Батьки учнів Будзинської гімназії вимагають звільнення з посади її директорки Анастасії Готюр

Село Будзин, яке належить до Олешанської ОТГ, розкинулося на правобережжі Дністра і особливе тим, що третина її громади сповідує нетрадиційні релігійні погляди, які мінімізують вплив у їхню життєдіяльність сучасних благ цивілізації. Їх, а це переважно багатодітні родини, образно кажучи, ще називають «кашкетниками» через заведений порядок чоловікам – від малого до великого - носити кашкети на чубку чи просто «віруючими». Будзинська гімназія заснована завдяки старанням Анастасії Готюр, якій вже виповнилося 72 і яка вже два десятки років очолює навчальний заклад. Та цьогоріч керівникові педколективу із сорокарічним педагогічним стажем голова Олешанської ОТГ Богдан Двояк виніс догану, застосувавши до неї дисциплінарне стягнення, після звернень зі скаргами батьків учнів, висновків і рекомендацій комісії Департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА. Тож своїм дослідженням журналісти «Галичини» спробували розплутати «будзинський ґудз» – чому урвався терпець батькам учнів Будзинської гімназії?

З надією на підтримку

Як свідчать документи, надані нам головою Олешанської сільради ОТГ Богданом Двояком і керівником відділу освіти та гуманітарних питань Олешанської ОТГ Ярославом Семенівим, 30 січня цього року до голови та депутатів сільської ради звернулися із заявою батьки учнів Будзинської гімназії. У письмовому зверненні з майже сотнею підписів, люди просять терміново звільнити директора гімназії Анастасію Готюр, бо, мовляв, у такому віці на займаній посаді директор не спроможна адекватно мислити і виконувати свої обов’язки, як того вимагає закон про освіту. Ми спробували з’ясувати, що стало поштовхом до такої батьківської активності. Проте, проаналізувавши звернення батьків, ми не знайшли жодних підстав для їхнього термінового зворохоблення. Адже батьки головно згадують, на їхній погляд, колишні «заслуги» директорки, а деякі навіть понад десятирічної давності. А щонайперше привертають увагу голови ОТГ Богдана Двояка та депутатів до директорських «лякалок» – про можливе переведення учнів у школу в село Олешу, про «залучення» поліції до виховного процесу і т. д.

Батьки згадали директорці події 2008 року – рішення виїзної колегії, яка попереджала керівника школи не втручатись у релігійні вподобання родин. «Але, на жаль, вона продовжувала своє,- йдеться у письмовому зверненні,- і знімала з дівчаток хустинки з голови та несла і кидала в туалет, постійно лякала міліцією (у 2008 р. – І. Л.), яку час від часу викликала до школи, ходили по хатах. Дітей, які просились на уроці вийти в туалет, не пускали. І діти приходили додому мокрі… Були випадки, що діти не встигали на уроці виконати завдання, тож були покарані тим, що не були відпущені на перерву і не обідали. Також батьки учнів описали історію кількарічної давності про намагання керівника школи неправомірно позбавити батьківських прав одну родину, на яку директорка неправомірно підготувала документи. За це Анстасія Готюр одержала адміністративне покарання – усну догану. А ще у зверненні батьки привертають увагу керівництва ОТГ до подій 2018 року, коли на добудову гімназії було виділено 2,5 млн грн., а син директорки – вчитель школи – водночас працював і прорабом, набирав працівників і виплачував їм платню і т. д.

Богдан ДВОЯК, голова Олешанської сільської ради ОТГ:

- Майже 70% учнів Будзинської гімназії, у якій навчаються діти із сіл Будзина і Мостищого, належать до родин, які сповідують нетрадиційні релігійні погляди. У Мостищому таких родин до 90%, а у Будзині – до 30%. Заяву нам люди принесли колективно 30 січня цього року – перед сесією сільради. Тож ми її зареєстрували і відразу розглянули, створили свою комісію з трьох осіб і звернулися до Департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА з проханням про методичний супровід. Направили до нас спеціалістів. Спільна комісія працювала у Будзинській гімназії з 1 по 7 березня, тобто місяць по тому. Я пропонував Анастасії Готюр, яка свого часу вклала у навчальний заклад багато натхнення, здоров’я і ресурсів, зібрати батьків і розплутувати той ґудз. Але директорка це категорично заперечувала, мовляв, то все робота старости села, все сфальсифіковано, а підписи підроблено й т. д. Комісія попрацювала і підготувала інформаційну довідку, у якій є перелік кількох десятків зауважень, і рекомендувала оголосити керівникові навчального закладу догану. Тож на початку квітня ми оголосили догану директорці Будзинської гімназії Анастасії Готюр. Керівниця відреагувала емоційно. Перед тим скликала збори педколективу і запросила нас з начальником відділу освіти ОТГ Ярославом Семенівим. Ми поїхали. І там нас почали, образно кажучи, «припирати до стіни». Я пояснив, що це була не наша ініціатива, а батьківська, радив шукати спільну мову з громадою. Адже тепер керівника гімназії наймає на роботу громада, а не призначає дядечко-чиновник у районі чи області.

Справа в тім, що у нашій ОТГ всі директори шкіл займають посади безстроково, я їх прийняв, образно кажучи, як «князів на тарілці». Бо не маю на них практично ніякого впливу. Але добровільно вони укладати контракти не хочуть, а нові законодавчі вимоги поширюються лише на тих посадовців, які стали керівниками після прийняття відповідного закону. Тож директори шкіл в Олешанській ОТГ – практично недоторканні, довічні. Анастасія Йосипівна мотивує свою поведінку так: нехай ті батьки учнів прийдуть і все скажуть їй у вічі. Пояснюю, що ті люди, які 30 січня звернулися із заявою, у мене вже були тричі у сільраді і стільки ж – у Департаменті освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА. То всі 93 підписи підроблені? Чи, може, староста їх по селі збирала? Смішно таке заявляти. У батьків учнів своєрідний «статут» поведінки у спільноті, проте за місяць до приїзду комісії можна було знайти шляхи порозуміння - запросити їх, нас і разом із педколективом поспілкуватися про наболіле. Майже два десятки зауважень, та жодне з них директорка гімназії не сприйняла. Батьки, а це родичі 80% учнів гімназії, не зупиняються – хочуть, щоб директорка добровільно пішла з посади. Та Анастасія Готюр не хоче йти на будь-які контакти.

Факти – річ уперта

Ми проаналізували зміст інформаційної довідки Департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА, яку напрацювала робоча комісія у березні цього року й надала керівництву Олешанської ОТГ. Передусім намагалися знайти в документі підтвердження чи заперечення основних претензій батьків учнів, викладених у їхній заяві. Аналіз показав, що перевіркою комісія охопила значно ширше коло діяльності Будзинської гімназії, ніж означене у претензіях батьків учні. Проте основні зауваження не підтвердилися. Зокрема, по-перше, перевірка фінансової звітності встановила, що «кошти на капітальні роботи з добудови Будзинської гімназії в 2018 році Олешанською сільською радою ОТГ не планувалися та не використовувались». По-друге, «під час усного опитування учнів не підтвердилися факти насильства з боку педагогів та адміністрації школи, які викладені у зверненні громадян с. Будзин» і, зі слів практичного психолога, «не було жодного звернення від батьків щодо жорстокого поводження педагогів чи адміністрації школи з дітьми, про які вказано у зверненні». Проте комісія вказує на низку зауважень і недоліків щодо роботи Будзинської гімназії й аргументовано рекомендує голові Олешанської сільської ради ОТГ «застосувати дисциплінарне стягнення за недостатній контроль за станом управлінської діяльності щодо створення умов для здобуття учнями якісної освіти до директора Будзинської гімназії Готюр А. Й.».

