливості і шляхів повернення своїх вкладів уже не збираються щонеділі під вікнами колишнього приміщення банківської установи на вулиці Галицькій в Івано-Франківську, про що писала минулого року «Галичина», бо там уже за банкірами, образно кажучи, і слід простиг. Натомість люди, у кого ще жевріє надія на повернення своїх коштів, сходяться щонеділі о 14 год. до будівлі Івано-Франківської ОВА.

Отож уже під вікнами приміщення обласної й міської влад, уповноважених дбати про людей і захищати їхні інтереси, вони, а то здебільшого пенсіонери, й далі діляться одні з одними своєю гіркотою, радяться й тішаться, що можуть досхочу бодай понарікати не тільки на фінансових спритників – керівництво і працівників «Експрес Кредит Юніон», а й на правоохоронні структури, які вже понад рік, образно кажучи, ні мукають, ні теляться, щоб розв’язати людські проблеми, покарати винних і змусити їх повернути прикарпатцям вкладені кошти. У всякому разі люди, які потерпіли від фінансових маневрів кредитної спілки, перебувають у невіданні про роботу правоохоронців у зв’язку зі скандальними подіями навколо неповернення їхніх депозитів.

Володимир Петрунько, ошуканий вкладник з міста Івано-Франківська, який виграв судовий спір у банкірів кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон».
15 листопада 2022 року Господарський суд Івано-Франківської області вирішив позов Володимира Петрунька до кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон» задовольнити повністю і стягнути з фінустанови на користь позивача за договорами 282 тис. 732 грн. 17 коп. заборгованості. Рішення суду вступило в силу.

Зрідка у групу «спілчан» надходять і добрі новини, як от від іванофранківця Володимира Івановича Петрунька – пенсіонера і колишнього клієнта КС. Чоловік, замість огульного нарікання чи бездіяльного очікування, оперативно вдався до продуктивного діяння – проконсультувався в юристів, оперся на правників і як вкладник відстояв свої фінансові інтереси у судовому порядку. Але наразі його перемога в суді залишається без задоволення матеріального – кошти йому й досі не повернули. Та судове рішення – це доконаний правовий акт, яким могли би скористатися й інші потерпілі від «Експрес Кредит Юніон».

– Чому я прийшов до редакції? Бо хочу підтримки в тому, щоб наші правоохоронні структури нарешті належно запрацювали, – розповідає В. Петрунько. – Епопея з «Експрес Кредит Юніон» почалася для мене ще десять років тому, коли я став їхнім клієнтом. Але все було нормально до 24 лютого 2022-го. Та потім фінустанова закрилася. Працівники банківського відділення на вулиці Галицькій пришпилили на дверях записочку, що зв’язок зі спілкою надалі можна буде підтримувати за телефоном і вказали його номер.

Попервах з людьми і справді справно комунікували заступниця голови кредитної спілки та секретарка. Але який результат того? Скажімо, я телефоную у березні – кажуть дзвонити у квітні, пробую у квітні – радять звертатися на початку травня і т. д. Так тривало до середини серпня, а відтак працівники кредитної спілки припинили відповідати на телефонні дзвінки своїх вкладників. І так і досі. Але віднедавна вже й вивіски «Експрес Кредит Юніон» на будинку на вулиці Галицькій нема – там тепер магазин.

Термін мого великого депозиту – до трьохсот тисяч гривень – збіг ще 13 травня торік. Я попередньо їм телефонував, бо хотів забрати свої кошти, розуміючи, що фінансовий човен кредитної спілки йде на дно. Казали приходити і постійно годували мене обіцянками. Правники мені сказали, що ситуація дуже хитка, бо банкірів фізично нема. А де вони? Навіть не можу відповісти.

– Володимире Івановичу, як Вам вдалося відстояти свої права у суді?

