Зупинити урядовий наступ на місцеве самоврядування закликали парламентарів голови громад Прикарпаття

Голови територіальних громад Прикарпаття звернулися до народних депутатів України, що представляють округи, до яких належать громади, з проханням не допустити ухвалення у Верховній Раді урядового законопроєкту (ЗП) «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» №6062 у чинній редакції, який вважають наступом на місцеве самоврядування і нівелюванням здобутків децентралізації, а також закликали парламентарів під час його доопрацювання урахувати зауваження і пропозиції АМУ.

Як ми уже повідомляли, з ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України (АМУ) відбулася онлайн-нарада лідерів прикарпатських ТГ з огляду на те, що Верховна Рада планувала розглянути у першому читанні названий ЗП, який дозволяє Міністерству фінансів і місцевим державним адміністраціям зупиняти виконання бюджетів громад, а також ліквідує бюджети розвитку. І за результатами того обговорення в парламенті зняли документ із розгляду. Тим часом, нагадаємо, АМУ у своєму експертному висновку, спрямованому до профільного комітету ВР, надала низку зауважень та пропозиції щодо ЗП №6062 і відзначила, що він потребує доопрацювання.

Зокрема на робочій нараді у парламентському комітеті з питань бюджету АМУ звернула увагу на необхідність зарахування до бюджетів місцевого самоврядування 65% ПДФО; неприпустимість вилучення до Держбюджету залишків освітньої субвенції; негативні наслідки втручання держави у самостійність місцевого самоврядування шляхом розширення контрольних функцій Мінфіну та місцевих держадміністрацій, зокрема в частині зупинення рішення місцевої ради про бюджет; врегулювання питання заборгованості за середньостроковими позиками, що склалася у 2009–2014 роках, суто в законодавчий спосіб; неприпустимість зарахування до Держбюджету коштів від продажу комунального майна, а також застерегла від ліквідації бюджету розвитку місцевих бюджетів.

«Державний бюджет на 2022-й має враховувати проблеми, з якими стикнулося місцеве самоврядування цього року, – наголосив виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук. – У складні часи Україна реалізує реформи, зокрема й з децентралізації влади, але це не має стати причиною перекладання повноважень, адже відповідальність спільна. Пропозиції АМУ до законопроєкту №6062 базуються суто на чіткій позиції керівників громад.

Тож сподіваємося, що відхилений у Верховній Раді проєкт Закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» буде доопрацьовано в частині бюджетної децентралізації».

Редактор відділу газети “Галичина”