Теплої пори року активізуються гадюки, вужі й інші плазуни. Правда, коли температура повітря вища 25 градусів, вони, навпаки, стають малорухливими та млявими, тому дуже легко наступити на них.
Випадки нападів змій на людей уже зафіксовано в сусідніх Львівській та Чернівецькій областях. Отож під час прогулянок на природі, особливо гірською місцевістю, варто пам’ятати про небезпеку укусів отруйних змій. Адже від них можуть бути серйозні наслідки. Особливо важко вони відбиваються на здоров’ї дітей, літніх людей й осіб зі зниженим імунітетом. Наприклад, отрута гадюки викликає руйнування червоних тілець у крові. Після укусу на ураженому місці спостерігається болючий набряк з множинними дрібними крововиливами. Отрута швидко вражає життєво важливі системи організму: з’являється загальна слабкість, дуже знижується тиск, виникають головний біль, задишка, запаморочення, набряк тканин та запалення лімфатичних вузлів...
Натрапити на небезпечних плазунів можна в лісі, парку, в полі чи на сінокосі, а то й на власному подвір’ї. Змії поширені в заболочених місцевостях, біля зарослих озер і ставків, у горах та пустелях. Нерідко вони ховаються у старих пнях, під каменями або поваленими стовбурами дерев. Тому перебуваючи на природі, ліпше нічого не торкатися руками, а використовувати палицю.
Також перед тим, як присісти на траву, камінь чи колоду, перевірте те місце – пошурхотіть чи постукайте палицею. Це відлякає будь-якого плазуна. Зазвичай вони одразу втікають чи ховаються, щойно почують людські кроки чи голоси. Однак, повторимо, у спеку їхня поведінка може змінюватись.
Важливо пам’ятати, що змії не нападають першими, а виявляють агресію лише в разі небезпеки. Зазвичай люди отримують укуси, якщо випадково наступають, сідають чи лягають на плазуна. Якщо ж ви побачили змію, відійдіть убік без різких рухів на 1,5–2 м. Не намагайтеся зловити чи вбити змію – саме під час таких безвідповідальних дій і стаються напади плазунів на людей.
Якщо ж вирушаєте на прогулянку в ліс чи на полонину, де потенційно можуть мешкати плазуни, одягайте одяг із цупкої тканини, надівайте високі черевики чи кросівки. Штани ж потрібно заправляти у взуття.
Що ж робити, якщо попри всі застережні заходи змія таки вкусила вас? Намагайтесь якнайшвидше потрапити до лікаря, але й пам’ятайте, що навіть без медичного лікування укус гадюки надзвичайно рідко призводить до смерті. Якщо транспортування до лікарні вимагає певного часу, то спершу самі надайте собі домедичну допомогу. Насамперед зберігайте спокій та менше рухайтесь. Пийте багато води. Місце укусу обробіть антисептиком. Зніміть з ураженої кінцівки весь одяг, прикраси або взуття. За можливості прийміть пігулку від алергії, прикладіть до рани лід, обгорнутий у тканину. Не потрібно висмоктувати отруту. Не накладайте джгут на травму. Не припікайте рану. Не вживайте спиртного.