«100 років ЗУНР» під № 1 – гостеві зі сходу

Міжрегіональна співпраця

На Прикарпатті перебувала делегація Кіровоградської обласної ради. Голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич та його колега з Кіровоградщини Олександр Чорноіваненко підписали Меморандум про міжрегіональну співпрацю двох обласних рад. Цей документ передбачає створення сприятливих умов для розвитку співробітництва між двома областями в соціально-економічній та гуманітарній сферах. За активну участь у процесах українського державотворення, збереження історичних зв’язків і налагодження тісної співпраці між Прикарпаттям і Кіровоградською областю О. Чорноіваненка нагороджено Грамотою голови обласної ради та ювілейною відзнакою «100 років Західноукраїнської Народної Республіки». Вельми промовисто, що чільникові представницької влади степового краю О. Сич вручив цю почесну відзнаку під № 1.

Після того керівники найвищих органів місцевого самоврядування Івано-Франківщини і Кіровоградщини взяли участь у спільному засіданні постійних комісій обласних рад обох регіонів з питань охорони здоров’я та соціальної політики. Вели це засідання голови комісій відповідно Манолій Піцуряк та Ірина Чемерис. Головний лікар КЗ «Івано-Франківський обласний клінічний центр паліативної допомоги» Ірина Слугоцька поінформувала, що їхній комунальний заклад було створено в 1997 році як лікарню для невиліковно хворих – хоспіс. Окрім цього стаціонарного відділення на 30 ліжок, 2012-го у клінічному центрі вперше в Україні почала працювати виїзна служба для надання паліативної допомоги вдома. Те, як на практиці функціонує система паліативної та хоспісної допомоги в нашій області, особливо цікавило гостей, адже відповідного закладу обласного рівня у них поки що немає. І члени делегації Кіровоградщини мали нагоду на місці ознайомитися з діяльністю хоспісу, виїзного/консультативного відділення, а також паліативного відділення, яке теж уперше в Україні було створено у Надвірнянському будинку дитини.

У прийнятому на спільному засіданні депутатських комісій з питань охорони здоров’я двох обласних рад рішенні записали окремим пунктом, щоб розробити програму розвитку паліативної допомоги в Кіровоградській області з урахуванням досвіду організації її надання на Івано-Франківщині, де торік у грудні облрада прийняла обласну програму щодо розвитку паліативної допомоги на Прикарпатті у 2018–2022 рр. У тому ж рішенні йдеться і про необхідність вишукати кошти на придбання санітарного автомобіля для стаціонарного відділення центру.

Головний лікар Івано-Франківського обласного госпіталю ветеранів війни Володимир Федоришин на засіданні розповів: за кілька місяців до того, як у липні 2016 р. обласна рада, підтримавши ініціативу ветеранських спілок краю, прийняла рішення про створення такого закладу на базі вузлової лікарні станції Коломия Львівської залізниці, він багато повчального запозичив для себе під час відвідання госпіталю в Кіровограді (нині Кропивницький), потім його керівник побував у Коломиї. Так між двома закладами зав’язалися стосунки взаємокорисного партнерства.

На голову Кіровоградської обласної ради Олександра Чорноіваненка справило приємне враження побачене в реконструйованому приміщенні, де невдовзі діятиме центральна оперативна диспетчерська Івано-Франківського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (ІФОЦЕМД). На спільному засіданні депутатських комісій двох облрад він поділився ось яким досвідом: у їхній області служба екстреної медичної допомоги тепер функціонує значно ефективніше, економлять чимало коштів завдяки тому, що аналогічний центр тут уже давно став єдиною юридичною структурою. На Прикарпатті теж хочуть реорганізувати цю службу із включенням у таку структуру станцій швидкої медичної допомоги міст Івано-Франківська та Калуша. Також господарі і гості дійшли висновку про потребу підготувати і, так би мовити, синхронно розглянути на сесіях своїх обласних рад проект звернення до Кабміну та МОЗ щодо розробки державної програми першочергового забезпечення служби екстреної медичної допомоги автомобілями для виїзду її бригад на виклики. А доповідали з цього питання головний лікар ІФОЦЕМД Мирон Матейко та директор департаменту охорони здоров’я Кіровоградської ОДА Олег Рибальченко. Він же та його івано-франківський колега Микола Стовбан поінформували про стан реформування первинної медичної допомоги у своїх областях.

На думку членів депутатських комісій і керівників двох обласних рад, їх дружнє й водночас ділове спілкування принесе відчутну практичну користь для двох сторін. Вони висловили сподівання, що започатковані традиції міжрегіональної співпраці знайдуть належне продовження.

Заслужений журналіст України, спецкореспондент газети "Галичина", заступник голови Івано-Франківської міської «Просвіти», член НСПУ і НСЖУ.