Другий рік поспіль Івано-Франківськ відзначив День міста в умовах пандемії коронавірусу – цей чинник не міг не накласти свого відбитку на раніше феєричні багатолюдні святкування. Попри карантинні обмеження міська влада підготувала для іванофранківців і гостей міста низку цікавих культурно-мистецьких і соціальних дійств. Щоправда, їх число зменшилося і вони перемістилися в онлайн-трансляції. Але навіть за таких умов День міста в Івано-Франківську не втратив своєї атракційности і значущости.
Відзначення в Івано-Франківську 359-ї річниці заснування міста традиційно розпочалося вшануванням його героїв. У Меморіальному сквері зранку відбулася панахида та Хвилина пам’яти, під час яких франківці молилися за земляків, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Після екуменічного молебню до Богородиці за франківців за участи священників трьох конфесій у Палаці Потоцьких міський голова Р. Марцінків вручив почесні відзнаки родичам загиблих на російсько-українській війні бійців Юрія Гаврилюка, Сергія Гундери, Володимира Данилюка, Івана Деркача і Руслана Кожушного, яким присвоєно звання почесних громадян Івано-Франківська.
На День міста було приурочено й відкриття пам’ятних знаків почесним громадянам Івано-Франківська: на алеї слави на вул. Шевченка – комбатантові дивізії «Галичина» Михаи?лові Мулику, який понад рік тому помер на сотому році життя; а на вул. Бандери, 62/2, де було обійстя родини Борисів, – уродженцеві Станиславова, січовому стрільцю, командирові кінного полку Армії УНР Францу Борису, ім’я якого вписано в історію визвольних змагань 1918-1920 років. Після того в міському Центрі патріотичного виховання учнівської молоді ім. С. Бандери відбулася презентація книжки Ігоря Андруняка «Командир січової кавалерії «Читаренко», в якій описано життя Франца Бориса.
На площі біля драмтеатру студенти міських ВНЗ і представники громадських молодіжних організацій розгорнули великий український прапор розміром 6 на 10 метрів. З Днем міста учасників святкового флешмобу привітав відомий співак Михайло Кривень.
7 травня до Івано-Франківська завітали керівники інших міст, селищ і навіть сільських громад і в Палаці Потоцьких підписали меморандум. У ньому йдеться про постійну співпрацю між містами України, зведеними за принципами «ідеальних» міст і містечок Європи. До їх числа належать Івано-Франківськ, Жовква, Броди, Полонне, Богородчани, Маріямпіль. Співпраця у рамках меморандуму має стати поштовхом для розвитку туризму і економічного зростання їхніх громад ще й тому, що базисом для неї є проєкт «Створення комунікаційної євроінтегральної Платформи «ідеальних» міст для переорієнтації туризму в Івано-Франківській области». Його теж презентували в Палаці Потоцьких на День міста.
«Ми стали переможцями у конкурсному відборі проєктів, які можна реалізовувати коштом ЄС за проєктом «Створення комунікаційної єврорегіональної Платформи «ідеальних» міст для переорієнтації туризму в Івано-Франківській області», – повідомив міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. – Наш проєкт посів перше місце серед 219-ти поданих проєктів у програмі «Розвиток туризму».
Завдяки цьому проєктові вдасться провести реставраційні роботи в Палаці Потоцьких з пристосуванням для конгрес-центру: конференційні, музейно-виставкові, офісні та інші приміщення і оснащення їх відповідним обладнанням. Також передбачено комплекс заходів, пов’язаних зі створенням нового туристичного продукту та розгалуженої мережі туристичних маршрутів, проведення конференцій, круглих столів і майстер-класів із метою промоції, збереження та розвитку «ідеальних міст».
Для реалізації проєкту впродовж двох років понад 12 млн грн виділять з Держбюджету з коштів від ЄС, ще 5,5 млн грн – з міського бюджету.
До Дня міста в Палаці Потоцьких діяла і виставка архітектурних проєктів дипломних робіт випускників кафедри архітектури та містобудування ІФТУНГ, темою яких було збереження і розвиток Палацу Потоцьких та історичної забудови Івано-Франківська. А увечері ковалі на нічних куваннях тут дали майстер-клас, що також уже стало традиційною «фішкою» міських святкувань.
День міста у Франківську був наповнений і багатьма іншими атракційними заходами. Центром міста гуляли живі скульптури, а вуличні музиканти створювали святковий настрій. Це також стало вже гарною традицією. Біля ратуші діяла художня виставка. Її відвідувачі споглядали живописні картини під гру камерного оркестру. Якщо в Палаці Потоцьких вдень лунала класична музика від талановитого струнного ансамблю «Quattro Corde», а увечері — панк від гурту «Пенсія», то на літній сцені Парку культури і відпочинку ім. Т. Шевченка концерт дали ансамбль «Барвінок» з Борщагівської ОТГ та ансамбль сучасної хореографії? «Фламінго» Київського палацу дітей та юнацтва.
Для любителів кінематографа теж відбулися цікаві покази. В кінотеатрі «Люм’єр» демонстрували унікальні історичні кадри про наше місто: віднайдену й оцифровану документальну кінохроніку Станиславова із серпня 1941 року. Це унікальне для Франківська історичне відео викупили в німецькому архіві. Тоді ж глядачі подивилися і фрагменти шести художніх фільмів, знятих у різний час у нашому місті.
7 травня показали й фільм «Легенди нашого міста очима дітей». Участь у зйомках брало 16 дітей.
День міста збагатив Івано-Франківськ і новими цікавими локаціями. Біля міського озера з участю чільника міста Р. Марцінківа і ректора ІФТУНГ Є. Крижанівського відкрили сонячний годинник, який, безперечно, стане ще однією туристичною атракцією. А на території Палацу Потоцьких дано старт кованій інсталяції «Крісло бургомістра». Металевий контур старого Станиславова, який прикрашає символічне крісло управителя міста, викували торішньої осени наші ковалі під час фестивалю «Культурне різноманіття» в рамках українсько-румунського проєкту «Назад до наших спільних коренів». Інсталяцію позиціонують як цікаву фотозону і вважають, що вона стане однією з атракцій палацового комплексу для туристів.
Цьогорічний День міста мав і виразний соціальний аспект. У його рамках відкрили після капітального ремонту чотири міські двори: на вулицях Івасюка, 24, Хмельницького, 78-82 і Коновальця, 147 та 128-130. А у селах міської територіяльної громади, які День міста також заторкнув, урочисто відкрито нові об’єкти для дозвілля дітей: у Микитинцях у приміщенні колишньої початкової школи відчинив свої двері для юних мешканців села дитячо-юнацький клуб «Калейдоскоп», в якому діятимуть гуртки декоративно-ужиткового та художньо-естетичного профілів. А у Вовчинці запрацював дитячо-юнацький боксерський клуб «Вовчинець» із безплатними заняттями для сільських дітей.
Про день народження Франківська пам’ятали й далеко поза Україною. Найтепліші привітання прислали з наших міст-побратимів Єлгави (Латвія), Жешува, Кошаліна і Хшанува (Польща).
«І цьогорічний день народження міста ми відсвяткували без гучних фестивалів і насичених програм, на які свій відбиток наклали карантинні обмеження. І все ж це нам не завадило хоч трішки поринути у святкову атмосферу та згадати, як до нашого міста з’їжджалися знані ковалі з усього світу і численні гості. Івано-Франківськ на День міста знову продемонстрував свою культурно-мистецьку різноманітність, креативність та європейський дух і вкотре довів, що є містом творчих, позитивних і талановитих людей», – каже міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.