Чи буде зменшено термін декретної відпустки для майбутніх матерів і відповідні виплати на дитину?

В Україні нині стало модним копіювати закордонні стандарти з галузей медицини, освіти та ін., які не завжди є кращими й ефективнішими, ніж ті, що досі були у нас, – роками випробувані і пристосовані до українських реалій. Тому коли Кабмін ухвалює якесь рішення, люди вже з острахом очікують, яким же боком це обернеться для них, – на краще чи як завжди…

Ще наприкінці 2018 р., коли уряд ухвалив рішення про створення програми «Муніципальна няня», яке мало набути чинності цього року, ширилися чутки про те, що майбутнім матерям можуть зменшити термін декретної відпустки по догляду за дитиною.

Я сама чула про це від працівника соцзахисту, буцімто в Україні можуть декретну відпустку скоротити з 3 років до 8 місяців. Жінка старої радянської закалки ще й погоджувалась із цим, адже, як пояснювала, ніде за кордоном нема таких тривалих декретів, як у нас. А її саму батьки колись взагалі чотиримісячною віддали до дитсадка - і нічого страшного у цьому вона не бачить.

Мене ж це обурило, адже маленьким дітям перші хоча б три, а то й усі 6-7 років, поки вони не підуть до школи, потрібно найбільше батьківської, особливо материнської уваги. Бо саме у перші роки формується і характер, і світогляд дитини, саме тоді їй найбільше потрібні мамині любов і обійми (хіба це може дати няня – чужа людина?). У перші роки життя формується й імунітет малечі. Всім відомо, як часто хворіють діти, тому хто краще за ними догляне, як не їх рідна мама?

Тому вважаю, що прийнятий колись українським урядом закон про трирічний декрет (а за потреби й більшого терміну), є важливим і правильним для нашого суспільства, бо нашій країні потрібне фізично, морально і духовно здорове майбутнє покоління, а не просто робоча сила.

Причини передчасного виходу на роботу з декретної відпустки можуть бути різними: наприклад, жінка самотня і нема кому доглянути дитину, також страх втратити робоче місце, або ж, як у багатьох українських сім’ях, - скрутне матеріальне становище родини.

Майбутні мами вкрай стривожені цим питанням. Тому, щоб заспокоїти батьків, подаємо інформацію, які ж насправді зміни ухвалені урядом щодо декретної відпустки і матеріальної допомоги на новонароджених діток.

Термін декретної відпустки і виплати при народженні дітей не зменшать, навіть якщо родина скористається послугою "муніципальної няні".

Усе залишається, як було, лише з певними поправками, які стосуються лише введення послуги "Муніципальна няня":

  • жінка, яка народила дитину, має право оформити декретну відпустку, допоки дитині не виповниться три роки, що передбачено нормами законів "Про відпустки" та "Про загальнообов’язкове державне страхування".
  • декретна відпустка може бути продовжена до 6 років (і більше), якщо для цього є підстави, – дитина потребує особливого догляду за станом здоров'я.
  • закон "Про відпустки" також передбачає, що така відпустка надається за бажанням жінки.
  • декретна відпустка надається не лише матері, а й може бути використана повністю або частинами батьком дитини, бабусею, дідусем чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів.
  • при цьому за бажанням жінки або осіб, які перебуватимуть у декретній відпустці по догляду за дитиною, вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.
  • відповідно до закону "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41280 гривень, незалежно від того, яка за рахунком ця дитина у сім’ї. Виплата допомоги здійснюється одноразово в сумі 10320 гривень, решту виплачують протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабміном.

Які ж зміни є? Лише те, що з 1 січня 2019 року держава щомісяця компенсуватиме родинам кошти, витрачені на няню для дитини до 3 років, якщо родина маляти звернеться за такою допомогою.

Для цього батькам потрібно офіційно найняти няню на роботу, як було сказано у нашій попередній публікації.

Міністр соцполітики Андрій Рева запевняє, що інформація про те, що виплати на няню нібито замінять державну допомогу – неправдива. Тобто буде і державна допомога, і (за бажанням батьків) «муніципальна няня», навіть якщо мама перебуває у декреті. Декретна відпустка по догляду за дитиною до трьох років прописана законодавчо, отже, не скасовується. І кошти, призначені для новонароджених, теж виплачуватимуть у повному обсязі, навіть якщо мама вийде скоріше з декретної відпустки чи сім’я скористається послугою «муніципальної няні».

Кореспондент