Івано-Франківське регіональне відділення Асоціації міст України продовжує організовувати престури в успішні об’єднані громади області. Цього разу прикарпатські журналісти мали нагоду відвідати Олешанську ОТГ Тлумацького району і дізнатися, як тут упроваджують реформу децентралізації.
Третій рік громада живе у нових фінансових умовах. До неї належать 5 сільських рад – Олешанська (Олеша і Соколівка), Будзинська (Будзин, Мостище, Одаїв і Суходіл), Делівська (Делева і Луг), Долинська та Озерянська. Відповідно до чисельності населення – понад 6 тис. осіб – вона належить до середніх ОТГ Прикарпаття. Олешанська ОТГ розташована за 40 км від обласного центру.
Бюджет Олешанської ОТГ на 2020 рік становить майже 40 млн. грн. Освітня субвенція – 19,4 млн., медична – 1 млн. грн., додаткова дотація – 2,8 млн. грн., базова дотація – 7,4 млн., решта – власні надходження. Прогнозований ПДФО на 2020 рік – майже 5 млн. грн.
Голова Олешанської ОТГ Богдан Двояк розповів журналістам про успіхи громади, а також виклики, які перед нею постали. На його переконання, децентралізаційна реформа уже має очевидні успіхи, попри труднощі впровадження і виклики на своєму шляху. Зокрема це стосується й Олешанської ОТГ.
Освітній простір у громаді, як наголосив Б. Двояк, активно розвивається. Зокрема це 2 ліцеї, 3 гімназії та 2 філії шкіл, де навчається понад 800 учнів, а також 2 ЗДО, які відвідує 75 дошкільнят. Загалом в освітній галузі зайнято 130 педагогічних та понад 110 інших працівників. Директор Олешанського ліцею Ярослав Головатий у розмові з журналістами наголосив: "Від часу створення Олешанської ОТГ у нас істотно покращилася матеріально-технічна база закладу. Надзвичайно важливо, що в нових умовах завершують довгобуд, який стане модерним корпусом ліцею".
Помітними є успіхи і в медичній царині. На сьогодні в ОТГ діє 3 амбулаторії сімейної медицини та 3 ФАПи.
В Олешанській ОТГ працює місцева пожежна команда у складі 13 осіб. Прикметно, що її було визнано однією із найкращих на Прикарпатті. МПК фінансують з місцевого бюджету ОТГ.
Нині активно почали розвивати у громаді туристичну галузь. Щороку у травні в селі Одаїв проводять «Свято Неба», де беруть участь представники дельтапланерного та парапланерного спорту з усієї України. А сплави по річці Дністер у літі, яка протікає територією Олешанської ОТГ, уже стали доброю традицією.
Б. Двояк звернув увагу, що найбільшими наповнювачами бюджету громади є аграрні інвестори. Це зокрема ТОВ «Перспектив», ТОВ «Штерн-Агро», «Райз – Прикарпаття», «Еко – енерготрейд», «Галичина проект», ПП «Олівія» «Спецкар’єр», «Рив'єра», «КЛН – Агро». За його словами, нині робота керівництва Олешанської ОТГ спрямована на пошук нових інвесторів, відкриття нових робочих місць, розвиток малого та середнього бізнесу.
Для порівняння зведений бюджет п’яти сільських рад за 2017 рік щодо власних доходів становив – 1,9 млн. грн. За 2018 рік – це була сума 6,2 млн. грн., у 2019 році – 7,9 млн. грн. Проте видатки також зросли у рази.
Громада пишається комунальним підприємством «Сількомунгосп с. Олеша». Б. Двояк звернув увагу, що з часу створення об’єднаної громади для його роботи з різних джерел фінансування придбано спецтехніку: автогрейдер вартістю 2 млн. грн., екскаватор – 950 тис. грн., бітумізатор – 200 тис. грн., роторну косарку – 60 тис. грн., авто-дорожний каток вартістю 1585 тис. грн., та причіпний асфальтоукладник вартістю 850 тис. грн. за кошти інфраструктурної субвенції. Крім цього, у розпорядженні комунгоспу є навантажувач «Карпатець», бульдозер, три автомобілі і т.д.
В умовах ОТГ проведено низку ремонтно-будівельних робіт. Зокрема замінено системи опалення у Делівському ліцеї та Озерянській гімназії; змонтовано новий дах у Долинській гімназії; замінено системи каналізації у Делівському ліцеї та Озерянській гімназії; розпочато добудову Будзинської гімназії; виготовлено проектно-кошторисну документацію на реконструкцію дитячого садочка в с. Делева; проведено роботи з утеплення та оздоблення фасаду Олешанського ліцею; завершують будівництво спортивного залу в с. Олеша; проведено ремонт лікарських амбулаторій в с. Олеша та с. Долина; проведено ремонтні роботи в клубах сіл Одаїв та Будзин; розпочато ремонт Народного дому с. Озеряни та ін.
Невдовзі відкриють спортивний зал та ЦНАП в с. Олеші, а також поліцейську станцію в с. Озеряни.
Проте, як підкреслив Богдан Двояк є чимало проблем, які ускладнюють роботу Олешанської ОТГ, а їхнє вирішення не належить до компетенції громади. Зокрема це недофінансування державним бюджетом галузі освіти та медицини, відсутність фінансування дошкільної освіти, цивільного захисту та безпеки життєдіяльності людини (пожежна охорона), дорожнього господарства, неправильний розподіл акцизного збору від продажу нафтопродуктів; заборона доступу громад до природних ресурсів надр, жахливий стан доріг, на облаштування яких просто немає коштів та ін. Тому керівник з гіркотою констатує, що держава наділила громаду повноваженнями, проте лише почасти підкріпила їх фінансовим ресурсом.
За словами виконавчого директора Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрія Стефанчука, з огляду на бюджет і досягнення Олешанська ОТГ підвищила фінансову спроможність та економічну привабливість, покращивши якість проживання людей в громаді. Сформувала спільний стратегічний розвиток територій, як конкурентноспроможної громади, яка здатна робити сприятливим середовище для розвитку бізнесу та залучення інвестицій, щодня набуваючи нового досвіду. Завдяки злагодженій роботі Олешанська ОТГ постійно займається пошуком нової ресурсної бази, вивчаючи реальні потреби жителів задля утвердження спроможності громади.