Автоматична перевірка позбавить деяких громадян пенсій, субсидій та соціальних допомог

Частина українців ризикує залишитися без державної допомоги та пільг, адже чиновники планують провести верифікацію за допомогою автоматичної бази даних. Під неї потраплять пенсіонери, субсидіантів, студенти, матері-одиначки і інших категорії громадян, що отримують допомоги чи інші виплати від держави.

Перевірка проходитиме в три етапи. Останній може тривати ще три роки після того, як виплату скасували.

В реєстрі буде зберігатися інформація про людину за такими пунктами:

  • ПІБ, стать, дата і місце народження;
  • паспортні дані та ІПН (якщо є);
  • місце реєстрації та фактичне проживання;
  • інформація з різних реєстрів (наявність нерухомості, машини, тощо);
  • скільки й де банківських рахунків відкрито і скільки коштів на них зберігається.

Якщо при отриманні пенсії чи допомоги дані були вказані неправильні або неправдиві, всі виплати можуть скасувати, навіть можуть змусити повернути їх державі.

Такий механізм працює просто. Чиновники, які знаходять порушення, передають інформацію органу, який проводив виплату. Ті своєю чергою перевіряють інформацію і приймають рішення про те, що гроші виплатили незаконно. В такому разі порушник зобов'язаний повернути все «зайве» державі. Якщо ж відмовляється, то влада зможе через суд домогтися повернення матеріальної допомоги, яка виплачувалася незаконно. До цього додасться оплата судових витрат.

У зв'язку з цією ситуацією експерти радять пенсіонерам і усім іншим отримувачам державних виплат заздалегідь подбати про правдивість поданих даних в державну установу. Для цього потрібно вказувати інформацію про куплені машину, нерухомість і т. п.

Слід зазначити, що в Україні з 1 січня було підвищено пенсії близько 500 тис. військовим пенсіонерам. Приблизно 2 млн. українців у зв'язку зі зростанням "мінімалки" теж повинні отримати надбавку. Буде проведено перерахунок пенсій для громадян з великим стажем, оскільки вони за законом мають право на виплату не менше 40% від мінімальної зарплати.