Дистанційне навчання: досвід Калуського ліцею №10, педагоги якого централізовано проводять уроки на платформі Moodle

Якби ще три місяці тому, хтось сказав, що українські заклади освіти – від шкіл до університетів, перейдуть на дистанційне навчання, то отримав би у відповідь скепсис, недовіру та тисячу і один аргумент на підтвердження того, що це нереально втілити в життя. Втім, на практиці все вийшло зовсім по-іншому. Світова пандемія коронавірусу COVID-19 дуже швидко перевела навчальний процес в Україні у віртуальний формат. Працюючи у дистанційному режимі вчителі та заклади освіти використовують у своїй роботі дуже різні платформи: хтось просто фотографує написані від руки завдання і пересилає їх учням у групу у «Вайбері», інший у короткі терміни опановує сучасні освітні програми і переводить туди навчальний процес. У Калуському ліцеї №10 до цього питання підійшли централізовано, уже чотири тижні всі вчителі цього закладу працюють на платформі Moodle – одній з найнадійніших та найпоширенішій в світі. Система дозволяє використовувати синхронний та асинхронний режими навчання, вбудований ZOOM, величезний інструментарій. Словом переваг чимало, одна з них можливість провадити реальне навчання, а не, як то кажуть, «для галочки». «Галичина» поспілкувалася з учителькою української мови та літератури Калуського ліцею №10 Ольгою КЕЦМУР та дізналася про особливості цієї платформи, її переваги, труднощі та перші результати роботи калуських педагогів.

– Пані Ольго, необхідність організувати дистанційне навчання у стислі терміни стала для багатьох закладів загалом та вчителів зокрема, справжнім викликом. Як на нього відреагували у Калуському ліцеї №10?

– Певний досвід налагодження дистанційного навчання у нашому ліцеї був із попередніх років. Але тоді карантини тривали 2 тижні. Коли зрозуміли, що цього разу така ситуація триватиме значно довше, почали пошуки оптимальної форми надання освітніх послуг на відстані. Це слід було зробити централізовано, адже в школі навчається 1200 дітей та працює більше 100 педагогів. Якщо кожен вчитель самотужки налагоджував би цей процес за допомогою різних ресурсів, то виник би повний хаос. А це не сприяло б якісній освіті. Окрім того, наш заклад став опорним. Тому слід було обирати платформу надійну, захищену, яка надавала б широкі можливості у виборі інструментарію навчання та простого, якісного і швидкого зворотного зв’язку здобувачів освіти. І все це з приміткою «на перспективу». Усвідомлюючи виклики часу, під час вибору також враховували можливість впровадження змішаного навчання (blended learning) і на наступні навчальні роки. Відповідно до цих та інших критеріїв учителі інформатики відібрали перелік платформ для дистанційного навчання. Оптимальною визнали систему Moodle.

– Розкажіть про цю платформу детальніше і як налагоджували роботу на практиці?

– Ризикнули і почали працювати на доволі складній платформі Moodle, але водночас на найнадійнішій і найпоширенішій у світі. Система є безкоштовною, дозволяє використовувати синхронний та асинхронний режими навчання, вбудований ZOOM. Платформа орієнтована на спільну роботу. Для цього в системі передбачена маса інструментів.

Кожен учень та учениця, починаючи з першого класу, а також педагог мають в системі окремий акаунт. Реєстрували кожного наші адміністратори, учителі інформатики, через електронну адресу. Система згенерувала кожному логін і пароль. Після того, як батьки написали заяви з проханням перевести їхніх дітей на дистанційну форму навчання на час карантину, класні керівники передали їм дані для входу. Пізніше кожен учень чи учениця мали змогу змінити свій пароль. Педагоги також писали заяви з проханням дозволити їм працювати дистанційно. Для учнів, які з технічних причин не мали змоги працювати в системі Moodle, були передбачені ще три варіанти навчання. Щоправда, таких учнів одиниці. Жоден здобувач освіти не залишився неохопленим навчанням та без підтримки. На сайті ліцею опублікували детальні інструкції для роботи в цій системі для учнів та батьків, а в самій системі передбачений гостьовий вхід.

– Як учителі вчилися навчати по-новому, адже спершу цю систему треба було освоїти педагогам?

– Адміністратори платформи спільно з Івано-Франківським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти створили дистанційний навчальний курс для учителів на тій же платформі Moodle. Уже 20 березня кожен педагог отримав логін і пароль для входу в систему. Ми переглядали детальні інструкції із зображеннями. Першими завданнями були власне вхід у систему, налаштування особистої інформації. Потім почали працювати із банком питань. Наповнювали завданнями різних типів і форм заздалегідь створений курс (предмет). Навчати одночасно 120 педагогів складно, тому було створено групу експертів, які проходили першими завдання. Я працювала в цій групі. Експерти створювали види діяльності, наповнювали урок матеріалами, першими випробовували нові інструменти, щодня обговорювали пройдене і напрацьовували оптимальні інструкції для всіх педагогів. 30 березня за двома експертами була закріплена група вчителів до 20 педагогів. Перші два тижні навчання вчителів проходили в турборежимі, однак командний підхід до роботи виправдав сподівання. Не приховуємо, що на початку було багато сумнівів і тривог. Але тепер, коли робота налагодилася, ми все більше переконуємося у доцільності пройденого шляху.

– Уже чотири тижні Калуський ліцей №10 проводить уроки у системі Moodle. Як вона показала себе на практиці, виправдала сподівання вчителів, учнів та їхніх батьків? В чому її переваги?

– Бачимо очевидні переваги. Робота провадиться централізована, системна, відповідно до чітких інструкцій. Навчання відбувається реальне, а не «для галочки». Це відзначають і батьки, і діти. Бути людяним у цей складний час вкрай важливо. Ми не караємо дітей за невчасне виконання завдань та проходження навчання. Розуміємо, що у всіх є різні технічні можливості. Багато сімей переїхали тимчасово у сільську місцевість, і якщо є гарна погода, то нехай дитина побуде на свіжому повітрі чи допомагає родичам, а пізніше виконає завдання. Ми про це ввічливо нагадуємо, і діти все виконують. У той же час частина батьків дуже стурбована станом якості освіти своїх дітей, щоб вони не знизили свій рівень. Тому ми дбаємо про вчасне надання навчальних матеріалів, роз’яснення та підтримку.

У кожному акаунті запрацював кабінет психолога, у якому надається психологічна підтримка учням, учителям та батькам. Це вкрай важливо, бо в якийсь момент все змінилося стрімко і зовсім не очікувано й усім довелось долати стрес. Конструктивні та зрозумілі поради психолога допомагають в цьому.

Щоб не перенавантажувати учнів курси «Навчаємось разом», «Еврика», фізична культура, хореографія, «Захист Вітчизни», мистецтво, образотворче мистецтво, музичне мистецтво, трудове навчання, технології, християнська етика наповнені руханками, майстер-класами, віртуальними екскурсіями тощо. А оцінювання з цих предметів вирішено не проводити.

Перевага системи Moodle в тому, що це закритий домен, на якому ми розміщуємо навчальні матеріали, оголошення. Уся комунікація може відбувається в системі. Ми усвідомлюємо, що можна відмовитися від окремих груп у «Вайбері» чи інших месенджерів. Гадаю, скоро так і зробимо. Кожен урок завершується завданнями, в основному тестуванням. Оцінки автоматично відображаються в журналах класу. Уся інформація є персональною і захищеною: учні бачать лиш свої оцінки. Після кожного уроку здобувачі освіти можуть звернутися до вчителя щодо роз’яснень, обговорити питання, просто поспілкуватися. Там же у відповідних блогах учні можуть спілкуватися між собою, щоб не відчувати ізоляції. Таким чином діти не залишені самі на себе. Підтримка та зворотній зв’язок відбувається швидко. Спершу учні були доволі пасивні у зворотній комунікації. Але коли діти адаптувалися в системі, то активно включилися в комунікацію, часто самі починаючи її.

– Які труднощі виникають під час роботи на цій освітній платформі?

– Проблема виникла із впровадженням синхронного навчання. Було багато звернень від батьків організувати асинхронне навчання. Пояснювали це тим, що в сім’ї кілька дітей, не завжди є змога одночасно використовувати технічні засоби. А також у денний час багато батьків працювало, тому надати допомогу дітям, особливо меншим, із входом у систему могли в різний час. Щоправда, тепер учні середньої і старшої ланки вже навчилися самі орієнтуватися на цій платформі. Виняток становлять учні 1-4 класів.

Звісно, актуальним залишається питання академічної доброчесності. Система дозволяє використовувати багато інструментів для того, щоб учні чесно виконували завдання. Багато з них і застосовують педагоги. Аналіз оцінок показав в основному їх відповідність попереднім рівням учнів. Тож оцінювання здійснюється об’єктивно. Перші два тижні були адаптаційними, тому такі інструменти не застосовувались. Також на дистанційних уроках нагадуємо дітям про академічну доброчесність, пояснюємо, що обдурити можна усіх, лиш не себе. Це проблема всього українського суспільства, але ми робимо певні кроки, щоб долати її.

– Розумію, що ще рано підсумовувати результати дистанційного навчання, адже навчальний рік ще триває. Проте поділіться першими висновками після чотиритижневої роботи на платформі Moodle?

– Ми ще не застосовуємо увесь можливий інструментарій. Хоча з кожним днем, з кожним уроком опановуємо нові можливості платформи та використовуємо їх. Усвідомлюємо, що за інших обставин роботу на цій платформі ми провадили б повільнішими кроками. Але перед нами, як і перед усією освітою України, постав виклик. І ми спільно з учнями та батьками лише за 5 тижнів запустили новий формат навчання. Чи буде це історія про успішне впровадження, покажуть час та освітні результати. Головне, ми не є пасивними в час змін. А вдосконаленню нема меж.

Редактор відділу газети “Галичина”