До Долини – на уродини: у день свого 1040-річчя місто нафтовиків дивувало, захоплювало і веселило

30 червня цього року створено Долинську ОТГ, до якої увійшли місто Долина і села Мала Тур’я, Солуків, Діброва, Якубів – Долинського району та Грабів, Крива, Лоп’янка – Рожнятівського і яку очолив голова Долинської міської ради ОТГ Володимир Гаразд. Тож три дні поспіль, серед яких знакові дати День Державного Прапора України та День Незалежності України, Долина відзначала 1040-річчя від часу свого заснування вже у статусі центру об’єднаної територіальної громади.

«Долина бачила все….»

Володимир ГАРАЗД, голова Долинської міської ради ОТГ:

– День міста – один із символів громади, як День Незалежності України, День Державного Прапора України, День матері тощо. І його призначення – підсумовувати здобутки, мобілізовувати громаду, виховувати любов до свого міста і одне до одного, гордість за своє місто. Вже традиційно понад десять років долиняни відзначають день свого міста. І, звичайно, як кожна ґаздиня напередодні якоїсь поважної дати в родині причепурює свою оселю, так само і жителі міста, комунальні служби, школи, дошкільні навчальні заклади і т. д. – готуються до святкування. Історія міста Долини дуже давня – минуло 1040 років від часу першої писемної згадки. Історія нашого міста – це історія нашої держави. Долина бачила все: і докняжі та княжі часи, і роки перебування під Австро-Угорщиною та Польщею, і добу національно-визвольної боротьби і війн, післявоєнні й радянські часи, і проголошення незалежності України, і чин Революції Гідності, і війну з російськими окупантами на сході і т. ін. Ми гордимося своїм містом і з пошаною ставимося до його минулого і сучасного. У такий день підсумовуємо зроблене, тож мені приємно заявити, що цьогорічний ювілей вперше зустрічаємо в об’єднаній територіальній громаді, до якої ми прагнули і можливість для створення якої дала нам держава, та з добрими господарськими здобутками. І вже бачимо, що об’єднання дає позитивний результат, енергію і свободу дій людям. Сьогодні ми з новим депутатським корпусом ОТГ закладаємо новий фундамент, нову якість життя громади. Так, ми лише на початку цієї дороги, яка непроста, але я не бачу перешкод, які не можна було би спільно подолати і крок за кроком вести долинян до нової якості життя.

Програма святкування Дня міста була насиченою і розмаїтою. А розпочалося все з благословення місцевого духовенства та з урочистого вшанування Державного Прапора України на центральній площі міста поряд з пам’ятником першому президентові України Михайлові Грушевському та урочистої сесії Долинської міської ради ОТГ. Особливого відтінку перебігу сесії додало виконання Державного Гимну України солісткою Долинського естрадно-духового оркестру, заступником директора комунального закладу «Міський центр культури, спорту і туризму» Галиною Курус у супроводі Долинського муніципального естрадно-духового оркестру під керівництвом заслуженого працівника культури України диригента Ярослава Скаб’яка. Показово, що керівництво міста і району, депутати міської та районної рад створили яскраве і незабутнє свято обдарованим дітям міста, по-родинному щиро відзначивши кожного безпосередньо на площі на очах у численної громади. Лягли кошики квітів і до стели «Борцям за Українську Державу». Під час урочистої сесії міської ради ОТГ стало відомо, що сузір’я почесних громадян Долини відтепер налічує 49 світил – ще четверо долинян нагородили почесним званням: художника Івана Гуралевича та учасників АТО Руслана Чернецького і Зоряна Бєлінського – посмертно, а також почесного голову «Просвіти» Степана Яновського. Не менше трьох десятків заходів організували і провели в Долині у часі триденних урочистостей: свято обдарованої молоді, відкриття виставки графіки письменниці Надії Дички, свято бойківського меду і ремесел, різноманітні спортивні турніри та показові виступи, конкурс «Міс Долина-2019», яскраву концертну програму, рибальські змагання, відкриття офісу проекту «Співпраця задля підвищення конкурентоспроможності в секторі сільськогосподарського виробництва та диверсифікації структури місцевої економіки Долинського субрегіону» і т. ін.

«Між минулим і майбутнім»

У рамках Дня міста в Долинському краєзнавчому музеї «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів, обов’язки директора якого виконує науковий співробітник Ксенія Циганюк, відбулася перша персональна виставка графіки (а загалом – третя) відомої долинської письменниці, членкині НСПУ Надії Дички «Між минулим і майбутнім», на якій представлено 23 роботи, виконані чорним маркером.

