Добровольці АТО отримають статус учасників бойових дій

4 грудня Верховна Рада України ухвалила окремий закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання статусу та соціальних гарантій окремим особам із числа учасників антитерористичної операції" (2045-1), визначений Президентом як невідкладний. За законопроект проголосувало 329 депутатів. Закон набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та починає діяти з 1 січня 2020 року.

Згідно із законом понад 3 000 добровольців, які воювали на Донбасі, зможуть отримати статус учасника бойових дій. Це дасть змогу ветеранам-добровольцям отримати в майбутньому не лише статус УБД, а й усі соціальні гарантії, права та пільги, які є в Україні для наших ветеранів і поширюються на членів їхніх сімей. Мета законодавчої ініціативи - врегулювати статус, дати гарантії всім учасникам добробатів за принципом соціальної та історичної справедливості.

Про це вчора під час брифінгу у Кабміні заявила міністр у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Оксана Коляда. Вона також подякувала громадськості, громадським організаціям та ветеранам, які займаються і опікуються питаннями добровольців.

Документ доповнює закон "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" переліком учасників бойових дій осіб, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, упродовж не менше 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів незалежно від перерв, брали безпосередню участь в антитерористичній операції.

В документі уточнюється, що вказані учасники бойових дій перебували безпосередньо в АТО у період її проведення, брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебували безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів у взаємодії зі Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ, Нацполіцією, Нацгвардією, Службою безпеки та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.

При цьому статус не поширюватиметься на працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися і брали безпосередню участь у забезпеченні проведення АТО, а також на осіб, які добровільно забезпечували (або добровільно залучалися до забезпечення) проведення АТО - в тому числі здійснювали волонтерську діяльність.

Рішення про надання статусу УБС добровольцям (або ж його позбавлення) буде приймати спеціальна міжвідомча комісія при Мінсоцполітики.