В Івано-Франківську після річної перерви, спричиненої широкомасштабним вторгненням московії в Україну, цими травневими днями знову відсвяткували День міста. Торік, як відомо, міська влада відмовилася від проведення будь-яких масових заходів, а міський голова Руслан Марцінків навіть закликав містян на вихідні дні 7–9 травня виїжджати за межі міста у зв’язку із загрозою ракетного обстрілу з боку московії.
Відзначення 361-ї річниці хоч і відбувалося без гучних веселощів і звичних рок-концертів, та все ж було насичене цікавими культурницькими й спортивними заходами. Звично Франківськ 7 травня подякував Богу за Його милосердя та вшанував своїх героїв. У меморіяльному сквері керівництво міста поклало вінки до пам’ятника захисникам України, а біля ратуші священники українських Церков відслужили панахиду за полеглими на війні героями й молебень за перемогу України та за український народ.
Але урочистості до Дня міста фактично розпочалося не в неділю, а ще в п’ятницю, 5 травня, важливими заходами, які допомагають відчути історичну ауру нашого міста. У краєзнавчому музеї відбулася презентація книжки краєзнавців Романа Діда та Володимира Устинського «Життєпис Івано-Франківська», а в палаці Потоцьких – відкриття виставки давніх поштівок Станиславова з колекції краєзнавця Зеновія Жеребецького й показ документальних фільмів зі створеного позаторік проєкту «Оцифрований Івано-Франківськ» та зустріч з його творцем Тарасом Зенем.
Поліграфічно дуже привабливий 800-сторінковий «Життєпис Івано-Франківська» фактично став чи не першою комплексною, хронологічно впорядкованою історією міста тривалістю 280 років – від часу заснування до 1939 року. Міська влада підтримала видання книжки накладом 1500 примірників. Міський голова Руслан Марцінків подякував краєзнавцям Романові Діді та Володимирові Устинському за ґрунтовну понад п’ятирічну працю і при тому наголосив, що нині дуже важливо попрацювати й над підручником «Історія Івано-Франківська» для міських шкіл. Автори «Життєпису Івано-Франківська» тим часом уже почали трудитися над другою частиною літопису міста від 1939 року і до наших днів.
А в палаці Потоцьких презентували виставку репродукцій давніх поштівок старого Станиславова з колекції відомого краєзнавця Зеновія Жеребецького. Тим часом видавництво «Лілея-НВ» до Дня міста надрукувало 13 поштівок із зображенням архітектурних перлин Івано-Франківська з фотоколекції архітектора Ігоря Панчишина. За словами директора видавництва Василя Іваночка, в його планах – подарунковий альбом про Івано-Франківськ зі світлинами автора, які не увійшли до цієї серії поштівок.
Доповненням до історичної тематики Дня міста став перформанс живих скульптур «Крізь віки», який у неділю мав великий успіх, особливо в представників молодших поколінь, та показ у палаці Потоцьких історичної кінодрами «Щедрик», яка зображує наше місто в 30–40-х роках минулого століття, а також вистави «Нація» силами нашого драмтеатру, яка хоч уже відзначила десятиріччя з часу своєї прем’єри, однак досі має великий успіх у глядачів.
Заслуговує уваги й інше культурницьке дійство в рамках відзначення 361-ї річниці міста: після трирічної паузи відбувся третій Всеукраїнський великодній фестиваль хорової музики «Катедральні дзвони». Він розпочався в костелі Христа Царя з участю студентського хору Одеської національної музичної академії, муніципального академічного камерного хору «Київ», муніципального камерного хору «Галицькі передзвони» та камерного хору «Воскресіння» й продовжився в наступні два дні в архикатедральному соборі УГКЦ Воскресіння Христового та обласній філармонії імени Іри Маланюк.
361-річчю Івано-Франківська були присвячені й благодійний велопробіг з участю майже двох сотень любителів ровера, під час якого тривав збір коштів для 78-го батальйону територіяльної оборони на закупівлю квадрокоптерів і тепловізорів, висадження молодих дерев на міському озері з участю гостей міста, встановлення в міському парку ім. Т. Шевченка кованого подарунка від Бердянського машинобудівного професійного ліцею та Івано-Франківського ВПУ №21 – металевої скульптури у формі кульбаби й казкової феї, низка спортивних змагань, зокрема відкритий кубок Федерації з легкої атлетики, присвячений пам’яті видатного українського атлета, спортивного й громадського діяча Романа Вірастюка, і турнір із мініфутболу з участю восьми команд до перших роковин загибелі уродженця Крихівців великого любителя футболу Романа Дземана, який організувала «Спілка волонтерів Прикарпаття», та інших заходів.
Під час Дня міста відбулися дійства і для найменших. У подарунок місту дитячий патруль «Незламні» спільно з дівчатками з «Черлідерського клубу FireCts» під керівництвом Вікторії Пожар подарував патріотичний флешмоб. Діти фарбами та олівцями малювали патріотичні картинки, свою вдячність захисникам України висловлювали словами подяки й добрими побажаннями на листівках, сотню яких планують передати бійцям на передову. А вчителі «It Step School Івано-Франківськ» продемонстрували дітям світ новітніх технологій з допомогою сучасних VR-окулярів і т. ін.
У День міста відбулося й традиційне нагородження торішніх і цьогорічних лавреатів міської премії імени Івана Франка в галузях літератури і журналістики.
«Цьогорічний день народження міста ми відзначили без гучних фестивалів і насичених програм, але це не завадило Івано-Франківську знову продемонструвати свою культурно-мистецьку різноманітність, креативність та європейський дух, вкотре показати, що він є містом творчих, талановитих і позитивних людей», – зазначив Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.