На Долинщині обговорили розвиток гірських територій

23 травня у Вигодській ОТГ відбулося засідання «круглого столу» «Розвиток гірських територій українських Карпат: від концепції до плану дій», організований Міністерством регіонального розвитку України та Івано-Франківським центром розвитку місцевого самоврядування. Про це повідомили в прес-службі Івано-Франківської ОДА.

У його роботі взяли участь Віце-прем’єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко, голова обласної державної адміністрації Олег Гончарук, перший заступник міністра регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода, заступник Міністра екології та природних ресурсів України Василь Полуйко, народний депутат України Микола Княжицький, експерти, а також представники центрів розвитку і об’єднаних територіальних громад гірських територій Івано-Франківської, Львівської, Чернівецької та Закарпатської областей.

На переконання Геннадія Зубка, питання розвитку гірських територій стосується усіх жителів Карпат. І розробка національного плану надасть можливість для стимулювання розвитку громад, які проживають у гірській місцевості.

«Держава спрямовує значні кошти на поступ даних територій чотирьох західних областей України – Івано-Франківської, Львівської, Закарпатської та Чернівецької. Зокрема, на реалізацію інфраструктурних проектів на чотири регіони виділяється 5,5 млдр грн із Державного фонду регіонального розвитку, 1,4 млрд грн спрямовується на розвиток сільської медицини, 250 тисяч гривень виділяються у вигляді субвенції об’єднаним територіальним громадам і 1,5 млрд грн – це кошти на розвиток дорожньої інфраструктури, - підкреслив Геннадій Зубко. – Розуміємо, що цих коштів є недостатньо для всебічного розвитку даних територій, тож розглядається можливість залучення іноземних інвестицій».

Наразі, за словами урядовця, запущено перший проект під назвою «Карпатська мережа», який передбачає створення хабу із підготовки інвестиційних проектів щодо залучення європейських коштів. Спільно з європейськими партнерами на проект спрямовано 50 млн грн.

Геннадій Зубко наголосив, що пріоритетними проектами громад гірських територій є логістика і дорожня інфраструктура, яка є достатньо складною в гірській місцевості, підтримка місцевого бізнесу через податкові пільги, реалізація окремих програм, які можуть увійти до Концепції розвитку гірських територій. І це пов’язано з розробкою державних стратегій регіонального розвитку.

За словами Олега Гончарука, вирішення проблем жителів гірських територій неможливе без затвердження чіткого алгоритму дій.

«Розвиток гірських територій передбачає якісні зміни у дорожній інфраструктурі, освітній, медичній галузях та сфері інформаційних технологій. Вирішити дані питання сьогодні допомагає реалізація реформи децентралізації влади, адже громади, окрім повноважень, отримують фінансовий ресурс, за допомогою якого втілюються необхідні для ОТГ проекти, - наголосив очільник Прикарпаття. – На сьогодні Урядом затверджено Концепцію розвитку гірських територій українських Карпат на2019-2027 роки, яка дає можливість громадам розвиватися. Задля втілення її в життя у рамках «круглого столу» напрацьовуються пропозиції до плану заходів з реалізації даної концепції».