Чому спинився «Експрес…»? В Івано-Франківську стривожені вкладники щонеділі «колядують» під зачиненими дверима кредитної спілки

Уже впродовж чималого часу щонеділі – рівно о 14 годині – під зачиненими дверима відділення кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон» на вулиці Галицькій в Івано-Франківську можна побачити зібрання неспокійних людей: понад пів сотні клієнтів фінустанови, які підписалися під зверненням і до редакції нашого часопису, так намагаються привернути увагу до своєї проблеми та дізнатися, куди зникла кредитна спілка разом з їхніми грошовими вкладами. А передовсім люди, спілкуючись і ділячись інформацією, сподіваються разом віднайти шляхи повернення своїх депозитних вкладів.

Людське збурення під дверима кредитної спілки "Експрес Кредит Юніон" в Івано Франківську.

Серед занепокоєних ситуацією спілчан – головно пенсіонери, а з молодших – хіба що спадкоємці тих клієнтів, які свого часу вже відійшли у вічність. Люди у присутності журналіста поводяться по-всякому – хтось оповідає свою кредитну історію відверто, як на сповіді, забувши і про таємницю вкладу, а хтось і не намагається собі допомогти та, образно кажучи, гріє дулю в кишені чи сором’язливо бокує, дехто картає спілчан за інертність і бездіяльність, а журналістів – за мовчанку і боягузтво та ін. На фасадному вікні відділення КС – кілька оголошень: в одному з них адміністрація кредитної спілки радить усім охочим забрати свої вклади звертатися до Львова за вказаною адресою чи телефонувати за означеними номерами, а в другому – оргкомітет невдоволених клієнтів КС «Експрес Кредит Юніон» роз’яснює, як і де можна та потрібно писати заяви в поліцію. Загалом, за попередньою інформацією оргкомітету, не можуть достукатися до керівництва кредитної спілки – одержати зрозумілу інформацію про причини зупинки діяльності чи повернути свої гроші – орієнтовно 55 осіб з різних міст та сіл Прикарпаття.

Петро ЦАП (с. Сапогів Галицької тери¬торіальної громади):

– Мені 85 років. І я приїжджаю до Івано-Франківська та приходжу сюди вже не раз, щоб якось вибити свої гроші – до 40 тисяч гривень – з кредитної спілки. Термін мого депозитного договору закінчився ще у лютому. Отак приїду, зберемося під дверима «Експрес Кредит Юніона», поговоримо з такими ж, як і я, а результату нема жодного. Навіть не знаю, з ким порадитися, щоб допоміг повернути гроші.

Звертався вже до одного адвоката, який має офіс на вулиці Грюнвальдській в Івано-Франківську. Він «протримав» мене два місяці, а потім сказав, що нічого не може зробити. Тепер уже інший правозахисник займається моєю справою. Але ще немає якогось конкретного зрушення, хоча, може, ще буде. Коли – не знаю. Свого часу я звернувся саме до кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон», тому що мене привабили їхні високі відсотки за депозитами. Спочатку щомісяця одержував приблизно по 350 гривень як відсотки. Але хотів ще до кінця минулого року отримати повністю свій внесок, тож телефонував у кредитну спілку. Щоразу обіцяли, що, мовляв, буде-буде… А орієнтовно з квітня взагалі вже ніхто на мої дзвінки у відділенні не відповідав.

Михайло АНДРЕЙЧУК (Івано-Франківськ):

– Приходжу щонеділі під двері кредитної спілки, щоб дізнатися, де ті гроші, які я поклав не депозитний рахунок «Експрес Кредит Юніон», щоб собі допомогти і щоб розвивалася держава. А тепер що? Я планував операцію із заміни колінного суглоба – мені ж уже 86 років, ходити важко, тож накопичував якусь копійку, поклавши на депозит орієнтовно 100 тисяч гривень. Щомісяця одержував до тисячі гривень за відсотками. Тепер не можу ні гроші собі повернути, ні ногу не маю можливості вилікувати. На кого ж вони працюють? Не відомо. Бо наші депозити – то й бюджетні надходження…

– А чому, Михайле Йосиповичу, Ви вирішили відкрити депозитний рахунок саме у кредитній спілці «Екс¬прес Кредит Юніон»? Що Вас привабило?

– Спочатку працівники кредитної спілки нам говорили та агітували задля безпеки не тримати гроші вдома. Бо, мовляв, навколо повно аферистів і грабіжників. Я живу сам, тож і подумав: навіщо буду тримати гроші в хаті? «Екс¬прес Кредит Юніон», як я міркував собі, то не просто якийсь ящик, що як відкривається, так і закривається, а серйозна фінансова установа під опікою Національного банку України. То ми й уклали договір, зробивши все як годиться.

Термін мого депозитного рахунку закінчився ще 4 березня цього року. Я хотів за¬крити його і зняти кошти, але не встиг, бо 27 березня «Експрес…» уже закрився. Тепер уже пів року даремно приходжу під двері кредитної спілки на вулиці Галицькій. Не можемо достукатися до керівництва, щоб ді¬знатися, хто винний у тому, що зупинився

«Експрес…» і хто користується нашими грішми. Бо, може, наші гроші на росію працюють? А за тими номерами телефонів, які вказані в оголошенні від адміністрації кредитної спілки, стоять невідомо чиї адвокати. Куди не поткнемося – всюди стіна. Ми навіть написали в НБУ, до народної депутатки Оксани Савчук, у поліцію та ін. Жодної допомоги не дочекалися, ще й я виглядаю винним у тому, що поклав свої гроші на депозитний рахунок такої кредитної спілки.

Ігор МЕЛЕШКО (Івано-Франківськ):

– Під дверима цієї фінустанови я щонеділі – вже пів року – чекаю на голову кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон». Стільки часу шукаю того, хто вкрав мої гроші, а мені ніхто не допомагає. Навіть не знаю, що краще – матюкатися чи правду казати. Адже мій депозитний договір закінчився ще 7 квітня. Вже тоді я їм не довіряв, бо мав деякі підозри щодо роботи кредитної спілки, і хотів зняти свої гроші в сумі тримісячної пенсії, приблизно 10 тисяч гривень. Я звернувся до керівництва поліції міста Івано-Франківська, але там, образно кажучи, намалювали мені дулю.

…Спілкуючись із розчарованими клієнтами кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон» під дверима фінустанови, я зрозумів, що люди зневірені, перебувають у розпачі, емоційно збуджені – не знають, що робити і де шукати допомогу. Більшість із них, повторюю, громадяни поважного віку. На кінець жовт¬ня, як ми з’ясували, тільки дехто з прикарпатців уже звернувся у пошуках своїх грошей до суду. І вже навіть відбулися перші судові засідання з цього приводу.

Серед тих, хто вирішив свої понад 400 тисяч гривень по¬вертати через сутяжництво, й іванофранківець Володимир ПЕТРУНЬКО:

– Я пам’ятаю, що коли була заснована кредитна спілка «Екс¬прес Кредит», то спочатку її керівником була Наталія Іванів, а з 2013 року очолив її колишній підлеглий Олександр Островський і фінустанова дістала назву «Екс¬прес Кредит Юніон», а всі її вкладники відповідно стали клієнтами перейменованої кредитної спілки. «Клонування» на цьому не завершилося, бо сьогодні вже є й фінансова установа «Екс¬прес Кредит Юніон Україна». Ніхто, зрозуміло, у такі маневри особливо не вникав. Адже клієнтами спілки головно – на де¬в’яносто п’ять відсотків – є пенсіонери і частково нащадки тих, хто вже в засвітах, чи родичі громадян, які нині проживають за кордоном. До 24 лютого все йшло нормально, а з початком повномасштабного вторгнення російських загарбників в Україну «Експрес Кредит Юніон» за¬крився. Було оголошення, що спілка тимчасово припиняє роботу, і адміністрація запропонувала клієнтам комунікувати телефоном. І фактично до 27 серпня цього року на зв’язку з нами була Наталія Іванів, яка очолює івано-франківське відділення кредитної спілки, або працівниця відділення Ольга Лук’янів. Люди тоді не збиралися під дверима установи і не чекали, а постійно телефонували. І щоразу адміністрація обіцяла, що незабаром – до кінця місяця – вони відкриються. А у людей збігав термін депозитів. Мені особисто О. Островський обіцяв повернути гроші до кінця травня. І що? До 27 серп¬ня, поки телефон, образно кажучи, з клієнтами ще балакав, люди не збурювалися.

Думаю, той телефон замовк, тому що набув чинності указ Президента України, в якому сказано, що кредитні спілки у час війни мають право припиняти свою роботу і не обслуговувати ні тіло депозиту, ні відсотки. Тож згодом люди почали потроху ворушитися і бити у всі дзвони – звертатися з листами у численні інстанції. Так ми дізналися чимало «цікавих» деталей про фінансову історію кредитної спілки. Клієнтам адміністрація рекомендувала звертатися до Львова на вулицю Сихівську – дали номери телефонів. Хто активніший із клієнтів, той звернувся до суду. Я це зробив першим

з-поміж усіх. Мені призначили безоплатного адвоката, і вже було чотири засідання у Господарському суді Івано-Франківської області. Приймає вже заяви від людей і слідча поліції Олеся Мельник.

…На головній інтернет-сторінці кредитної спілки є коротка інформація про те, що 19 серпня 2022 року, як це дозволяє згаданий указ глави держави, «спо¬стережна рада вирішила тимчасово зупинити діяльність кредитної спілки у період воєнного стану». Будь-які інші причини зупинки «Експрес Кредит Юніон» не вказують. Під дверима кредитної спілки у часі одного з недільних збурень клієнтів ми не зу¬стріли нікого з представників спілчанської адміністрації, тож за коментарем, чому спинився «Екс¬прес…» і що робити вкладникам кредитної спілки, вирішили звернутися безпосередньо зателефонувавши на рекомендовані номери, зазначені в оголошенні керівництва для своїх вкладників: 067-340-6020 та 067-341-2332. Востаннє у пошуках коментаря адміністрації кредитної спілки «Експрес Кредит Юніон» щодо ситуації, яка склалася навколо фінансової установи, ми марно телефонували 7 листопада.

Інформувати своїх клієнтів про зміни фінансової ситуації в установі чи порядку надання фінансових послуг вчасно, вичерпно і в доступний спосіб, а не приховувати справжній стан справ, – це прямий обов’язок, а не поблажливість керівництва кожної фінансової установи, зо¬крема і КС «Експрес Кредит Юніон». Тож до завершення журналістського розслідування, результати якого ми обов’язково згодом опублікуємо, наразі тільки констатуємо, що під дверима фінустанови того дня, коли ми записували свої коментарі, вкладники, обурені неувагою і байдужістю адміністрації та обділені інформацією про причини зупинки роботи кредитної спілки й перспективу одержання своїх грошей, вкотре не дочекалися жодного представника івано-франківського відділення КС «Експрес Кредит Юніон». Хіба що люди, вкотре переповідаючи свої гіркі кредитні історії, вилили одне одному назбирані за місяці поневірянь жалі і гіркоти.

Насамкінець як висновок констатую: якщо в Івано-Франківську чи в будь-якому іншому населеному пункті соціальний неспокій через відсутність чи обмеженість у клієнтів до¬статньої інформації про ситуацію навколо КС «Експрес Кредит Юніон» не вщухає, а збурення й емоції вихлюпують на вулицю та створюють зону напруги, то це передусім вина і відповідальність керівництва кредитної спілки та її працівників. Той, хто, образно кажучи, хвилю неспокою серед людей збурив, той і загасити її зобов’язаний, а не ігнорувати людські жалі і ховатися за ситуацією воєнного стану в Україні.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами