ОПОРА вимагає розслідувати порушення на виборах в окрузі №87

ОПОРА заявляє про недотримання у ОВО № 87 на виборах народного депутата України права виборців на законне і чесне встановлення підсумків їхнього волевиявлення. Про це повідомили в громадянській мережі ОПОРА.

Надзвичайний виклик для демократичності та законності виборів в окрузі вимагає від держави та правоохоронних органів невідкладних дій щодо встановлення винних у можливому спотворенні результатів голосування та ймовірних шахрайських дій з виборчою документацією. У разі відсутності об’єктивних та комплексних розслідувань, результати проміжних виборів народного депутата України матимуть низьку суспільну легітимність. Спостерігачі ОПОРИ наполягають на розслідуванні всіх без виключення версій щодо причин невідповідності даних протоколів ДВК та результатів повторного підрахунку голосів, а також інших правопорушень.

Процес встановлення підсумків голосування супроводжувався надмірною політизацією роботи членів ОВК та постійними ротаціями у її складі на основі непублічних партійних афіляцій, що негативно вплинуло на здатність комісії організовано і неупереджено реагувати на проблеми виборчого процесу.

Остаточні підсумки голосування, встановлені ОВК, базуються на рішеннях комісії про визнання недійсним голосування на 5 виборчих дільницях, а також враховують неспівпадіння між первинними протоколами 6 ДВК і даними повторного підрахунку голосів. Виявлені проблеми вплинули на остаточні результати голосування в одномандатному виборчому окрузі.

За результатами повторного підрахунку голосів на 6 з 20 виборчих дільниць кількість голосів виборців на підтримку Олександра Шевченка (партія “За майбутнє”) зменшилась. За даними протоколів 6 ДВК за кандидата разом було віддано 1676 голосів, натомість повторний підрахунок підтвердив наявність лише 1172 бюлетенів на його підтримку.

Особливістю проблемної ситуації є те, що дані протоколів ДВК та повторного підрахунку голосів не співпадають лише у кількості бюлетенів на підтримку кандидата Олександра Шевченка, але відповідають одне одному щодо кількості невикористаних і виданих бюлетенів, підписів у списках виборцях, кількостях голосів на підтримку інших кандидатів.

На момент прийняття ОВК рішень про повторний підрахунок голосів та під час його проведення суб’єктами виборчого процесу не було надано переконливих доказів про порушення з боку членів ДВК, які б свідчили про фальсифікацію ними результатів голосування. Натомість члени ДВК озвучували припущення про порушення цілісності пакування виборчої документації з їхніх дільниць, яке могло відбутися вже після передачі бюлетенів до ОВК. І хоча ці заяви поки не мають юридичного підтвердження та достатньої доказової бази, ОПОРА вимагає від Національної поліції України невідкладно їх вивчити і оприлюднити попередні результати розслідування.

«Національна поліція України, на нашу думку, повинна оперативно зібрати свідчення і документи від членів виборчих комісій, кандидатів, офіційних спостерігачів та інших суб’єктів виборчого процесу, які перебували на ДВК округу і на засіданнях ОВК. Правоохоронним органам принципово важливо виявити і оприлюднити усі доведені факти, які стосуються процесу зберігання і охорони виборчих бюлетенів у приміщенні ОВК, присутності членів ОВК та суб’єктів виборчого процесу в приміщенні ОВК на різних етапах процесу встановлення підсумків голосування. Спостерігачі ОПОРИ, у свою чергу, висловлюють готовність сприяти правоохоронним органам у розслідуванні, надаючи свідчення і наявні у них докази», - йдеться у повідомленні.

У цьому контексті ОПОРА висловлює занепокоєння відсутністю публічної реакції Служби безпеки України на звинувачення з боку окремих суб’єктів виборчого процесу на адресу її підрозділу щодо можливого втручання у процес встановлення підсумків голосування.

01 квітня 2021 р. представники СБУ перебували у будівлі, в якій знаходиться приміщення ОВК, ймовірно за викликом щодо безпекової ситуації. Враховуючи публічні заяви учасників виборів, ОПОРА публічно звертається до СБУ щодо необхідності оприлюднення з їх боку усієї хронології перебування їх представників у будівлі, в якій розміщується ОВК, документальні підстави для такої присутності, опублікувати відповідні відеоматеріали, а також прореагувати на звинувачення кандидата. На нашу думку, функції держави із забезпечення законності виборів у кризових ситуаціях вимагають найвищих стандартів прозорості та відкритості, особливо про перебіг виборчого процесу, який повинен бути максимально відкритим та гласним. ОПОРА звертає увагу, що на поточний момент існує публічне підтвердження факту перебування співробітників СБУ в будівлі, в якій розміщується приміщення ОВК, а не у самому її приміщенні.

ОПОРА пропонує МВС України та Національній поліції України інтенсифікувати роботу оперативного штабу щодо моніторингу законності виборів у ОВО № 87 і забезпечити щоденне інформування про попередні версії слідства щодо резонансних порушень законодавства та вжиті правоохоронцями заходи. При цьому ОПОРА закликає суб’єктів виборчого процесу та ЗМІ утриматися від однобоких висновків і сприяти встановленню всіх обставин правопорушень, не поширювати дезінформації і повідомлень, які не сприяють встановленню фактичного перебігу подій.

Центральна виборча комісія, з урахуванням рішень судів і вимог законодавства, повинна повною мірою скористатися своїми контролюючими повноваженнями і сприяти вирішенню проблем процесу встановлення підсумків та результатів голосування.

На цьому етапі розвитку української системи виборів, інформаційно-комунікаційних систем, публічності всіх процесів, видається перспективним відтворення реального перебігу процесу, встановлення відповідальних за зникнення виборчої документації.

Приєднуйтесь до нашого каналу в Телеграмі та сторінки у Фейсбуці, щоб дізнаватись про найважливіші новини.