Зміни у пенсійному страхуванні, які відбудуться уже з 2020 р.

Вже в січні цього року в Україні у зв’язку із зростанням мінімальної зарплати збільшиться розмір пенсій для деяких категорій населення (мінімальна пенсія збільшиться на 220 гривень і становитиме 1889 грн.), повідомляють у Пенсійному фонді. Передусім це стосується громадян, які досягли віку 65 років та мають 30 років страхового стажу для жінок та 35 років — для чоловіків. Для них розмір пенсії становитиме 40 відсотків від зарплатні. Усі виплати будуть перераховані автоматично.

А для тих пенсіонерів, які продовжують працювати, перерахування буде здійснене лише після того, як вони звільняться з роботи чи згорнуть підприємницьку діяльність. Тим, кому 65 років виповниться цього року, перерахунок проведуть після досягнення цього віку за наявності відповідного стажу.

Як уже повідомлялося, цього року можливе підвищення пенсійних виплат на 400—1000 грн. людям, яким понад 80 років. Надалі планується поступове підвищення пенсій і для інших вікових категорій. З цією метою держава має виділити 13 млрд. грн.

Обов’язкова накопичувальна пенсійна система

Наприкінці грудня минулого року у Верховній Раді було зареєстровано законопроект №2683 "Про загальнообов'язкове накопичувальне пенсійне забезпечення". Документом пропонується встановити обов’язкову участь у системі накопичувального пенсійного забезпечення всіх категорій працюючих осіб до досягнення ними пенсійного віку та залучення роботодавців до сплати пенсійних внесків на паритетних засадах.

Накопичувальні пенсійні внески платитимуть і працівники, і роботодавці. Роботодавці сплачуватимуть 2% від розміру заробітної плати працівників, а працюючі особи сплачуватимуть внески у розмірі 1% від заробітної плати. За бажанням працівника, розмір його самостійних внесків може бути збільшено. Роботодавець зобов’язаний пропорційно доповнювати внески працівника власними внесками в розмірі до 5% від суми заробітної плати такого працівника.

Кошти накопичувальної системи вважатимуть власністю учасників системи, а у випадку смерті особи право власності на пенсійні заощадження переходять до її спадкоємців. Зберігання активів Пенсійного казначейства здійснюватимуть банки-зберігачі, допущені до діяльності в другому рівні пенсійної системи шляхом авторизації.

Учасник нової пенсійної накопичувальної системи повинен обрати пенсійний портфель (консервативний, збалансований або динамічний) авторизованої компанії з управління активами Пенсійного казначейства або авторизований недержавний пенсійний фонд. Свій вибір громадянин здійснюватиме в електронному кабінеті учасника системи на сайті Центрального адміністратора або подаватиме заяву встановленого зразка до органів Центрального адміністратора.

У випадку, якщо учасники системи не визначились зі своїм вибором, їхні внески підлягають автоматичному розподілу між пенсійними портфелями, управління активами яких здійснюють авторизовані компанії з управління активами, з якими Радою Пенсійного казначейства укладені договори. Учасник системи матиме право змінити пенсійний портфель або обрати авторизований недержавний пенсійний фонд.

Також передбачено, що учасники пенсійної накопичувальної системи будуть мати право на отримання коштом пенсійних накопичень одноразових виплат, прискорених виплат, програмних виплат, довічних пенсій.

Пенсії для громадян без необхідного трудового стажу

З 2018 року пенсії в Україні нараховують відповідно до пенсійної реформи, яка передбачає поетапне збільшення вимог до страхового стажу. В Мінсоцполітики повідомили, що до 2028 року необхідний стаж зможе напрацювати лише половина українців пенсійного віку. Решта, у кого немає необхідної кількості років трудового стажу, може залишитися без пенсії.

Раніше до 2018 року достатньо було 15 років страхового стажу, за який щомісяця йшли страхові внески в ПФУ із зарплати. Стаж, набутий до 2004 року, прирівнюється до страхового, його можна підтвердити записом в трудовій книжці або довідкою з роботи. У цьому випадку обов'язкова довідка про підтвердження зарплати до 1 липня 2000 року.

У Міністерстві соціальної політики повідомили, що до 2028 року піти на пенсію в 60 років зможе тільки 45% українців. Іншим через брак стажу доведеться працювати до 63 або 65 років. У 2020-му для отримання пенсії з 60-ти років потрібно буде мати, як мінімум 27 років стажу. Для виходу на заслужений відпочинок у 63 роки необхідно від 17 до 27 років, а в 65 років можна оформити пенсію при стажі від 15 років. Літнім людям, які і до 65-ти не мають достатньо стажу, доведеться працювати і далі, або ж звертатися в органи соцзахисту для призначення соцдопомоги.

У випадку, якщо страхового стажу не вистачає, то його можна купити, уклавши договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування з держорганами податкової служби. Після 2004 року внесок складає 1039,06 грн. в місяць. А для покупки стажу після 2004 року сума подвоюється і становить 2 078,12 грн. Крім того, встановлюється відрізок часу, за який заявник хоче сплатити внески, а також період, протягом якого вони будуть сплачені.

Міністерство ще повідомило, що з кожним роком вимоги до обов'язкової тривалості трудового стажу будуть тільки збільшуватися.