Щоб вистояти в часі пандемії, потрібно передусім мати міцний імунітет. Нагадаємо, що цим словом означують сукупність захисних механізмів у людському організмі, які допомагають боротися з бактеріями, вірусами, паразитами, їхніми токсинами тощо. До чого ж може вдаватися у житті кожна людина, щоби завше бути в тонусі, мати міцне духовне, ментальне й фізичне здоров’я?
Бути в мирі з Богом, собою і людьми
Годі й казати про міцний імунітет, коли людина постійно «на нервах». Пам’ятаймо, що монахи спершу шукають радісного миру в серці. Бо щастя – у спокої душі й розуму, отож дослухаймося до свого серця. Найкращі ліки для душі і тіла – піст, молитва і корисна фізична праця. Кожен день слід починати і завершувати подякою Богові за все, чи то радощі, чи випробування. Бог ніколи не посилає більше, ніж можемо знести. Відкриваймо серце Святому Духові, а Він підкаже, як вчинити правильно і як перемогти обставини. Частіше радьмося зі своїм ангелом-хранителем, і відповідь на наші клопоти обов’язково прийде в розмові, через книжку, сон чи в інший спосіб.
Слід іти по житті без метушні, бо ніхто не може подолати одночасно дві вершини. І не забуваймо, що ми продовження свого роду. Поминаймо померлих, полеглих, загиблих родичів, близьких і знайомих, просячи для них блаженного спокою і прощення гріхів, а вони допоможуть нам з небес у цьому світі клопотів і суєти.
Ми дивуємося, як легко плаває риба у воді чи літає птах у повітрі… Річ у тім, що вони знають свій ритм чергування сили і спокою. Ми також маємо віднайти власний ритм життя. А до людей слід бути добрим і уважним, бо кожен, хто нам зустрівся у житті, чогось вчить.
Максимально збалансоване харчування
Ще в старовину казали: «Ми є те, що ми їмо». Варто взяти до уваги, що серед тих, хто не споживає м’яса і не вживає алкоголю, – найвища кількість довгожителів. Тож здорове харчування знижує ризик хронічних захворювань, а також важливе для профілактики депресії та тривожних станів. Дотримуватися жорсткої дієти не треба, слід лише уникати споживання напівфабрикатів. А ще потрібно пити воду з чистих джерел.
Найкращі ж продукти для нашого психічного здоров’я – це овочі, садовина, злаки. Споживання їх корисне для організму, бо повільно вивільняє енергію і стабілізує настрій людини. Тому в щоденному меню мають бути буряки, квасоля, гарбуз, ягоди, морква, помідори, перець, яблука, виноград, горіхи. Дуже важливо дбати про здоров’я кишківника, що, згідно з дослідженнями, дуже помітно впливає на настрій та поведінку людини. Ще у харчуванні мають бути пребіотики та пробіотики, які є у ферментованих продуктах - в кефірі, квашеній капусті, йогурті тошо. Вони здатні зняти запальні процеси в кишківнику, підвищити настрій та когнітивні функції. А жменя почищеного і покришеного гарбуза, два яблука, столова ложка меду й залиті літром свіжої, бажано джерельної води збагатять ваш організм живильними вітамінами на весь день.
Міцний та здоровий сон
«Добре їсти, гарно спати – Бог здоров’я мусить дати!» – напівжартома-напівсерйозно йдеться у відомій приказці. Сон потрібний нашому організмові для відновлення клітин, очищення від токсинів та зміцнення пам’яті. Відсутність або брак сну може мати серйозні наслідки для здоров’я - наприклад, негативно впливатиме на загальний психічний стан, концентрацію і так званий емоційний інтелект (EQ), може серйозно збільшити ризик хронічних захворювань. Дотримання режиму сну таке ж важливе, як і регулярне харчування й заняття спортом. Більшості людей цілком вистачає від шести до дев’яти годин сну на добу, головне – лягати спати і прокидатися приблизно в однаковий час щодня. Але якщо комусь важко заснути через почуття тривоги, потрібно відмовитися від телепередач, особливо від перегляду новин перед сном на смартфоні чи інших електронних пристроях. Тому що новини самі собою збуджують нервову систему, а синє світло, яке випромінюють телевізор, смартфон чи комп’ютер також негативно впливає на якість сну.
Обов’язкові регулярні заняття фізкультурою
«Камінь, що котиться, мохом не поростає», «Вода, яка тече, не гниє» – так означує наш народ щоденну потребу в русі. Фізичні вправи стимулюють людський організм виробляти хімічні речовини, котрі допомагають почуватися в нормі. Окрім того, науковці вказують на зв’язок між фізичною активністю і поліпшенням сну, зменшенням рівня стресу та тривоги, а також поліпшенням пам’яті й комунікативних звичок. Здорова людина має рухатися в помірному темпі хоча б 30 хвилин щодня, як рекомендує, зокрема, Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ), і бажано кілька разів на день. Якщо робити це регулярно, день буде набагато продуктивнішим. Згідно з дослідженнями спеціалістів, лише дві години перебування на природі на тиждень допомагають підтримувати душевний спокій. А хто хоче дати власному тілу додаткові навантаженння, слід частіше ходити вгору-вниз по сходах у будинку, стрибати, присідати, відтискатися від підлоги і т. ін.
Більше спілкування з рідними та друзями
Підтримка соціальних зв’язків так само важлива для нашого здоров’я, як і здорове харчування, рух та сон. Коли ж діють різні обмеження, наприклад, через карантин, то, як ніколи, потрібне спілкування з рідними та друзями. А за наявності мобільних телефонів, інтернету й соціальних мереж зробити це просто.
Можна також взятися за справи, які ви давно вже хотіли здійснити. Це може бути робота в саду чи на городі, приготування якоїсь унікальної страви, збирання пазлів, рукоділля, медитація, невеличкий ремонт в оселі, читання книг. Це стане вдалим періодом, аби владнати усі свої незакінчені справи й отримати від цього задоволення.
До речі, вимушена самоізоляція – це для багатьох є великою можливістю відпочити від кругообігу новин, особливо негативних, якими переповнені інтернет-видання й телеканали.
Співайте!..
А недавно німецькі медики ще підказали, як ще можна зміцнити імунну систему. Щоб активувати захисні сили організму, достатньо просто співати, твердять вони. Експерти впевнені, що спів позитивно позначається на стані здоров’я, а як ви співаєте – добре чи погано – це вже не так важливо.
Корисний вплив співу на людський організм науково підтвердили дослідники Інституту музичної освіти при Університеті імені Йоганна Вольфганга Ґете у Франкфурті-на-Майні. Вчені встановили, що після закінчення занять у солістів хору число імуноглобулінів А – білків, що відповідають за атаку на патогени, в організмі збільшилося. Прикметно, що ті, хто просто слухав музику, залишилися з колишньою кількістю антитіл. «Під час співу включаються механізми глибокого дихання. Так кисень досягає нижніх частин легень, їхня робота поліпшується, інші органи теж отримують хороший кровообіг, а артеріальний тиск унормовується. Всього 15 хвилин співу стають чудовим методом профілактики інфарктів, інсультів і тромбозів. Також активізація кровообігу сприяє швидкому виведенню токсинів, запускає обмін речовин і допомагає спалювати жир. Таке навантаження можна порівняти з легкими спортивними заняттями», – повідомляють науковці.
Спів приводить до вивільнення ендорфінів, серотоніну і дофаміну – гормонів, які відповідають за наш настрій. Якщо ж співати пів години, то приєднається й окситоцин – «гормон обіймів», який «живе» в організмі людей, що мають щасливі взаємини. Під впливом вокалу відбувається розщеплення гормонів стресу – адреналіну і кортизолу, тому роздратування і напруженість покидають людину. Ці процеси благотворно впливають на психічне здоров’я людей, що співають.
«Також під час співу відбувається стимуляція шишкоподібної залози і вивільнення мелатоніну, що допомагає поліпшити сон і запобігти онкологічним захворюванням», – додають німецькі фахівці.
...І закохуйтеся!
Пам’ятаймо, що мозок людини, яка закохалася, починає стрімко виробляти гормон дофамін, який викликає почуття щастя й ейфорії. Отож огляньмося навколо - хіба немає кого любити, в кого закохуватися?!