У зустрічній заяві, підписаній директоркою Будзинської гімназії та її заступником, заперечуються всі пункти інформаційної довідки комісії: «Знаючи, що директор гімназії перебуває на лікарняному, без попередження приїжджає комісія, створена за розпорядженням Олешанської сільської ради ОТГ по колективному зверненню батьків с.Будзин. Заява стосувалася суто директора Готюр Анастасії Йосипівни, то чому це робилося без її присутності? Комісія не працювала по змісту заяви, бо факти із заяви всі були спростовані, тому здійснювали перевірку всієї документації гімназії та матеріальних цінностей, про які мови у заяві не було».

Анастасія ГОТЮР, директор Будзинської гімназії Олешанської ОТГ:

- Який конфлікт? З ким конфлікт? У нас з громадою конфлікту нема. Все було підтасовано. Була написана заява, не підкріплена підписами. Все сфальсифікували, щоб мене очорнити і, може, домогтися мого звільнення. Така була мета. Комісія не вивчала сфальсифіковану заяву батьків, а провадила перевірку. Перевіряли, наприклад, матеріальні цінності, хоч у заяві батьків про це не йшлося. А відтак у довідці було багато неправдивих показань, адже ті всі документи, про які комісія вказала як про відсутні, у нас насправді наявні – зокрема, статут, правила внутрішнього розпорядку, перспективне меню та ін. Я звернулася до директора департаменту із спростуванням, написала також заяву голові ОТГ. Але у департаменті мене не вислухали. Якби голова ОТГ і виконувачка обов’язків старости Будзина не були зацікавлені, то комісії й писати не було б що. Батьки ні при чім. У мене нормальні стосунки з батьками. І раптом – таке звернення. Це неправда, що батьки кілька разів їздили у департамент. Вони їздили лише раз і було їх не двадцятеро, а п’ятеро. У цій ситуації зацікавлена високо посадова особа. Я пропрацювала педагогом сорок п’ять років, з яких двадцять – директором цього навчального закладу. І зробила для школи багато. Тож ті люди, що займаються плітками, просто виконують політичне замовлення. І догану мені винесли неправомірно.

- Ви оскаржували адміністративне покарання в суді?

- Ні.

…Чому батьки не звернулися з претензіями безпосередньо до директорки школи, ми запитали представників Будзина і Мостища, які під час третьої спроби вирішити свою проблему у департаменті освіти облдержадміністрації навідалися і в «Галичину». І шестеро селян пояснили, що не хочуть говорити з директоркою, бо нема з ким. Люди здивовані, що в часі освітніх реформ ні у районі, ні в області ніхто із освітянських керівників не може зарадити їхній проблемі і звільнити Анастасію Готюр з посади директора Будзинської гімназії. Попри те, що комісія не підтвердила фактів насильства з боку керівника і педагогів школи, люди запевнили, що директорка школи у попередні роки не раз вдавалася до різноманітних залякувань дітей, зокрема і таких, які ображають їхню гідність як «послідовників Христа», але зізналися, що тоді письмові заяви вони не писали.

Розмовляли ми і з виконувачкою обов’язків старости села Будзин Олешанської сільської ради ОТГ Наталією Фотуймою, яка заперечила свою ініціативу у збуренні батьків та зборі підписів, а також розповіла, як зранку 30 січня передала заяву і підписи батьків голові ОТГ та про ті чисельні конфлікти у громаді, які провокувала директорка гімназії. Батьки наостанок повідомили нам, що зворохобилися неспроста і не випадково: по-перше, вже не хочуть терпіти такого конфліктного керівника, а по-друге, переживають, що після добудови гімназійних приміщень навчальний заклад може очолити хтось із родини чинної директорки Анастасії Готюр.

І наостанок батьки попередили: якщо до 1 вересня цього року директорка залишатиметься на посаді, то не пустять своїх дітей до школи.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами