Такі реалії. І ця дорога має бути не звивистою, а прямою, щоб іти правдою і сонячним боком життя. «Обличчя війни з очима, що виймають душу» – так називалася публікація в «Галичині» за 16 лютого 2023 року ( https://galychyna.if.ua/analytic/oblichchya-viyni-z-ochima-shho-viymayut-dushu-ukrayinski-zahisniki-y-zhurnalisti-b-yut-na-spoloh-cherez-nedotrimannya-prav-poranenih-viyskovih-u-klinikah-riznih-mist/ ). У ній ішлося про те, як українські захисники й журналісти б’ють на сполох через недотримання прав поранених військових у клініках різних міст.
Українські захисники, поранені на війні росії проти України, першими забили тривогу про безлад у клініках амбулаторно-поліклінічної допомоги. Мова йшла про живі черги за списками на папері, складеними самими військовими, що розтягуються на тижні й місяці. Мученицькими випробуваннями для скалічених на фронті бійців були планові та аварійні знеструмлення, через що поліклініки здебільшого не працювали, бо не мали потужних генераторів. А в тих медичних закладах оборонного відомства, де не скасовували прийоми до лікарів з цієї причини, хоча й не було електрики, то вони підіймалися сходами на милицях на той чи інший поверх, бо не працював ліфт. Найбільше було нарікань на неефективність роботи військово-лікарських комісій (ВЛК), на бюрократію щодо отримання довідок, засвідчення їх. Скалічені війною люди змушені їхати на передову за підтвердженнями документів про поранення.
Керівники клініки в Львові, в інших містах, забороняли журналістам заходити до відомчих приміщень, не відповідали на телефонні дзвінки та не реагували на письмові інформаційні запити.
Завісу крикливого недбальства в «засекречених» медзакладах привідкрив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, до якого українські захисники звернулися зі скаргою. Але навіть і після напівприхованого від суспільства звіту державного високопосадовця про ситуацію, зокрема у Львові, керівники клінік не впускали журналістів до приміщень. Довелося документувати з допомогою камер та мікрофонів при вході до них у великих живих чергах поранених військових.
Попри шалений спротив не критикувати будь-що і будь-кого за умов воєнного стану, «Радіо Свобода», ТРК «Перший Західний» (Львів), обласна газета Прикарпаття «Галичина» стали на захист скривджених Міністерством оборони України військових і розповіли правду про порушення їхніх прав на належне медичне обслуговування.
Конструктивна критика зробила свою добру справу. Як повідомив «Урядовий портал», 25 лютого 2023 року під головуванням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля відбулася нарада щодо оптимізації процесів військово-лікарської експертизи. Він повідомив, що уряд працює «над тим, щоб прибрати зайву бюрократію з процесу проходження ВЛК». «Довідки мають «ходити» за військовими, а не навпаки», – наголосив керівник уряду. Д. Шмигаль переконаний: «Військові мають отримувати належний та швидкий сервіс з відповідним рівнем обслуговування й поваги».
Під час наради експертна група спільно із представниками міністерств оборони, охорони здоров’я, цифрової трансформації та у справах ветеранів затвердили розроблені заходи для розв’язання проблем у цій сфері.
Як зазначає «Урядовий портал», окремо учасники наради приділили увагу на отриманні довідок про обставини поранення з військових частин. Денис Шмигаль дав доручення відповідним міністерствам напрацювати зміни, які зроблять цю послугу в цифровому форматі. Також прем’єр-міністр доручив опрацювати можливість створення на базі кожного центру комплектування так званого «військового ЦНАП».
У нараді взяли участь міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, міністр у справах ветеранів Юлія Лапутіна, міністр соціальної політики Оксана Жолнович, заступник керівника ОП Юлія Соколовська, командувач Медичних сил ЗСУ Тетяна Остащенко, представники міністерств цифрової трансформації, внутрішніх справ, народні депутати.