Від січня цього року в Україні заборонили продавати електронні сигарети (ЕС) й рідини, які використовують у них, особам, котрі не досягли 18 років, на рівні з традиційними тютюновими виробами. ЕС, як разові, так і багаторазові, призначені для споживання (вдихання) парів, утворених внаслідок нагрівання певними компонентами в них відповідних рідин (це переважно рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин і які зокрема використовують у картриджах, заправних контейнерах тощо).
Уже впродовж кількох років в Україні триває мораторій на будь-яку рекламу та стимулювання продажу тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускають тютюнові вироби, спонсорство тютюну, а також паління у громадських місцях. Однак виробники тютюнових виробів наполегливо пропонують споживачам нові продукти, зокрема ЕС та вейпи (своєрідні мінікальяни), які за результами деяких незалежних досліджень ще небезпечніші, ніж звичайні сигарети.
Нагадаємо, що законодавство забороняє куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів у ліфтах і таксофонах, у будівлях та на території установ охорони здоров’я й освіти, закладів спортивних, фізкультурно-оздоровчих, фізичної культури і спорту, на дитячих майданчиках; у приміщеннях ресторанних господарств, об’єктів культурного призначення; органів державної влади та місцевого самоврядування, у під’їздах житлових будинків; у підземних переходах, у пасажирському транспорті загального користування, на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів. У приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності, готелів та аналогічних засобів розміщення громадян, гуртожитків, в аеропортах та на вокзалах курити дозволено лише у спеціально відведених для цього місцях.
У закладах, де куріння заборонено, має бути розміщено відповідну наочну інформацію – графічний знак про заборону куріння та текст: «Куріння заборонено!». А у спеціально відведених для куріння місцях, окрім відповідного графічного знака, має бути табличка з написом: «Місце для куріння. Куріння шкодить вашому здоров’ю!».
Власники, уповноважені ними особи або орендарі відповідних споруд чи окремих приміщень зобов’язані відвести спеціальні місця для куріння, сумарна площа яких не має перевищувати 10 відсотків загальної площі приміщення, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму та оснащені відповідною наочною інформацію.
Якщо ваше право на бездимне оточення порушують фізичні особи, то потрібно звертатись до органів Національної поліції. Якщо ж не дотримуються належних правил суб’єкти господарювання, просимо з письмовою заявою звертатися до Головного управління Держпродспоживслужби в області.