Громада Братківців Івано-Франківської ТГ вшанувала свого полеглого воїна Дмитра Євдокімова

Героїчний літопис братківчан, які віддали своє життя за волю України в різні часи національно-визвольних змагань, такий величний, що вражає. Але й сьогодення неспинно щодня гортає сторінки болю – вже дев’ятеро братківчан віддали свої життя у війні з російськими загарбниками. А рік тому – 5 грудня 2022 року – своєю героїчною загибеллю на Бахмутському напрямку навіки вкарбував своє ім’я у небесну Книгу Героїв ще один славний братківчанин – воїн ЗСУ Дмитро ЄВДОКІМОВ. Боєць мав позивний "Тихий", а побратими ще звали його просто «Дімою» чи «Дімоном». Воїн кілька днів не дожив до свого 35-річчя – війна чорним болем навідалася до його домівки у Братківцях.

Дмитро Євдокімов – патріот і воїн.

Погляди з небес…

Кожного, хто приїжджає до села, біля Будинку культури зустрічають дев’ять пар небесно-зоряних очей – портрети братківчан, які віддали свої життя за волю України у війні з російськими сатрапами. Серед них – і незабутній погляд старшого солдата Д. Євдокімова. Пам’ятати про тих, що віддали свої життя за Україну, є нашим християнським і громадянським обов’язком.

Вечір пам’яті у Будинку культури села Братківців відбувся з ініціативи представників літературної платформи «Об’єднані словом», яку очолює Леся Геник і представником якої був і Дмитро. А спільно організували і провели захід стараннями Оксани Лучак – завідувачки місцевої бібліотеки – філії №23 Івано-Франківської міської централізованої бібліотечної системи (МБЦС) та сільських працівників культури.

Оксана ЛУЧАК, співорганізаторка вечора пам’яті:

– У нашому селі минули дитинство і юність Дмитра. Він був добрим і слухняним школярем, а відразу після закінчення школи влився у боротьбу – спочатку брав активну участь у Помаранчевій революції, згодом поїхав до Києва на Майдан і був учасником Революції Гідності, а відтак – з 2014 року – добровольцем АТО… Перебував на війні аж до 5 грудня 2022 р. Був у найгарячіших точках. Мав поранення.

Ми з Лесею Геник та Оксаною Пронюк-Кузьмою ще у часі похорону Дмитра рік тому постановили провести такий вечір пам’яті. А я вже запропонувала зорганізувати його на рівні громади, щоб зібрати молодь села, учнів школи і всіх охочих. Взяли участь у підготовці працівники Будинку культури разом з директором Андрієм Бідочком та художнім керівником Ігорем Королюком.

«Танець зі свічками» виконують старшокласники.

У селі є активна молодіжна спільнота, яка дуже допомогла у проведенні заходу. Молоді люди від початку війни допомагають ЗСУ своєю волонтерською працею. А ще активними учасниками вечора пам’яті були учні Братковецької школи. Зокрема виконали «Танець янголят» і читали поезії учні початкових класів, а «Танець зі свічками» виконали учні сьомих – дев’ятих класів. Ведучими заходу буди вихователька дитячого садочка «Малесенькі дзвіночки» Ірина Кричук і працівниця ЦНАП Тетяна Лесюк. Ми вдячні також за сприяння старості села Назару Рибаку та депутатці міської ради Наталії Татумірак…

 Ігор Королюк, Мирослава Бідочко, Наталія Комарницька та Андрій Бідочко виконують колядку «Народився Бог на санях…»  Учні Братковецької школи виконують «Танець янголят».

На відстані…сльози

Не перебільшу, якщо наголошу, що дійство у Будинку культури відбулося так чутливо і журливо, немов, образно кажучи, на відстані сльози, й водночас сценічно продумано і зважено. Акцентую на цьому, бо такі заходи особливі, і навіть будь-яка неналежно продумана деталь сценарію – пісня, танець, виголошене слово, світлина чи навіть зовнішній вигляд учасників – може звести нанівець увесь задум. До проведення вечора пам’яті його організатори підійшли системно – не забули про жодного братківчанина, героїчно полеглого за Україну у війні з російськими загарбниками.

У залі Будинку культури представили виставку «Живуть герої серед нас», на якій презентували світлини з життя Д. Євдокімова, військові нагороди, національний прапор зі словами побратимів, дитячі малюнки та листи, свого часу написані і передані на фронт учнями з Братківців та Клубівців, книжки пам’яті тощо. Навіть вишиванки на учасниках вечора пам’яті мали строгі контрастні орнаменти.

Фрагмент виставки «Живуть герої серед нас».

Треба уклінно дякувати тим, хто поділився з присутніми у залі братківчанами спогадами про їхнього героїчного земляка, бо зробити це через тягар емоцій було дуже і дуже нелегко – слова ставали сльозами. Добрі слова про Дмитра Євдокімова виголосили педагогиня Оксана Пронюк-Кузьма та студентка Марія-Ганна Турик – із села Клубівців на Тисмениччині, поетеса Леся Геник та казкарка Віталія Савченко – з Івано-Франківська й інші. А вокальні твори прозвучали у виконанні Андрія Бідочка та Ігоря Королюка, Ірини Варишко і Наталії Варишко, а також Наталії Комарницької та Мирослави Бідочко. Підтримали організаторів та учасників своєю присутністю і керівниця Івано-Франківської МЦБС Оксана Вовк та завідувачка краєзнавчого відділу МЦБС Ганна Паркулаб, а інформаційно – газета «Галичина», в редакції якої учасник творчих зібрань літературної платформи «Об’єднані словом» Д. Євдокімов бував не раз.

Навіть під час коротких відпусток боєць знаходив час для зустрічей зі школярами Клубівців і Братківців, з письменниками і журналістами, з односельцями і друзями. Дмитро любив людей, линув до них, як до світла, бо сам був воїном Світла…

Того дня учасники вечора пам’яті вклонилися у молитві могилам Д. Євдокімова та інших героїчно полеглих воїнів-братківчан на сільському кладовищі. А над білим полем на околиці Братківців плакав зимовий дощ – нескінченний і холодний, як біль України.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами