Нещодавно в Україні відбувся концертний тур «Piano Solo» видатного польського джазового композитора, аранжувальника та піаніста Кшиштофа Кобилінського. До щасливчиків потрапили всього декілька міст – Київ, Житомир, Чернівці та Івано-Франківськ. Разом із музикантом до Івано-Франківська завітав засновник і генеральний продюсер Міжнародного джазового фестивалю «Єдність» Сергій Грабар.
Пан Кшиштоф – автор кількох десятків альбомів та концертних версій проектів, в яких брали участь представники провідної польської та світової джазової сцени, він створює музику та виступає у кількох форматах: фортепіано соло, у дуеті з всесвітньо відомими віртуозами зокрема Еріком Труффаза, Даніеле Ді Бонавентура, Біллом Еванса Реут Рівка, у міжнародному оригінальному квінтеті «KK Pearls». Його композиції виконують такі відомі музиканти як Ренді Брекер, Рішар Гальяно, Майк Стерн та десятки інших артистів. Також Кшиштоф Кобилінський є ідейним натхненником та директором фестивалів PalmJazz та Filharmonia, засновником відомого Культурного центру «Джазовія» в Глівіце і лауреатом багатьох міжнародних фортепіанних і композиторських конкурсів. Це той випадок, коли слава летить попереду музиканта.
У коротенькому інтерв’ю перед концертом пан Кшиштоф зізнався, що для нього неперевершеними джазовими виконавцями залишаються Елла Фіцджеральд і Чарлі Паркер. А ще:
«В дитинстві я ніколи не мріяв бути музикантом. Хотів бути мандрівником, який бачить довкола себе нові країни і сам робить відкриття. Але так сталося, що займаюся музикою вже багато років і щасливий з цього».
Концерт унікального піаніста відбувся в обласній філармонії імені Іри Маланюк. І це був воістину королівський подарунок – подорож у світ оригінальної і неповторної музики, яка у кожному відкривала новий всесвіт. Де над головою народжувалися і помирали зірки, перетворюючись на білі карлики, червоні гіганти, наднові та чорні діри. А під босі ноги легко лягала росяна трава і відразу випростовувалася за спиною і співала дивними і ніжними голосами.
Тур організували Всеукраїнська Асоціація джазу та Польський Інститут в Києві. І голова Асоціації – пан Сергій Грабар люб’язно погодився відповісти на запитання, як і чому Івано-Франківську вдалося потрапити до списку щасливчиків?
«Оскільки програму туру формував я, то ваше місто, відповідно, вибрав я. Вибрав тому що, по-перше, до Івано-Франківська музиканти такого рівня, як правило, не доїжджають, бо вони далі Львова не їдуть. А мені це образливо, бо я хоч і киянин, але Івано-Франківськ люблю, дуже часто в ньому буваю і вважаю що воно гідне більшого, ніж тільки спацер стометрівкою. А ще тут є люди, які люблять музику, розуміють її, і для них концерт Кшиштофа Кобилінський – це справжнє свято. І, до речі, саме в Івано-Франківську з усіх міст туру концерт був найвдаліший.
Як зізнався пан Сергій, саме концерт Кшиштофа Кобилінського став останнім поштовхом для того, щоб організувати в Івано-Франківську свій джазовий фестиваль «Джаз мого міста», який вже відбудеться цього тижня. Поки що це одноденний фестиваль, але його програма вкрай цікава та оригінальна. У програмі – сумський Jazz–Fusion Band «Aramis» (керівник – піаніст Володимир Прихожай), івано-франківський Art Рrestige Jazz Group (керівник групи – контрабасист та бас-гітарист Арсен Бучинський) і калуський, але, на жаль, колишній, бо у далекі 80-ті виїхав з країни, а тепер відомий американський гітарист Vlad de Briansry (Влад Дебрянський). А ще родзинка фестивалю – так зване «джазочитання» Сергія Грабара та Володимира Єшкілєва.