Чим небезпечний карієс та як з ним боротись

Різкий біль під час їжі може бути карієсом — підступною хворобою, що непомітно руйнує зуби. 

Тож у цій статті ми розберемося, чому карієс — це не просто дірка в зубі, чому він такий небезпечний, які причини карієсу та, головне, як з ним ефективно боротися. 

Причини появи карієсу

Карієс — одне з найпоширеніших захворювань зубів у світі, що поступово руйнує емаль та дентин, внутрішній м’який шар зуба, що містить нервові закінчення. І щоб врятувати зуб й уникнути більш неприємних наслідків глибокого ураження, без лікування карієсу в Києві не обійтись.  

 

Але як з’являється карієс? Серед причин, які руйнують зуби: 

 

  • Бактерії: ці мікроскопічні "монстри" живуть у роті та харчуються залишками їжі, особливо цукром. Вони виділяють кислоту, яка руйнує зубну емаль.
  • Цукор: улюблена їжа бактерій. Чим більше цукру ви споживаєте, тим більше "зброї" вони отримують для атаки на ваші зуби.
  • Недостатня гігієна ротової порожнини: якщо ви не чистите зуби двічі на день і не користуєтесь зубною ниткою, бактерії отримують ідеальне середовище для розмноження.
  • Незбалансоване харчування: якщо ви не отримуєте достатньо кальцію та інших мінералів, ваші зуби стають слабшими та більш вразливими до карієсу.
  • Сухість у роті: слина нейтралізує кислоту та захищає зуби. Якщо у вас сухість у роті, ваші зуби стають більш вразливими до карієсу.

 

Крім того, є й інші фактори, які можуть сприяти розвитку карієсу, серед яких генетична схильність, адже у деяких людей зуби менш стійкі до впливу кислот та бактерій. А також деякі захворювання, наприклад гастрит. Підвищена кислотність шлункового соку може додатково сприяти карієсу.

Де з’являється карієс

Карієс може з'явитися на будь-якому зубі, але є і зуби, які він вражає  найчастіше:

 

  • Жувальні зуби, які мають борозенки та ямки, в яких легко накопичуються залишки їжі та бактерії.
  • Передні зуби, що часто контактують з цукром та іншими продуктами, які сприяють розвитку карієсу.
  • Зуби мудрості, до яких непросто дістатися та ретельно почистити, тому бактерії легко накопичуватися на них.

 

Карієс також може з’явитися на коренях зубів, коли ясна відступають, оголюючи його. Корені зубів не мають емалі, тому вони завжди більш вразливі до карієсу.

 

Вражає карієс і ділянку між зубами. Це стається тоді, коли залишки їжі та бактерії накопичуються у міжзубному просторі, де їх важко повністю видалити зубною щіткою.

Чим небезпечний карієс

Якщо карієс не лікувати, він може викликати серйозні проблеми зі здоров’ям, які стосуються не тільки втрати зуба. 

Чим небезпечний карієс:

  • Викликає сильний біль, особливо коли він досягає пульпи зуба. Біль може поширюватися на суміжні зони обличчя та шиї.
  • Невилікуваний карієс призводить до поширення інфекції в інших частинах тіла, вона може потрапити в кровоносну систему й спровокувати сепсис. Це небезпечний стан, коли інфекція поширюється по всьому організму. 
  • Якщо карієс не лікувати, ви втратите зуб, який можна було б зберегти.
  • Втрата зубів може викликати проблеми з прикусом, ускладнити жування та мовлення.
  • Карієс може вплинути на вашу самооцінку, особливо якщо він помітний на передніх зубах.

Як  боротись з карієсом

Карієс можна успішно подолати, якщо дотримуватися комплексного підходу. Ось кілька ефективних методів, як боротися з карієсом:

1. Регулярна гігієна ротової порожнини.

Використовуйте фторовмісну зубну пасту та щітку з м'якою щетиною. Чистьте зуби протягом 2-3 хвилин, приділяючи увагу всім поверхням.

Використовуйте зубну нитку, адже вона видалить залишки їжі та бактерії з міжзубних проміжків, куди зубна щітка не досягає. А ополіскувач допомагає знищити бактерії та освіжити дихання.

2. Збалансоване харчування

Зменште споживання цукру — улюбленої їжі бактерій, які викликають карієс. Їжте більше фруктів та овочів: вони містять вітаміни та мінерали, потрібні для здоров'я зубів. 

3. Регулярні візити до стоматолога

Відвідуйте стоматолога кожні 6 місяців, наприклад у  VixClinic, для профілактичних оглядів та професійного чищення зубів. Так ви зможете легко як видалити карієс на початкових стадіях, так і зміцнити зуби додатковими процедурами. 

4. Додаткові процедури

Практикуйте фторування зубів, щоб зміцнити зубну емаль та захистити її від карієсу. А також герметизацію фісур, що захистить жувальні поверхні зубів від карієсу.

 

У VixClinic працюють досвідчені стоматологи, які використовують найсучасніші методи — рентгенівські апарати, мікроскопи та цифрову діагностику для ефективного лікування зубів. 

 

Крім того, стоматологи VixClinic піклуються не лише про якісне лікування, але й індивідуальний підхід до кожного пацієнта, розробляючи персоналізовані плани відновлення зубів. А приємна атмосфера позбавляє тривоги та стресу. 

 

Зверніться у VixClinic, щоб отримати гарантію якісного лікування карієсу та інших захворювань зубів.