Про місцеве самоврядування в умовах нового адміністративно-територіального устрою, особливості виборчого законодавства, за яким відбуватимуться місцеві вибори 25 жовтня, виборчі нововведення, зокрема гендерну квоту, можливість змінювати виборчу адресу та ін., а також районні ради без повноважень для читачів «Галичини» розповів регіональний консультант з юридичних питань (проєкт «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID) Андрій ДЕРКАЧ.
Особливість місцевих виборів, які відбудуться 25 жовтня цього року, полягає в тому, що вони проходитимуть на основі нового адміністративно-територіального устрою. Вибори відбудуться у 62 територіальних громадах(ТГ) Прикарпаття. Обиратимемо 62 голів ТГ, депутатів цих громад, депутатський корпус шести нових районів і обласної ради.
На цих місцевих виборах прикарпатці отримають 4 бюлетені, оскільки обиратимуть депутатів до обласної, районної рад, ради територіальної громади і голову територіальної громади. Наприклад, жителі Івано-Франківська, яке було містом обласного значення, ніколи не обирали депутатів районної ради, а на цих виборах уже обиратимуть. Адже маємо новостворений Івано-Франківський район, а відповідно й Івано-Франківську районну раду, куди ввійшов Івано-Франківськ.
Щоправда, на сьогодні не виписано в законодавстві повноважень районних рад. Ми нині не знаємо, що може кандидат до районної ради обіцяти людям. Адже досі не прийнято зміни до закону про місцеве самоврядування, які б чітко окреслювали повноваження районних рад. Як відомо, на початку року йшлося про те, що районних рад не буде як таких. Планували дворівневу систему місцевого самоврядування: область – громада. А районний рівень мав бути тільки для того, щоб сформувати місцеві органи виконавчої влади. Тому тепер найважче виборцям. Бо нині кандидати до районних рад можуть бути щедрими на обіцянки, які з огляду на чіткі правила гри, що вималюються після виборів, не зможуть їх виконати, бо не матимуть на це повноважень.
Другий важливий момент полягає в тому, що є спроба запровадити відкриті списки, а це означає, що чим більше людей проголосує за того чи іншого кандидата, то він отримає більше шансів пройти за списками. Тому, не зважаючи на партизацію, голос виборця на цих перегонах важить багато. І якщо є бажання підтримати якогось кандидата серед представників списку тієї чи іншої політичної сили, то є така можливість. Кожен виборець може віддати свій голос за партію, проте не підтримати жодного з кандидатів. Тобто якщо ви прийдете на вибори і проголосуєте за партію, але не поставите відмітку за жодного з кандидатів, то Ваш голос буде зараховано у підтримку партії, а жодного з тих кандидатів, яких запропоновано на вашому виборчому окрузі, ви просто не підтримаєте.
Цікавим нововведенням на цих виборах є можливість змінювати виборчу адресу. Попередньо підставою для зміни виборчої адреси на місцевих виборах була тільки одна – зміна місця реєстрації. Тепер можна змінити місце голосування без зміни місця реєстрації. Наприклад, якщо ви зареєстровані в Яремчі, але фактично проживаєте в Івано-Франківську, працюєте тут, орендуєте квартиру тощо, то це є підставою для подання заяви, у тому числі й в електронній формі, до Державного реєстру виборців за місцем фактичного проживання для того, щоб голосувати в Івано-Франківську, відповідно обирати обласну, районну ради, депутатів територіальної громади і її голову. Це істотне нововведення, оскільки досі можна було змінювати виборчу адресу тільки на парламентських і президентських виборах.
Позитив цих виборів передовсім у тому, що вони відбуваються на новій адміністративно-територіальній основі. Спроба запровадження відкритих партійних списків теж належить до плюсів виборчих нововведень, оскільки виборець підтримує не тільки партію, а конкретного її представника.
Гендерна квота також належить до переваг цьогорічних місцевих виборів, і полягає в тому, що кожна «п’ятірка» списку кандидатів у депутати має складатися з двох жінок і трьох чоловіків або ж з трьох жінок і двох чоловіків, тобто повинно бути гендерне співвідношення 2 до 3.
Недоліком виборчого законодавства, звісно, є партизація, зменшення виборчого порогу для запровадження пропорційної системи з 90 до 10 тисяч. Тому ми маємо вибори за пропорційною системою у 30 громадах Івано-Франківщини, з яких 17 навіть не мають чисельності 20 тис. виборців.
Законодавство чітко регламентує захист виборчих прав. Виборець може звертатися до суду із позовною заявою у разі порушення його гарантованих прав ТВК чи ДВК.
Серед досягнень Асоціації міст України щодо відстоювання інтересів органів місцевого самоврядування під час підготовки змін до Виборчого кодексу є право будь-якого кандидата йти шляхом самовисування на посаду голови територіальної громади, не зважаючи на чисельність виборців. Такий обранець матиме незалежність від можливого партійного тиску, адже на нього не поширюватиметься імперативний мандат. А голів територіальних громад з чисельністю виборців понад 75 тисяч, а це на Прикарпатті тільки Івано-Франківська ТГ, обиратимуть у два тури.