– Я хотів відразу звернутися до суду, але юристи зі структури безплатної правової допомоги порадили все зробити законодавчо правильно і без поспіху. Спочатку я звернувся з листом до керівництва кредитної спілки – відповіді не одержав, відтак написав листа ще раз – лист знову повернувся, бо не знайшов адресата. Тоді мені призначили безкоштовного адвоката і я, підготувавши всі необхідні документи, звернувся з позовом до Господарського суду Івано-Франківської області. Засідання відбувалися кожні два тижні. Та представники «Експрес Кредит Юніон» жодного разу не з’явилися на судові засідання, хоч їм, як інформував суддя, про дату засідання повідомляли вчасно, і керівник фінустанови Олександр Островський, наскільки мені відомо, для відстоювання інтересів спілки навіть найняв групу адвокатів.

– А що суд, який задовольнив Ваш позов, жодним чином не покарав банкірів за їхнє фінансове крутійство?

– Нема ніякого покарання. Наскільки я розумію, ще триває розслідування. Але є судовий наказ від 22 грудня 2022 року про примусове виконання рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 15 листопада 2022-го. Тож я передав документ в обласну виконавчу службу. І Ви розумієте, спочатку судовиконавці «сильно» спрацювали – повернули мені аж 527 грн! Та з’ясувалося, що грошей на рахунках кредитної спілки немає, ні копійки, – фінансисти голі, босі й голодні, а згадуваний О. Островський не має ні нерухомості, ні автомобіля… До речі, за іншими маленькими угодами мені «якісь копійки» з КС таки капають.

– Скількох людей отак розвели на гроші спритники із кредитної спілки?

– Слідча міської поліції, яка сьогодні займається чи мала б займатися нашою справою, називала, що йдеться про майже півтори сотні ошуканих осіб лише в Івано-Франківську. Але я точно знаю, що чимало клієнтів КС не зверталися до поліції, а є й такі, що вже померли. Тож загальна кількість ошуканих на Прикарпатті – не менше двохсот. Представниця виконавчої служби пообіцяла мені, що результати будуть після трьох місяців з часу подачі моєї заяви і судового наказу. Тож очікую на них десь тепер, у квітні.

Судовиконавці, зі свого боку, також звернуться до поліції про розшук винних у невиконанні рішення суду. Але, наскільки мені відомо, підозри ще не оголошено нікому. У поліцію обдурені люди подали до півтори сотні заяв. Та наразі ми не маємо жодної інформації від правоохоронців про стан розслідування нашої справи…

На наш погляд, докори потерпілих вкладників «Експрес Кредит Юніон» мають вагомі причини: по-перше, минув рік, а вони не відчувають належної допомоги у поверненні своїх коштів з боку тих, хто мав би гарантувати їм фінансову безпеку; по-друге, не мають жодних відомостей про результати слідства чи його перебіг; по-третє, складається враження, що інформацію про фінансовий скандал у КС намагаються забалакати чи, образно кажучи, «залистувати» і не виносити на загал і, по-четверте, люди дивуються, що їхніми проблемами не переймаються чиновники від влади, дистанціюються від них, ніби банківські скандали не характеризують їхні керівні обличчя. А ще деякі балакуни від політики й докоряють колишнім клієнтам кредитної спілки – мовляв, самі винні, бо хотіли великих дивідендів за депозитами.

Тим часом упродовж року до правоохоронців із заявами звернулося вже понад сімдесят клієнтів кредитної спілки. Колективні звернення з підписами люди направили начальникові Івано-Франківського районного управління поліції полковнику поліції Петрові Міровському та начальникові ГУНП України в області полковнику поліції Сергієві Безпальку, до народних депутаток Оксани Савчук та Олени Шуляк. Та реагування – катма.

Оскільки справа перебуває у провадженні слідчого відділу Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в області (слідча – капітанка Наталія Цюцюра), то редакція газети «Галичина» просить вважати цю статтю офіційним журналістським запитом до керівництва Івано-Франківського районного відділу ГУНП в області і слідчого відділу Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в області про стан розслідування справи кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон», фінансові маневри якої, на наш погляд, мають всі ознаки шахрайства.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами