Зі стартом основної сесії національного мультипредметного тесту (НМТ) цьогорічним абітурієнтам варто активізуватись у виборі майбутнього фаху та закладу освіти, де вони хочуть його здобувати. Напередодні старту вступної кампанії в Івано-Франківську відбувся брифінг, присвячений особливостям, умовам та перевагам вступу до військових закладів вищої освіти у 2025 році.

В Україні військову спеціальність можна здобути у п’яти військових коледжах та 15 військових закладах вищої освіти. У першому випадку здійснюється сержантська та старшинська підготовка курсантів, у другому – офіцерська.
Загалом останніми роками спостерігається зменшення кількості вступників до них. Основна причина – побоювання батьків, які неохоче відпускають своїх дітей здобувати військову освіту, за їхню безпеку. Втім, навчання у спеціалізованих вишах чи на військових кафедрах цивільних університетів має вагомі бонуси: державна форма навчання, високі стипендії, одночасне здобуття цивільного і військового фаху та гарантоване працевлаштування.
– Переваги навчання у військових навчальних закладах полягають насамперед у тому, що це суто місця державного бюджету, – наголошує офіцер відділу призову сектору комплектування Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) Мирослав Витвицький. – По-друге, це повне речове, продовольче, медичне та житлове забезпечення. Цього місяця вступила в дію постанова Кабінету міністрів, згідно з якою грошове забезпечення, своєрідну стипендію, збільшили до восьми тисяч гривень на місяць для курсантів першого та другого курсів. Курсанти третього і четвертого курсів отримуватимуть стипендії близько 20 тисяч гривень. Важливим чинником є також гарантоване працевлаштування після закінчення будь-якого військового навчального закладу. Тобто людина, яка пройшла військовий вишкіл, не залишиться поза армією і буде працевлаштована. Однією з великих переваг є те, що будь-який військовий виш видає випускнику два дипломи: один із цивільною спеціальністю, другий – з військовою...
«До переваг військової освіти, які вже були озвучені, можу додати перспективи кар’єрного зростання, подальшої освіти та професійного розвитку, – каже т. в. о. начальника кафедри військової підготовки Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (ІФНТУНГ) Дмитро Лісафін. – Можна здобувати як формальну, так і неформальну освіту. Тобто можна підвищувати кваліфікацію суто як військовий фахівець, а можна поєднувати це зі здобуванням додаткових освітніх ступенів – магістратури, а за бажанням і аспірантури, докторантури тощо. Отже, можна розвиватись як фахівець, науковець чи освітянин».
Кандидатами для вступу до військових закладів вищої освіти є громадяни України віком від 17 до 30 років, які мають повну загальну середню освіту. Гендерних обмежень немає, тож вступати можуть як хлопці, так і дівчата. Заяви на вступ приймають до 10 червня у відділеннях ТЦК та СП за місцем реєстрації або проживання абітурієнта. До заяви необхідно додати певний перелік документів, серед яких сертифікати ЗНО або НМТ з трьох обов’язкових предметів: української мови, історії, математики, а також четвертого предмета на вибір із відповідного переліку дисциплін. Крім того, вступники мають пройти медичний огляд військово-лікарської комісії, психологічні тести та виконати нормативи з фізичної підготовки.
«Фізична підготовка для юнаків – це підтягування на перекладині, біг на 100 метрів і на кілометр. Для дівчат передбачені силові вправи на піднімання ніг або згинання рук у положенні лежачи на опорі, а також біг на 100 метрів і кілометр», – зазначив М. Витвицький.
Заступник начальника факультету з психологічної підтримки персоналу Харківського національного університету Повітряних сил ім. І. Кожедуба підполковник Ігор Романенко розповів про особливості цього закладу вищої освіти. Він повідомив, що університет здійснює підготовку курсантів на шести факультетах. А детальніше зупинився на факультеті радіотехнічних військ протиповітряної оборони, розташованому в Івано-Франківську.
«Це очі Повітряних сил України. Його випускники очолюють підрозділи, які ведуть цілодобову розвідку повітряного простору з метою виявлення ворожих повітряних об’єктів, – повідав пан Ігор. – Факультет готує високоінтелектуальних фахівців, командирів за сучасними напрямами підготовки на різні спеціальності, які працюватимуть на новітніх зразках озброєння. Маємо відповідні умови для проживання, навчання та різнобічного розвитку особистості».
Д. Лісафін також розповів, що кафедра військової підготовки ІФНТУНГ веде свою історію з 1963 року, а з 1993-го готує фахових офіцерів для служби за контрактом у ЗСУ й інших складових Сил оборони України. Він також зазначив, що на кафедрі можна отримати військову освіту за спеціалізацією «організація транспортування, зберігання, розподілу пального, мастильних матеріалів та матеріально-технічних засобів» й первинне офіцерське звання «лейтенант».
«Окрім загальної військової підготовки, нині обов’язковим є поглиблене вивчення іноземної мови. Її вивчають протягом усього періоду навчання, адже знання мови необхідне для подальшого кар’єрного зростання й особистісного розвитку, а також для участі у багатонаціональних навчаннях і миротворчих місіях. Під час навчання всі курсанти безкоштовно отримують водійське посвідчення категорій «B» і «C», – поінформував пан Дмитро.