Богдан Попіна: Не так сталося, як владі гадалося – громадська рада потрібна людям для розв’язання наболілих проблем, а не щоб прорахунки самоврядців загортати у кольорові папірці…

Я спеціально не досліджував цю тему й не маю наміру з’ясовувати, хто, коли і з якою метою придумав в Україні громадські ради (ГР) при обласних, районних адміністраціях чи сільських виконкомах. Попервах сама ця ідея, на мою думку, видавалася доцільною: ГР належало бути голосом громади та відстоювати перед владою інтереси людей. Але це лише на перший погляд, адже з нашим марнославним чиновництвом такі задуми втілювати в життя було марно. Бо чи не відразу їхня реалізація обернулася здебільшого заграванням з людьми.

Представники Громадської ради при голові Брошнів-Осадської селищної ради під час скандального «засідання» у грудні 2023 року.

В усякому разі, як бачимо тепер, маємо дуже рідкісні випадки, коли ГР, створені за погодженням з органами влади, витримали тиск на них «згори», не піддалися різним спокусам й не перетворилися на їхніх смиренних слуг…

14 грудня 2023 року у Брошневі-Осаді відбулася резонансна подія, яку я на емоціях означив би «дикістю», а голова селищної ради Тарас Манорик позаочі чи кулуарно назвав «підставою»: представників громадської ради, яка працювала при голові селищної ради упродовж року, не пустили до Народного дому у селищі для проведення свого підсумкового засідання. Директорка комунального закладу, з якою попередньо було погоджено місце й час зустрічі громадських активістів, пояснила голові ГР, що розпорядився не пускати їх до приміщення сам Т. Манорик. Отже, представники ради вимушені були провести своє засідання, чи то пак «стояння» просто неба, на площі перед Народним домом на холоді й під завивання сирен повітряної тривоги, а не в облаштованому укритті під громадською спорудою…

Загалом ця історія – то взірець владної недолугості й керівної неспроможності. Адже рік тому особисто ініціював створення громадської ради при голові Брошнів-Осадської селищної ради її чинний керівник Тарас Манорик. Протягом 2023-го ГР провела дев’ять засідань, у кожному з яких брали участь осібно голова селищної ради чи його заступники, а відбувалися зібрання у сесійній залі адмінбудинку. Це офіційно задокументовано у протоколах. Але після низки «незручних» запитів ГР до керівництва селищної ради чиновники запанікували й вдалися до хитромудрих вивертів з тим, аби не відповідати на звернення ради.

Та детальніше про ту ситуацію, її причини, що в підсумку призвело до рішення членів ГР при селищному голові Брошнева-Осади невідкладно переформатувати раду в незалежну громадську організацію, і про намагання керівництва громади удавати, ніби нічого не сталося, читайте в інтерв’ю з Богданом ПОПІНОЮ – колишнім головою «нелегітимної» ГР при чільнику Брошнів-Осадської селищної ради.

Чільник Громадської ради при голові Брошнів-Осадської селищної ради Богдан Попіна під час звіту просто неба 14 грудня 2023 року.
– Богдане Васильовичу, то, виявляється, громадська рада не виправдала сподівань голови Брошнів-Осадської селищної ради: активісти не погодилися, образно кажучи, бути на короткій мотузці? – запитав я свого співрозмовника.

– Ще наприкінці серпня 2022 року мені зателефонував голова Брошнів-Осадської селищної ради територіальної громади Т. Манорик і запросив взяти участь у створенні громадського консультативно-дорадчого органу при селищному голові, – відповів він. – Зізнаюся, що його запрошення стало для мене приємною несподіванкою, тому що попередньому керівникові селищної ради Брошнева-Осади, навпаки, я осібно пропонував створити громадську раду і навіть подав йому проєкт Положення, але він мою пропозицію відхилив…

Після того, як я підготував усі потрібні документи, пан Тарас дав згоду на проведення установчого засідання ГР 30 грудня 2022 року. А на своєму першому засіданні 27 січня 2023-го ми затвердили Положення про громадську раду та регламент її роботи. Вивчення та погодження наданих нами установчих документів тривало у селищній раді до 9 лютого, а наступного дня Т. Манорик дозволив провести їхню реєстрацію у відділі документообігу селищної ради.

Відомо, що для впливу громадської ради на покращення державної й регіональної політики у будь-якому суспільно важливому питанні законодавчо передбачено такі інструменти, як громадський контроль, громадська експертиза й антикорупційна експертиза. Тож коли в лютому цього року у Брошнів-Осадській територіальній громаді виникли сумніви в правомірності господарської діяльності компанії «ТОВ «Комфортбудсервіс», то досліджені нами факти підтвердили недобросовісність намірів директора товариства. Отож громадська рада вирішила рекомендувати голові Брошнів-Осадської селищної ради скасувати договір з ТОВ «Комфортбудсервіс», але він не виніс рішення громадських активістів на розгляд виконкому у березні цього року, а зробив це під нашим тиском лише у травні.

Громадська рада також розглянула питання про роботу ринку в селищі й дослідила, що керівництво Брошнів-Осадської селищної ради свідомо створило сприятливі умови керівництву ПП «Газсервіс» для незаконного будівництва, які мали всі ознаки фінансових схем. Після звернень жителів селища, які працюють на ринку, наша рада рекомендувала панові Тарасу створити спільну комісію з членів виконкому селищної ради й активістів громадської ради для ознайомлення з порядком придбання торгових павільйонів. Та її не створили – чільник селищної ради не побачив у цьому потреби.

У серпні ж цього року, а згодом – у жовтні ми звернулися до голови селищної ради для отримання офіційної і публічної інформації про роботу комунального підприємства «Брошнів-Інвест» та виплату зарплат адміністрації селищної ради. Але голова Тарас Манорик усупереч закону на наш запит не відповів, тож нам довелося звертатися до представника Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в області. І тільки після цього ми дочекалися відповідей від керівництва селищної ради. Але вони були занадто лаконічні. Ми ж просили надати відомості про зарплати кожного чиновника зосібна та про всі їхні додаткові винагороди. Однак такої інформації ми не отримали. Тож удруге звернулися – щоб конкретизувати складові виплат усім чиновникам селищної ради. Адже побачили, що премії працівників Брошнів-Осадської селищної ради за дев’ять місяців 2023 року втроє перевищують обсяги фінансової допомоги ЗСУ. Але після цього селищний голова Тарас Манорик відповів нам, що громадська рада, створена при голові селищної ради, не має статусу тимчасового консультативно-дорадчого органу, бо виконком (майже рік по тому!) не затвердив протокол її установчих зборів. А немає того статусу, мовляв, то й нема права запитувати?

Нагадаю принагідно Т. Манорику, що 30 січня 2023-го я йому особисто вручив необхідні документи. Тарасе Степановичу, не робіть, образно кажучи, з тата вар’ята, а зізнайтеся і скажіть відверто про те, що Ви мріяли про таку громадську раду, яка буде підтримувати всі Ваші ініціативи й заплющувати очі на грубі порушення, які межують з переступами законів, а її члени не проводитимуть антикорупційні експертизи ухвалених рішень виконкому, не контролюватимуть виконання Вами своїх обіцянок і наших рекомендацій тощо.

Не так сталося, як гадалося. Не той час, пане Тарасе, щоб прорахунки влади загортати у кольорові папірці. В Україні війна, а Ви шукаєте «файних хлопців», які співали б Вам хвалебні оди. Якщо Вас не влаштовує такий стиль співпраці, то відкличте публічно свій підпис під Положенням про громадську раду при голові Брошнів-Осадської селищної ради й визнайте його таким, що втратило чинність. А жителям селища хочу нагадати, що їхня громадська участь в управлінні життєдіяльністю громади не відбудеться сама собою – мають бути для цього великі зусилля від кожного і всіх разом. Тож пропоную згуртуватися у свідоме громадське об’єднання для відстоювання справедливості й порядку у всіх сферах нашого життя та провадження постійного контролю за роботою місцевого органу самоврядування, який ми найняли для ефективного управління майном і територією селищної громади…

В описаному вище – лише дещиця фактів, які, на мою думку, підтверджують, що голова селищної ради Тарас Манорик на своїй керівній посаді не працює, а, образно кажучи, немилосердно мучиться. Адже за недопущення членів ГР у приміщення Народного дому для проведення підсумкової наради та звіту він ще й досі офіційно й публічно не вибачився перед активістами, а своїх підлеглих – винних, на його думку, у «підставі», – жодним чином не покарав. Тож представники «нелегітимної» ГР ще до її переформатування в громадську організацію, про що ухвалили рішення 14 грудня 2023 року, мають намір публічно відстоювати свою легітимність у суді.

Зі свого боку особисто як учасник і безпосередній свідок описаних подій у Брошневі-Осаді вбачаю в діях чинного голови селищної ради Тараса Манорика ознаки законодавчого переступу – перешкоджання професійній діяльності журналіста. Тож прошу вважати цю публікацію журналістським запитом до правоохоронних структур в області та сподіваюся на їхнє об’єктивне й передбачене Законом реагування (ст. 171. Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів. Кримінальний кодекс України).

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами