Останнім часом ситуація з поширенням коронавірусної інфекції в Івано-Франківській області стрімко загострилася, а минулого тижня за статистичними показниками захворюваності, як наголосив головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко після ознайомлення з проблемою на місці, стала однією із найтривожніших в Україні – майже критичною. Саме з цього приводу відбулися його терміновий візит на Прикарпаття, інспектування посадовцями двох лікарень обласного статусу в Івано-Франківську, засідання в Івано-Франківській облдержадміністрації регіональної комісії з техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій за участю (у форматі онлайн) й міністрів охорони здоров’я Максима Степанова та розвитку громад – Олексія Чернишова, а відтак запровадження з 22 лютого в області карантинних обмежень «червоного» рівня.
У контексті означених подій і напруженої епідемситуації на Прикарпатті у головному управлінні Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області відбулася пресконференція для ЗМІ «Дотримання протиепідемічних норм та вимог на Прикарпатті – стримуючий фактор коронавірусної інфекції». Основна мета заходу, на чому акцентували організатори, це: по-перше, привернути увагу суспільства до питань протидії поширенню на Прикарпатті COVID-19; по-друге, до необхідності суворого дотримання громадянами та суб’єктами господарювання протиепідемічних норм та обмежень і, по-третє, до розуміння адміністративної відповідальності за порушення правил карантину та обов’язків органів місцевого самоврядування щодо організації і контролю за проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів.
У пресконференції взяли участь начальник головного управління Держпродспоживслужби в області Роман Гурський, його перший заступник Микола Сендецький та начальник управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства головного управління Держпродспоживслужби в області Віталій Фіглевський.
– Контроль за дотриманням санітарно-епідемічних вимог держава поклала на органи самоврядування й Нацполіції, структури Держпродспоживслужби й Укртрансбезпеки, – зазначив зокрема начальник головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Роман ГУРСЬКИЙ. – Як і в Україні загалом, так і на Івано-Франківщині запровадили карантин з 12 березня 2020 року. І упродовж усього періоду щодня, крім Великодня, Нового року й Різдва Христового, Держпродспоживслужба в області провадила і далі провадить заходи контролю. Скажімо, на 17 лютого 2021-го наші спеціалісти здійснили майже 42 тисячі моніторингових відвідувань закладів громадського харчування, торгівлі продовольчими і непродовольчими товарами, ринків, перукарень, салонів краси, шкіл, дошкільних навчальних закладів, спортивних установ та інших об’єктів.
Було виявлено 6 618 порушень. Найбільший їхній відсоток – 37 – припав на початок карантину, від серпня по грудень 2020-го було зафіксовано лише 15 відсотків їх кількості, у період локдауну з 8 по 25 січня – шість, а від його завершення й досі «додався» вже 21 відсоток. Тож з огляду на епідситуацію на Прикарпатті голова облдержадміністрації Андрій Бойчук дав доручення посилити заходи контролю. І тільки за два дні – 16 і 17 лютого – ми провели 1 408 моніторингових відвідувань різних об’єктів. Окрім цього, здійснили велику роз’яснювальну роботу. До речі, наша служба була єдиною, крім засобів масової інформації, яка торік у березні вела таку роботу.
Ми від самого початку пандемії активно комунікуємо з усіма 62-ма територіальними громадами в області. Ми закликали представників органів місцевого самоврядування брати участь у перевірках, проте на нашу пропозицію відгукнулося тільки до десяти відсотків громад. Але, нагадую ще раз, саме на органи місцевого самоврядування покладено організацію і контроль за проведенням санітарно-епідемічних заходів.
Ми навіть проводили спеціальне навчання для керівництва органів місцевого самоврядування щодо їх повноважень у такій ситуації. Кожному голові ОТГ ми направили лист з інформацією про юридичну і правову складову їх повноважень щодо захисту населення від інфекційних хвороб та контролю за дотриманням протиепідемічних вимог і притягнення порушників до адмінвідповідальності. Та на наші листи відгукнулися тільки з 15-ти ТГ. За такої роботи ми не зламаємо ситуацію з поширенням коронавірусної інфекції...
Спалах захворювання на Прикарпатті начальник головного управління Держпродспоживслужби в області Роман Гурський пов’язує: по-перше, з ризиками у роботі закладів громадського харчування у часі новорічно-різдвяних свят; по-друге, з проведенням масових культурних заходів і, по-третє, з активним переміщенням людей під час зимового туристичного періоду.