З нового року змінено правила харчування дітей в закладах загальної середньої освіти. Вже з січня у харчоблоках, в їдальнях та буфетах наших шкіл має бути запроваджено стандарти НАССР (ХАССП) – системи управління, в якій безпечності харчових продуктів досягають шляхом аналізу ймовірно загрозливих чинників біологічного, хімічного й фізичного походження, запровадивши такий контроль на всіх етапах процесу – від сировини й до споживання готової продукції.
Ще 17 листопада минулого року з’явився наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України №2347 «Про затвердження методичних настанов щодо розроблення, запровадження та використання постійно діючих процедур, які базуються на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках в закладах освіти». Рекомендації, про які йдеться в ньому, якраз і визначають покрокові заходи щодо впровадження у навчальних закладах процедур, заснованих на принципах системи управління безпечністю харчових продуктів. Застосування цих настанов допоможе школам полегшити процес адаптації до нових вимог харчового законодавства, дасть змогу змінити підходи в наданні послуг з харчування та підвищить рівень обізнаності персоналу, залученого до організації шкільного харчування.
Крім того, з 1 січня набув чинності новий документ, який регламентує санітарно-гігієнічні та протиепідемічні вимоги до закладів загальної середньої освіти, – «Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти», затверджений наказом МОЗ України від 25 вересня 2020 р. №2205. Згідно з ним встановлено нові вимоги до харчування вихованців закладів загальної середньої освіти. Зокрема заборонено продаж школярам харчових продуктів, які містять надмірну кількість солі, – чипсів, сухариків, ковбасок, надмірну кількість цукру та підсолоджувачів – енергетичних та газованих напоїв, кави, кондитерських виробів із вмістом цукру понад 10 г на 100 г готового продукту, а також м’ясних та рибних продуктів промислового й кулінарного виробництва (сосиски, сардельки, ковбаси, м’ясні та рибні консерви і пресерви). Також встановлено відповідні вимоги до харчування дітей з особливими дієтичними потребами (цукровий діабет, харчова алергія, непереносимість лактози).
Керівник може самостійно обирати ту модель харчування, яка найбільше підходить його закладу. Навіть дозволено запроваджувати у школах так званий кейтеринг (англ. catering від cater – «постачати провізію») – галузь громадського харчування, пов’язана з наданням послуг у віддалених точках, що охоплює всі підприємства і служби, які надають підрядні послуги з організації харчування співробітників компаній і приватних осіб у приміщенні і на виїзному обслуговуванні, а також здійснюють обслуговування заходів різного призначення і роздрібний продаж готової кулінарної продукції. На практиці під кейтерингом мають на увазі не лише приготування їжі та її доставку, а й обслуговування споживачів кваліфікованим персоналом, сервірування, оформлення обідніх столів, розливання і подачу напоїв та інші тотожні послуги.