В Україні закривають спецшколи-інтернати санаторного типу. Торкнулась реформа і Прикарпаття

На сесії Івано-Франківської обласної ради ухвалено рішення про закриття школи-інтернату №2 в Калуші.

У 2020 році загальноосвітні санаторні школи-інтернати мають припинити набір учнів 1-9 класів та впродовж одного року змінити тип закладів - деякі з них отримають статус ліцеїв. Таке рішення 16 січня прийняла Верховна Рада, проголосувавши за Закон "Про повну загальну середню освіту". А згідно з програмою Міністерства соціальної політики про інклюзивну освіту до 2026 року буде ліквідовано усі інтернати в Україні.

І цей процес уже розпочато. На Прикарпатті спочатку заплановано закрити три спеціалізовані загальноосвітні школи-інтернати. Про це ще в травні повідомили на комісії обласної ради з питань гуманітарної політики. Мова про Калуську школу-інтернат №2, Гвіздецьку (Коломийський р-н) та Яблунівську (Косівський р-н) спеціальні (санаторного типу) школи-інтернати.

Хвилювалися через нову реформу і у Смоднянській загальноосвітній санаторній школі-інтернаті. Працівники у травні навіть записали звернення з проханням допомогти. Проте у відомстві департаменту освіти і науки запевнили, що цю школу не буде ліквідовано.

На сесії Івано-Франківської обласної ради 29 травня з другої спроби було ухвалено рішення про закриття Калуської школи-інтернату №2. А за ліквідацію Гвіздецької та Яблунівської шкіл рішення не набрало голосів, тому розгляд питання було відкладено.

Директор департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОДА Віктор Кімакович розповів, що в Калуші спочатку існувала одна школа для дітей із порушенням слуху. В 1970-х роках її розділили на дві – одну для глухих дітей, іншу – для слабочуючих. Нині, каже він, немає сенсу утримувати два схожі навчальні заклади в одному місці. “У тій, яку залишаємо, зараз є 76 учнів, у в школі, яка припиняє існування, - 58 дітей. На утримання однієї дитини з обласного бюджету йде 190 тисяч гривень на рік. Це рішення передбачає ліквідацію, але дітям дадуть можливість продовжувати навчання. Їх переведуть у школу №1. Там будуть паралельні класи. Це дозволить зберегти і перевести частину педагогів. Це рішення важке, бо частина працівників потрапить під скорочення, зокрема, технічні працівники”, – пояснив чиновник.

У Гвіздецькій спеціалізованій школі-інтернаті більшість вихованців має хронічні соматичні захворювання, порушення постави, ДЦП. У закладі допомагають подолати ці вади та розвивати можливості дитини. За словами директора департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОДА, у школі є 40 дітей, дев’ятеро з них цього року стали випускниками. На одну дитину в рік з обласного бюджету витрачають 226 тисяч гривень. Після ліквідації цього навчального закладу дітей, які залишаться в школі, переведуть у Печеніжин. Що робити з майном школи, вирішить голова ОТГ. Працівників закладу буде звільнено.

В Яблунівській спеціалізованій школі нині 49 учнів, серед них 11 випускників. Там навчаються діти-інваліди, сироти, позбавлені батьківства та напівсироти. Віктор Кімакович заявивив: “Цього року буде збільшено фінансування освітньої галузі на 25-30%. На сьогодні на одного учня приблизно виділяють 227 тисяч гривень на рік. Якщо ми не ліквідовуємо школу, то з першого вересня на фінансування одного учня буде виділятися 300 тисяч. В школі є 36 педагогічних і 31 непедагогічний працівник. Частину дітей переведемо у Печеніжин. Після закриття школи майно передадуть Яблунівській ОТГ”.

Працівники спеціалізованих шкіл-інтернатів по всій Україні та батьки вихованців закладів стверджують, що через корисливі інтереси деяких підприємливих чиновників дерибаниться територія шкіл, відбуваються процеси приватизації державного майна. Що влада бездумно нищить спецшколи, які створювались задля дітей з особливими потребами і дітей з іншими проблемами зі здоров’ям, чиї батьки не мають фінансових можливостей подбати про них належним чином. У новинах неодноразово показували протестні акції вихователів шкіл-інтернатів, адже тисячі працівників у результаті реформи залишаться без роботи. І це у такий складний для всіх українців час.

Чиновники ж виправдовують своє рішення про закриття санаторних шкіл тим, що держава витрачає на заклади такого типу мільярди гривень, мільйони надходять від благодійників. Проте більшість цих коштів йде не на речі чи продукти для дітей, а на утримання будівель та оплату роботи персоналу, якого інколи забагато на ту кількість вихованців, що є в інтернатах.