З огляду на військову агресію росії проти України на Прикарпаття продовжують прибувати люди, які покидають свої домівки, рятуючись від війни. Щоб забезпечити їх житлом, у Надвірній відкрили шелтер, де зможе проживати понад 20 переселенців. Новий прихисток для внутрішньо переміщених осіб – це відремонтована двоповерхова будівля з опаленням, пожежною сигналізацією, кухнею, пральнею, санвузлами та комфортними кімнатами. Усе це забезпечили меблями, побутовою технікою, кухонним інвентарем. Також тут проведено інтернет та облаштовано укриття і здійснено благоустрій території. Реконструкцію та капітальний ремонт у приміщеннях зробили за кошти міжнародних донорів, благодійних організацій та міського бюджету. Загальна вартість робіт з облаштуванню приміщення та створення комфортних умов становить майже шість мільйонів гривень.
На урочистості з нагоди відкриття прихистку для внутрішньо переміщених осіб завітали заступниця голови обласної державної адміністрації Людмила Сірко, представники районної ради, депутати Надвірнянської міської ради, представники благодійної організації «Стан», внутрішньо переміщені особи, які відтепер тут проживатимуть.
Голова Надвірнянської громади Зіновій Андрійович під час урочистостей наголосив: «Відкриття шелтеру – це результат синергії зусиль міжнародних партнерів, органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, волонтерів і загалом активних громадських інституцій. Його облаштували всім необхідним для комфортного проживання людей. Тут будуть мешкати люди із Донецької, Луганської та Запорізької областей, які через війну покинули свої домівки».
За словами лідера громади, до проведення будівельно-ремонтних робіт були залучені основні донори: благодійна організація «Стан», Програма міжнародної технічної допомоги Україна-Польща «Культура кована у вогні», ГО DESPRO, Міжнародна організації з міграції, ПРООН ICAP «Єднання» та ГО «Дій-Краматорськ».
«У такий непростий час, коли триває повномасштабна війна, гостро постає питання з місцем тимчасового проживання для людей, які втратили свої домівки, – звернув увагу Зіновій Андрійович. – І важливо не тільки прихистити якомога більше переселенців, а й забезпечити їх комфортними умовами перебування. Цей напрямок роботи – не лише про дах над головою, а й про соціалізацію, адаптацію та пошук можливостей для забезпечення себе в нових умовах».
Підбиваючи підсумки, голова громади наголосив, що прихисток – це результат співпраці влади та міжнародних донорів. Розуміння потреб переселенців та оперативний пошук оптимальних шляхів забезпечення їх соціальним житлом – рецепт ефективної діяльності та отримання необхідного результату, вважає Зіновій Андрійович.
Також він висловив вдячність депутатам Надвірнянської міської ради, благодійникам та платникам податків за допомогу у відкритті шелтеру у Надвірнянській громаді та закликав усіх й надалі об’єднувати зусилля для сприяння людям, які потребують підтримки.
У своєму виступі перед учасниками заходу Людмила Сірко висловила подяку від голови обласної державної адміністрації – начальниці обласної військової адміністрації Світлани Онищук міжнародним партнерам та територіальній громаді за допомогу у відкритті цього прихистку.
«Висловлюю вам подяку за ініціативу у створенні прихистку, адже такі проєкти у час війни не втрачають актуальності. Українці повинні бути незламними та вірити у Перемогу. Сьогодні усі зусилля націлені на те, щоби російських загарбників вигнати з української землі. Весь світ бачить, що українська нація миролюбива та героїчна, – зазначила Людмила Сірко. – У цьому шелтері вже проживає сім’я з Донецької області. Кажуть, вони хотіли би повернутися додому, але там тривають активні бойові дії. Бажаю, щоби люди, які тут будуть проживати, відчували себе у безпеці».
Пані Наталія з Донеччини, яка проживає зі своїми дітьми донькою-студенткою і сином-підлітком у новому шелтері в Надвірній, поділилася враженнями від нової оселі. За словами переселенки, це для неї другий рідний дім. Свою домівку на Донеччині, у Покровському районі, де працювала бібліотекаркою, пані Наталя покинула ще у 2022 році, коли розпочалося повномасштабне вторгнення росії і стало по справжньому небезпечно. Спочатку вона з дітьми приїхала евакуаційним поїздом у Чернівці, відтак волонтери їх доправили у Вижницю, де сім’я прожила в приміщенні школи до кінця літа 2022 року. А коли попросили звільнити приміщення, переїхали в Кути, де мешкали в дитячому садку, потім перебралися у прихисток від Карітасу, де можна було зупинитися тільки на місяць.
А потім був Івано-Франківськ, де через відсутність постійного пристанища сім’я переїжджала з квартири на квартиру. Про можливість поселитися у шелтері в Надвірній пані Наталя дізналася саме в обласному центрі. Мати з дітьми переїхала без вагань. У новому домі їй подобається, тут комфортно і зручно, поруч добрі люди. Невеличке містечко Надвірна їй припало до душі. Загалом Прикарпаття полонило пані Наталю своєю магнетичною красою гір, чистим повітрям і сприятливим кліматом. За словами жінки, природа їй настільки сприяє, що вона, будучи алергіком, приймає тут значно менше ліків. Порадившись з дітьми, пані Наталя вирішила залишатися тут, бо й так уже, на жаль, нема куди повертатися.
За словами керівника Офісу соціальних послуг Надвірнянської міської ради Василя Василенка, з початку збройної агресії росії проти України у Надвірнянській міській територіальній громаді було зареєстровано 5085 внутрішньо переміщених осіб, з них 1396 вибуло. Загальна кількість облікованих внутрішньо переміщених осіб станом на 29.11.2023 року становить – 3689.