Українські звичаї та традиції вражають своєю багатогранністю. Їхній колорит заворожує, щоразу повертаючи нас до історичного й культурного минулого народу. Чи не найяскравішим періодом у році є передвеликодній час – саме тоді, в очікуванні Христового Воскресіння, люди розписують писанки. А яким цікавим і захопливим цей процес є для малечі: бачити, як з-під писачка виступають тонкі лінії, звивисті узори, а відтак гармонійно поєднуються в традиційні орнаменти.

Звичай розписувати яйця сягає давнини й оповитий найрізноманітнішими легендами. Відповідно до однієї з них, колись злий дух лютував на землі, багато горя і біди приносячи людям. Та Бог змилосердився над народами й у великій битві переміг зло, закувавши його дванадцятьма ланцюгами в глибокому та темному підземеллі. Нарешті запанував спокій, однак люди не здогадувалися, що їхні гріхи руйнують пута, якими скований нечистий. Упродовж року від кожного нового гріха кільця ланцюгів розсипалися, підвищуючи шанси для злого духа знову вирватися і запанувати на землі. До Великодня залишався лише один – останній ланцюг. Та саме в цей час люди сідали писанкувати. І кожна писанка відновлювала зруйновані кайдани, заново сковуючи зло. Тому й побутує вірування: доки люди на землі розписуватимуть великодні яйця, доти нечисть буде ув’язнена і не матиме жодної влади. Звичаї писанкарства передавалися з покоління в покоління. Бережемо ми їх і нині.
Традиційно напередодні свята Воскресіння Христового розписували яйця разом з «Контінентал Фармерз Груп» у рамках щорічного соціального проєкту «Великодня веселка». Ініціатива постійно масштабується, щоразу охоплюючи більше учасників – цьогоріч долучилося понад тисячу осіб. Працювали на 28 локаціях: в освітніх закладах, реабілітаційних центрах, офісах та на виробничих базах компанії.
«Проєкт діє з 2017 року. Ми прагнемо популяризувати традиції писанкарства серед молодшого покоління, щоб зберегти культурну спадщину українського народу. Ініціативу втілюємо у життя спільно з Національною скаутською організацією України «Пласт»: пластуни інструктують учасників, тоді як «Контінентал» бере на себе логістичні витрати та закупівлю необхідних матеріалів. Цьогоріч вдалося створити близько 2,5 тис. писанок, що стало своєрідним рекордом», – розповідає координатор проєкту Тарас Кусень, провідний менеджер відділу корпоративної соціальної відповідальності «Контінентал».
До майстер-класів охоче долучаються не лише діти, а й батьки та вчителі освітніх закладів. Для багатьох такий досвід є першим. Учасники, особливо малеча, зі щирим захопленням слухають розповіді майстрів, а коли беруть до рук писачки, невимовно радіють, адже саме в цей момент народжується справжня магія. А ще на майстерках можна дізнатися про значення орнаментів: наприклад, хвилька або кривулька – це символ невмирущої природи, вічного життя, кінь символізує витривалість, дубовий листочок – силу, довголіття, вірність, справедливість, соснова гілочка або листя – символ життя, весняного оновлення після зимового сну, вічної молодості, здоров’я та росту, а грабельки уособлюють хмари й дощ, які мають принести гарний урожай. Завдяки цьому хлопці та дівчата ще глибше поринають в атмосферу української культури.
Після завершення цьогорічного майстер-класу учасники отримали від «Контінентал» індивідуальні набори для створення писанки: барвники, віск, писачки, схеми тощо. Тепер вони зможуть писанкувати і вдома, примножуючи традиції рідного народу.