«…Біжи швидше потяга!». У неділю відбудеться ІІІ пробіг «Слідами Галицької трансверсальної залізниці»

16 травня на теренах Івано-Франківщини, зокрема Тлумаччини, відбудеться обласний спортивний легкоатлетичний захід – Третій пробіг пересічною місцевістю «Слідами Галицької трансверсальної залізниці», відомої як «OSTBAHN» – шлях на cхід. Це вже традиційне, але унікальне за задумом спортивне дійство стартуватиме від руїн колись потужної залізничної станції «Тлумач – Палагичі» й фінішуватиме на Дністрі на території Нижнівського старостату Тлумацької територіальної громади – на тому місці вгору за течією від сучасної шосейної переправи, де колись був залізничний міст, який з’єднував Прикарпаття й Поділля. Учасники пробігу змагатимуться сільськими дорогами Палагичів, Острині, Олешева, Антонівки і Нижнева. А головне гасло заходу: «Біжи з нами, біжи швидше потяга!».

Мапа третього пробігу «Слідами Галицької трансверсальної залізниці».

Автор ідеї такого пробігу та його засновник – голова ГО «Спортивно-просвітницький центр «Каменяр» села Нижнева Дмитро РОМАНИШИН у своєму ексклюзивному коментарі «Галичині» зазначив з того приводу таке:

– Основна дистанція пробігу – до 20 км, але за бажання ще є відтинки 9, 5 км і 3 км. Можуть брати участь як професійні спортсмени, так і аматори.

Співорганізаторами заходу є обласна федерація легкої атлетики та управління спорту облдержадміністрації. В оргкомітет я також запросив відомого стронгмена Назарія Павліва. Участь у відкритті змагань візьмуть також представники польського і угорського культурних товариств. До речі, як відомо, 15 травня ми святкуємо День Європи в Україні…

Благодійні кошти дорослих учасників пробігу плануємо використати для спорудження пам’ятного знака на честь Галицької трансверсальної залізниці на березі Дністра – на кургані, де колись була стражниця, тобто бетонний триповерховий бункер для охорони двох мостів. На лівому березі Дністра й донині зберігся бетонний ковпак, де свого часу розміщувався менший дзот, який безпосередньо прикривав як саму колію, так і тернопільський гостинець з Бучача й Монастириська. А головний оборонний пункт, споруджений австрійцями ще 1905 року, розміщувався на горі Гоявці. Маємо намір в експозиції пам’ятного знака використати автентичні рейки, забити шпали і відновити кілька метрів колії, а з дна Дністра піднімемо бетонну глибу як частку того комплексу.

– Пане Дмитре, яка головна мета майбутнього спортивного заходу?

– Їх декілька: спортивно-оздоровча, боротьба зі шкідливими звичками дітей і молоді, краєзнавча, туристично-рекреаційна, а також прикладна – агітація за відновлення залізничного сполучення між Прикарпаттям і Поділлям, щоб напряму з’єднати наші Карпати з Києвом як столицею держави.

– Торішній пробіг «Слідами Галицької трансверсальної залізниці» було присвячено пам’яті Романа Вірастюка, а цьогорічний захід теж має присвяту?

– У часі організації першого пробігу, в якому взяли участь 47 охочих, ми часто запрошували до його підготовки світлої пам’яті Романа Вірастюка. Він підтримував мою ідею, надихав нас, не давав падати духом, особисто нагороджував учасників пробігу, вірив, що все буде добре, тощо. А коли Романа не стало, то другий пробіг ми присвятили його пам’яті. До речі, представники деяких ЗМІ не зорієнтувалися і перекрутили тоді інформацію, навіть писали, що ми, мовляв, експлуатуємо ім’я Р. Вірастюка.

Цьогорічний легкоатлетичний пробіг присвячено150-річчю початку будівництва магістралі Галицької трансверсальної залізниці, яка не тільки з’єднувала Східну і Західну Галичину, а й була прямим шляхом від нас до Європи. Особливість нинішнього пробігу ще й у тому, що організатори збільшили довжину дистанції до 20 кілометрів.

...Пробіг стартуватиме о 10 год. 30 хв. на автодорозі неподалік Тлумацького лісництва (біля шлагбаума) – за кілометр від клубовецького кільця (на трасі між Тлумачем і с. Клубівцями на Тисмениччині). Всіх охочих позмагатися з числа членів Івано-Франківської обласної федерації легкої атлетики області – ветеранів, професійних спортсменів, а також дітей реєструватимуть для участі в пробігу безоплатно. Учасники АТО, студенти Івано-Франківського коледжу фізвиховання, військової кафедри ПНУ ім. В. Стефаника, пенсіонери і переселенці матимуть 50-відсоткові знижки. Інші учасники сплачуватимуть організаційні внески в сумі 350 грн. Контактна особа – керівник заходу Дмитро Романишин: (099) 2490114 .

З колійової метрики

Галицька трансверсальна (наскрізна) залізниця – це 768 км державної залізниці Австро-Угорщини в коронованій Галичині – від околиць польського Кракова і словацького Чадця до Гусятина на Тернопіллі, розташованого на колишньому кордоні з Російською імперією. Рух колією було відкрито 8 квітня 1885 року, й вона головно виконувала мілітарні функції… Остаточно залізниця припинила функціонувати після Другої світової війни зі встановленням кордону між СРСР і Польщею та розбіркою залізничної колії на прогоні Бучач – Монастириськ – Хриплин.
Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами