Як повідомили в Антимонопольному комітеті України (АМКУ), відомство почало розгляд справи за ознаками вчинення ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» порушення Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним становищем на ринках природного газу шляхом встановлення починаючи з 1 листопада 2018 року цін на природний газ на рівні, який неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції.
Як пояснили в АМКУ, річ у тім, що, відповідно до Положення Кабміну про Покладання спеціальних обов'язків, саме «Нафтогаз» продає природний газ постачальникам для потреб побутових споживачів, тобто населення. При цьому компанія встановлювала на той час на цьому сегменті ринку ціни, які базуються на ціні для промисловості, запропонованій нею ж.
За інформацією АМКУ, «Нафтогаз України» встановлював для промислових споживачів ціни, вищі за ті, що склалися в умовах конкуренції, зокрема за результатами електронних біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа» та на європейських хабах за умовами доставки газу до кордону України (NCG).
Своєю чергою, «Нафтогаз» заявляє, що наразі не було жодних офіційних повідомлень від Антимонопольного комітету щодо відкриття вказаної справи. Свою юридичну позицію в компанії обіцяють сформувати після отримання детальної інформації. Втім, уже нині пресслужба компанії в одній із соцмереж роз’яснила, що НАК «Нафтогаз України» не має права не виконувати постанов Кабінету Міністрів, у тому числі щодо визначення цін на природний газ. Водночас споживачі, якщо їх не влаштовує ціна, не зобов'язані цей ресурс купувати. У компанії додали, що ціни на газ для населення визначав безпосередньо Кабінет Міністрів України.
«Зокрема ціну та умови постачання газу для цієї категорії споживачів з 1 листопада 2018 р. чітко встановлено постановою КМУ №867 від 19 жовтня 2018 року, – пише пресслужба. – На українському ринку газу існують сотні інших постачальників – з числа як імпортерів, так і приватних видобувників. Тобто ми мусимо постачати на визначених урядом умовах. Однак ніхто не мусить на цих умовах купувати. І вибір є».
Утім, як видається, якраз у той період із формуванням ціни на газ для населення справді були проблеми. Опосередковано про це свідчить хоча б той факт, що вже навесні 2019 року Кабмін В. Гройсмана змушений був змінити принцип формування ціни на газ для населення, визначивши її як менше значення між ціною для промисловості, ціною Енергетичної біржі та ціною, за якою імпортний газ постачають до України.
Нагадаємо також, що справді, відповідно до згаданої постанови Кабміну, з листопада 2018 року НАК «Нафтогаз України» визначав ціну для побутових споживачів за формулою, у якій середню арифметичну ціну продажу/постачання природного газу НАК «Нафтогаз України» для промислових споживачів, за умови попередньої оплати до періоду поставки газу, перемножували на відповідний коефіцієнт. Таким чином, компанія була прямо зацікавлена в тому, аби ціну для промисловості, котра потім транслюється у ціну для побутових споживачів, тримати завищеною.
Уже сама поява такого розслідування може свідчити про те, що над керівництвом НАК нині явно нависають темні хмари. А причиною цього може бути й те, що чільники компанії не хочуть прислухатися до закликів керівництва держави щодо добровільної відмови від захмарних премій за виграний Стокгольмський арбітраж проти «Газпрому».