Облрада просить уряд профінансувати будівництво пункту пропуску на кордоні з Румунією

Депутати Івано-Франківської обласної ради прийняли звернення щодо фінансування будівництва пункту пропуску на українсько-румунському кордоні на території Івано-Франківської області.

Звернення

Ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, вважаємо, що відкриття міжнародного пункту пропуску через українсько-румунський державний кордон в районі населених пунктів Шибене (Верховинський район, Івано-Франківська область, Україна) та Поеніле-де-Суб-Мунте (повіт Марамуреш, Румунія) сприятиме активізації та поглибленню економічних, культурних та політичних зв’язків між державами, збільшенню інвестицій, розвитку туризму в області та Україні загалом. Також в Поеніле де суб Мунте та сусідніх з ним селищах проживає понад 30 тисяч етнічних українців, тому відкриття пункту пропуску сприяло б збереженню їх національної ідентичності.

21.09.2019 р. на українсько-румунському кордоні відбулася зустріч керівництва Івано-Франківської області та Верховинського району з керівниками Марамуреського повіту, Фундації українських гуцулів Румунії, префектами сіл Марамуреського повіту, Румунії, в результаті якої обидві сторони підписали Резолюцію зустрічі, у якій визнали відкриття міжнародного пункту пропуску через українсько-румунський державний кордон в районі Шибене (Верховинський район) та Поеніле-де-Суб-Мунте (повіт Марамуреш, Румунія) доцільним та потрібним, а також було вирішено звернутися до Урядів України та Румунії з проханням укласти міжнародний договір шляхом обміну дипломатичними нотами щодо відкриття міжнародного Пункту пропуску для пішохідного та автомобільного сполучення.

На регіональному рівні органами влади та органами місцевого самоврядування, із залученням проектних та наукових організацій і установ, громадських організацій тощо вжито вичерпних заходів щодо створення передумов для відкриття міжнародного пункту пропуску та будівництва автодороги через українсько-румунський державний кордон. Зокрема, виготовлено проектно-кошторисну документацію для будівництва автомобільної дороги с. Ільці – с. Явірник – державний кордон з Румунією та містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками об’єкта “Будівництво споруд та будівель пункту пропуску через українсько-румунський державний кордон в районі Шибене та Поеніле-де-Суб-Монте”.

Водночас, прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2019 року № 880 “Про затвердження Державної програми розвитку регіону українських Карпат на 2020–2022 роки”, реалізація якої, в цілому, за умови її належного фінансування, дасть відповідний поштовх економічному розвитку Прикарпаття. Цією постановою передбачено будівництво дороги до пункту пропуску на українсько-румунському кордоні Шибене Верховинського району за рахунок місцевого бюджету та інших джерел. За попередніми розрахунками вартість будівництва складає більше 3 млрд. гривень, що унеможливлює реалізацію цього заходу за кошти місцевих бюджетів.

Більше того, Листом-дорученням № 01-01/798 від 05.08.2021 р. Президент України Зеленський В. О. доручив Прем’єр-міністру України Шмигалю Д. А. вивчити ситуацію та вжити заходів щодо укладення, подальшого виконання міжнародної угоди про будівництво автодороги з відповідним пунктом пропуску через україно-румунський кордон на території Івано-Франківської області.

Відкриття міжнародного пункту пропуску принесе суттєві економічні вигоди та сприятиме активізації та поглибленню економічних, культурних, політичних зв’язків між відповідними прикордонними територіями. Це дозволить значно покращити транспортну доступність гірських курортних місцевостей, підвищити їх інвестиційну привабливість та створити принципово нові можливості для розвитку місцевих громад.

Слід також відзначити, що відкриття пункту пропуску та пов’язана з цим розбудова дорожньої інфраструктури створять додаткові можливості освоєння рекреаційного потенціалу Карпат і розвитку туризму в регіоні.

Як свідчать фахові економічні дослідження, відкриття пункту пропуску та будівництво дороги створить передумови для будівництва щонайменше трьох гірськолижних курортів із задекларованою вартістю інвестицій 320 млн. євро. Це, у свою чергу, зумовить значне збільшення кількості туристів, що подорожують до прикордонних територій (близько 800 тис. ночівель в рік). Очікується створення від 8 до 16 тис. робочих місць.

У вартісному вигляді чиста загальна економічна вигода від відкриття пункту пропуску та будівництва дороги до нього протягом перших п’яти років функціонування нового пункту пропуску складатиме понад 300 млн. євро. Крім того, опосередковані вигоди складатимуть 125 млн. євро (в т.ч. економічний ефект від створення робочих місць (збільшення доходів населення) – 3 млн. євро; додаткові надходження до бюджетів усіх рівнів – 120 млн. євро; та економія на транспортних витратах громадян (заощадження) – 4,1 млн. євро).

Враховуючи зазначене, звертаємося до Прем’єр-міністра України Д. А. Шмигаля із пропозицією:

– передбачити в Державному бюджеті України на 2022 рік видатки на фінансування будівництва міжнародного пункту пропуску через українсько-румунський державний кордон в районі Шибене та Поеніле-де-Суб-Монте для пішохідного та автомобільного сполучення, відповідно до ст. 3 Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Румунії про пункти пропуску через українсько-румунський державний кордон від 02.02.2006 р., та його подальшого відкриття.

Приєднуйтесь до нашого каналу в Телеграмі та сторінки у Фейсбуці, щоб дізнаватись про найважливіші новини.