В 2021 році зросли тарифи майже на всі комунальні послуги для населення. Було відмінено пільги на електроенергію для окремих категорій громадян. Сезонно зросли ціни на газ, при тому що ринок газу для населення діє лише з серпня 2020-го.
Відповідно подорожчало опалення, де велику частку собівартості складає газ, а також постачання холодної води, де більшу частку собівартості складає електроенергія.
Найбільшого резонансу і ажіотажу в суспільстві викликало збільшення тарифів на доставку/розподіл газу.
З чого ж складається кінцевий тариф на блакитне паливо?
Тариф на газ складається з двох основних частин – вартості газу як товару, яка включає в себе транспортування газотранспортною системою (ГТС) та тарифу на його доставку (розподіл). До цього додається 20% податку на додану вартість (ПДВ).
Вартість газу залежить від конкурентного ринку – пропозиції та попиту. У Європі, де левова частка газу споживається взимку для опалення, кожного року газ дорожчає в опалювальний сезон.
У січні цього року біржова ціна газу в Україні коливалась навколо 10 грн/куб. Проте Кабмін своїм рішенням від 18 січня обмежив її до 6,99 грн/куб в лютому-березні 2021 року. А потім знизив їх і на січень.
Тарифи на транспорт і розподіл газу є регульовані. Їх встановлює Національна комісія, що здійснює регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Тариф на транспортування отримує державний "Оператор ГТС України" (ОГТСУ). Тариф для ОГТСУ встановлено НКРЕКП на п'ятирічний регуляторний період – до кінця 2024 р. Він складає 101,93 грн за тисячу кубів за вхід в ГТС. Та стільки ж – за вихід. Тож споживач сплачує 0,2 грн за транспорт кожного кубу спожитого газу.
Тариф на доставку отримують оператори газорозподільчих мереж - оператори ГРМ або облгази. В Україні є 43 оператори ГРМ, кожен з яких обслуговує газові мережі на визначеній території і має свій тариф.
Найбільш впливовою у сфері розподілу газу є "Регіональна газова компанія" (РГК) Дмитра Фірташа. Цього року середньозважений тариф на розподіл встановлено на рівні 1,1 грн/куб без ПДВ.
Середня кінцева вартість одного кубу газу для споживача у лютому-березні буде включати 6,99 грн з ПДВ – вартість газу разом з вартістю транспорту (0,24 грн з ПДВ). Ще 1,32 грн разом з ПДВ коштує розподіл в окремому рахунку.
Навіщо був потрібен окремий тариф на доставку газу?
В Україні відокремлення тарифу на розподіл відбулось з початку минулого року. Його введено згідно Третього енергопакету Євросоюзу - це правило, яке передбачає, що транспорт і продаж енергоносіїв мають забезпечувати різні, не пов'язані між собою, компанії. Це, начебто, дозволяє запровадити ринок поставки газу. Споживач не може обрати іншого оператора ГРМ, але постачальники газу можуть конкурувати між собою, пропонуючи споживачу кращу ціну, або сервіс.
Голова НКРЕКП Валерій Тарасюк розповів, що в провідних країнах вартість розподілу сягає 50% в загальному чеку на споживання газу. В Україні ж плата за доставку складає лише від 5% до 15% вартості газу. Проте є такі країни, як Болгарія, де плата за доставку палива майже в два рази перевищує його номінальну вартість.
Тариф на розподіл газу залежить від певних чинників.
Для кожного оператора ГРМ Регулятор встановлює окремий тариф. Найбільше він залежить від обсягів розподіленого газу та кількості споживачів по відношенню до довжини газових мереж та території обслуговування. Тому чим більше довжина газових мереж та менший обсяг розподілу, тим вищий тариф. І навпаки. Наприклад, найменший тариф 0,31 грн/куб має Київгаз, котрий розподіляє великі обсяги газу на порівняно невеликій території. А найбільший мають невеликі оператори ГРМ з низькими обсягами розподілу - такі як Лубнигаз, Тисьменицягаз, Чернівцігаз і т. д. В них не спрацьовує ефект масштабу – високі постійні витрати покриваються тарифом з невеликого обсягу розподілу газу.
З початку 2021-го найбільший тариф на розподіл мала компанія Лубнигаз – 2,45 грн/куб. Але 30 січня НКРЕКП знизила тарифи для 13 "найдорожчих" операторів ГРМ. І тепер максимальний тариф на розподіл має бути не більше 1,79 грн/куб.
За словами голови НКРЕКП Тарасюка, Комісія розробила законопроект про укрупнення операторів ГРМ, згідно з яким облгаз не може отримати ліцензію, якщо кількість його абонентів менша за 100 тис. У разі прийняття урядом такого закону власники "маленьких" операторів ГРМ вимушені будуть укрупнити компанії, що дозволить знизити вартість умовно-постійних витрат в кожному кубометрі газу.
Тариф на розподіл палива складається з: виробничо-технологічних втрат газу (ВТВ) – це газ, який витрачається для створення та регулювання тиску в мережах, що дозволяє його транспортувати; втрат, пов’язаних зі зміною обсягу газу через погодні умови – так звані температурні коефіцієнти; ціна газу на закупівлю ВТВ у розмірі; кошти, виділені на оплату праці обслуговуючого персоналу; залишкові складники тарифу складаються з інвестицій, відшкодування минулих боргів та витрат на технічно-матеріальну базу.
Чому тариф на розподіл сплачують ті, хто не споживає газ?
Якщо споживач не відмовився від споживання газу взагалі і не розірвав договір на доставку, оператор ГРМ має забезпечити обслуговування мереж, що ведуть до споживача, труби якого знаходяться під тиском, а відтак мають обслуговуватись облгазами. Через це НКРЕКП встановила мінімальну плату за розподіл для абонентів, які споживають газ дуже мало, або взагалі його не споживають, але при цьому підключені до мереж.
Мінімальна плата за обслуговування мереж споживачами, що не споживають газ, становить:
* 4,5 грн на місяць для споживачів, що використовують газ для приготування їжі;
* 4 грн на місяць для споживачів, що використовують газ для підігріву води;
* 36 грн на місяць для споживачів у приватних будинках, що використовують газ для опалення.
Середньозважений тариф на розподіл у 2021-му спочатку року виріс з 0,84 до 1,12 грн/куб, але 30 січня був трохи знижений за рахунок обмеження максимального тарифу у розмірі 1,79 грн/куб. В результаті тариф склав 1,097 грн/куб.
Одним з вагомих чинників росту було збільшення витрат на ВТВ майже на 2,5 млрд грн. Воно відбулось завдяки застосуванню нової методики, яка збільшила обсяг ВТВ у кубічних метрах газу. А також за рахунок підвищення ціни для купівлі газу на ВТВ з 4,6 до 5,85 грн/куб.
Проте найбільшим чинником, що вплинув на збільшення тарифу, стало зменшення обсягів споживання газу. Якщо в 2019 році через систему облгазів було доставлено близько 25 млрд кубів газу, на основі яких було пораховано тарифи на 2020 рік, то в 2020 році було розподілено всього 22,6 млрд кубів. Цей показник було закладено для розрахунку тарифів на розподіл цього року. Відтак збільшення планової тарифної виручки на фоні зменшення обсягів розподілу призвело до збільшення вартості доставки кожного окремого кубометру газу.