Надія ДИЧКА, письменниця, авторка виставки графіки:

– Це моя перша персональна виставка графічних робіт і вже третя загалом художня. Виставка унікальна, тому що картини виконано чорним маркером на білому ватмані, є й кілька кольорових експериментальних робіт. Присвячено її Дню міста Долини. І тематика робіт переплетена між минулим і майбутнім. Ми живемо теперішнім, а кожна мить, яку ми проживаємо, через короткий час уже стає минулим. І ця виставка – вже історія. Пропоновані роботи – то не ілюстрації до моїх книжок, а окрема виставка, підготовлена за кілька місяців. Але роботи тематично близькі до моїх письменницьких творів. Це мій свого роду творчий експеримент. Таким чином я намагаюся розкрити рамки свого світобачення, показати, як за допомогою графіки можна відкривати світ. Не хочу вивищуватися, але той рівень графічних робіт, які я бачила не раз у нашому музеї, не дотягував до моїх уподобань. Тож я вирішила зробити краще. Адже я спочатку навчилася малювати, а вже відтак стала письменницею. Мій батько був вчителем малювання.

У відкритті виставки взяли участь голова Долинської міськради ОТГ В. Гаразд, керуюча справами С. Сапетна, директор Долинської художньої школи О. Лаврів, директор Долинської ЦРБ Л. Фреїв, педагог У. Дмитрів, поетеса і художниця О. Сподар, поет Я. Савчин, композитор і співак Я. Шершень та ін. Провадила зустріч з авторкою наукова співробітниця музею Т. Гнатковська. Виставка графічних робіт Н. Дички триватиме до 23 вересня.

Станція осіменіння бджіл

Неподалік Долинського НГВУ – на місці колишньої непоказної комунальної житлово-експлуатаційної контори 50-річної давності – можна побачити красиву двоповерхову будівлю з овальною торцевою стіною. Поруч майорять чотири прапори – України, міста Долини, ЄС та Канади. Саме тут у форматі подій до Дня міста відбулося урочисте відкриття першої і єдиної в України станції інструментального осіменіння бджіл.

Олександр КІЗИМА, директор КП «Долина-інвест», керівник проекту:

– Ми беремо участь у реалізації проєкту ЄС «Співпраця задля підвищення конкурентоспроможності в секторі сільськогосподарського виробництва та диверсифікації місцевої економіки» та проєкту обласної ради для підтримки розвитку бджільництва та запровадження нових систем кочових пасік. Ще десять років тому, коли ми з Віктором Громишем запровадили у Долині свято бойківського меду, глибше зацікавилися темою бджолярства. І зрозуміли, що цей сектор потребує системної допомоги. Почали шукати шляхи залучення коштів. Так спочатку появився проєкт ЄС на 600 тис. євро, з яких Євросоюз на розвиток бджільництва і ягідництва надав 520 тис., а решту – місто. Вирішили створити лабораторію для виведення бджоломаток штучним осіменінням і написали проєкт для підтримки нашої ідеї у ПРОМІС – «Партнерство для розвитку міст». Тож лабораторію ми створили за кошти ЄС, а її найсучасніше обладнання придбали завдяки канадському проєкту ПРОМІС. А паралельно ще створили проєкт розвитку бджільництва, адже виникло питання, де брати доброякісний мед. Є потреба запроваджувати кочові пасіки – на спеціальних платформах для перевезення. Завдяки співпраці з училищем у місті Гадячі ми навчили бджолярства 32 пасічників. Бо на теренах Долинщини з понад двох сотень бджолярів ніхто на має спеціальної освіти. Тож у цьому будинку завдяки сприянню керівництва міста тепер ще й маємо не лише офіс, лабораторію, виробничі приміщення для фасування меду, ягід і сушіння пилка, а й навчальні класи. Все, що зроблено, то лише перший етап. Хочемо виходити на європейські ринки. Товар є.

Високу оцінку зробленому дав голова Долинської міської ради В. Гаразд, означивши у часі урочистого відкриття станції інструментального осіменіння бджіл тих людей, які найбільше заслуговують вдячності, а саме: Олександра Кізиму, Володимира Смолія, Лесю Мураль, Оксану Кізиму та ін. Чільник міста переконаний, що реалізація проєкту вдихне нове життя у розвиток сільського господарства Долинщини. А місто співало, танцювало і веселилося. Бо свято є свято.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами