Адміністратори української вільної енциклопедії провели в Івано-Франківську навчальний тренінг

У рамках «Вікімарафону-2020» і відзначення 16-річчя української «Вікіпедії» в Івано-Франківському регіональному центрі оцінювання якості освіти адміністратори української вільної енциклопедії Ігор Туржанський та Наталія Тимків ознайомили присутніх з особливостями та правилами ресурсу, а також навчали створювати до нього статті. Із 2014 р. саме таким флешмобом, який відбувається по всій Україні, «Вікіпедія» відзначає свій день народження.

Загалом «Вікіпедія» – одна з найбільших енциклопедій в історії людства. Щодня її відвідують мільйони людей у світі. Українська «Вікіпедія» також популярна – торік статистика зафіксувала понад 707 мільйонів відвідувань, тобто майже 60 мільйонів переглядів щомісяця.

Першу статтю української «Вікіпедії» створили 30 січня 2004-го – на той час англійська віртуальна енциклопедія існувала вже три роки. Сьогодні в україномовному розділі сайта міститься понад 980 тисяч статей. «Прагнемо мати мільйон статей на важливі теми українською мовою, це мотивує людей, – наголошує Н. Тимків. – Щоб досягти цього, залишилося написати близько 20 тисяч статей. За попередній рік українці написали 95 тисяч текстів, а це означає, що до цієї позначки зможемо дійти десь за місяць-півтора».

Адміністратори української "Вікіпедії" Ігор Туржанський та Наталія Тимків проводять навчальний тренінг

Ідея відзначати день народження сайта у форматі тренінгів з написання статей виникла 2014 року, напередодні відзначення десятиріччя ресурсу. «Для будь-якого українського вебресурсу 10 років – неймовірна дата, для волонтерського – й поготів, – стверджує пані Наталія. – Якраз у січні 2014 р. на Майдані сталися перші смерті… Редактор української «Вікіпедії», котрий потім увійшов до Небесної Сотні, Ігор Костенко запропонував закликати людей писати статті на сайт. Ми реалізували його ідею. І відтоді почали таким чином відзначати день народження ресурсу – розповідаємо, як редагувати «Вікіпедію», і хочемо отримати в подарунок статтю».

У рамках кількаденної акції «Вікімарафон» досвідченні «вікіпедисти» їздять різними населеними пунктами України, розповідають про україномовний розділ вільної енциклопедії, навчають як її редагувати, допомагають зареєструватися і створити статтю. У рамках акції у різних українських областях проходить близько 50 заходів. Н. Тимків наголошує, що щиро радіє тому, що на карті флешмобу з’явився Івано-Франківськ. «Дописування до «Вікіпедії» може бути хорошим способом зберегти інформацію українською мовою про значущі теми, наприклад, Голодомор або інші події, котрі відбувалися на території України загалом чи в Івано-Франківській області зокрема, – зауважує адміністраторка. – Бо якщо, скажімо, у «Вікіпедії» на сторінці про те чи інше село розміщено інформацію лише про кількість населення та голову його сільради, то це нецікаво. Читачам хочеться дізнатися більше різної та корисної інформації».

Директор Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти Богдан Томенчук наголошує, що пропагування ідеї створення статей і розвитку української «Вікіпедії» є надзвичайно важливим, особливо якщо Україна прагне рухатися до Європи та у цифровий безвимірний простір. «Ми опинились у світі, де не так важливо, що зроблено, адже важливіше, що про це написали, – коментує освітянин. – Нікого не закликаю до фальсифікацій, лише наголошую на важливості зафіксовувати за собою те, що є нашим, аби не виникла ситуація, як у Пулюя з Рентгеном. Коли реально все зробив Пулюй, а в підсумку всі ми ходимо «на рентген», а не «на пулюй».

Професорка Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Ольга Деркачова практикує зі своїми студентами створювати «вікіпедійні» статті. «Загалом до «Вікіпедії» у науковців ставлення неоднозначне, тому що вони бачать певні неточності, неповне висвітлення теми, – коментує О. Деркачова. – Але студенти часто початкові уявлення про незнайомі речі, явища, поняття отримують саме з «Вікіпедії». Чим більше статей буде в українській «Вікіпедії», тим частіше вона «вистрибуватиме» у результатах пошуку. Також якщо порівняти певні словникові статті російської та української енциклопедій, то вони відрізнятимуться. Наприклад, якщо подивитеся в російській «Вікіпедії» «Кам’яну могилу» і порівняєте цю статтю з українським варіантом, то здивуєтеся розбіжностям у тлумаченнях. Ці речі формують критичне мислення, тому це важливо».

А вчителька початкових класів Івано-Франківської ЗШ №18 Олеся Дибовська переконана, що вчитися писати статті до «Вікіпедії» доречно з початкових класів, адже це дасть учням неоціненний досвід опису, систематизації і конкретизації якогось питання. Також вона наголошує: важливо, щоб «Вікіпедія» мала свою дитячу версію, адже за такої умови молодші школярі зможуть швидше ознайомитися з цим ресурсом, освоїти його і, можливо, в майбутньому стати активними дописувачами.

Редактор відділу газети “Галичина”