Центральним у порядку денному першого пленарного засідання 11-ї сесії обласної ради, яке відбулося минулої п’ятниці, безперечно, було питання про обласний бюджет на наступний рік. Основними показниками цього документа, на думку директорки департаменту фінансів ОДА Ірини Мацькевич, є те, що в ньому передбачено зростання у 2022-му порівняно з нинішнім роком надходження податків і зборів до загального фонду обласного бюджету на 21,9 відсотка, збільшення видатків на оплату бюджетним установам комунальних послуг та енергоносіїв на 36,7, зарплати їхнім працівникам – на 8,4, стипендій студентам – удвоє. В бюджеті буде враховано індекс інфляції на рівні 6,2%.
– Загалом фінансовий ресурс обласного бюджету на 2022 р. становитиме 2,8 млрд грн, у т. ч. загальний фонд – 2,1 млрд., спеціальний фонд – 743 млн грн, – зазначила доповідачка. – В загальному обсязі ресурсу обласного бюджету 51 відсоток – це його власні надходження, 49 становитимуть трансферти з Державного бюджету. В обласному бюджеті враховано такі міжбюджетні трансферти: базову дотацію в розмірі 226 млн грн, додаткову дотацію на здійснення переданих із Держбюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я в сумі 131,4 млн, додаткову дотацію із Держбюджету на проведення розрахунків за енергоносії в розмірі 69,3 млн, освітню субвенцію в сумі 263 млн. грн. та низку інших субвенцій. Також в обласному бюджеті враховано субвенцію на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту й утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення в розмірі 279 млн грн. Обсяг власних доходів обласного бюджету на наступний рік становитиме 1,5 млрд грн, у т. ч. його загальний фонд – 1 млрд 298 млн грн, спеціальний фонд – 164 млн, що більше від затверджених на нинішній рік показників відповідно на 21,9% і 22%. Основну питому вагу (81%) надходжень до загального фонду обласного бюджету становить податок на доходи фізичних осіб – його, як ми плануємо, наступного року надійде 1,1 млн грн. А до спеціального фонду надійде 94 млн грн екологічного податку (його питома вага в надходженнях – 57%). Наявний фінансовий ресурс дасть можливість збільшити у 2022-му порівняно із затвердженими на цей рік показниками на 338 млн грн обсяг видатків з обласного бюджету – він сягне 2 млрд 853,5 млн грн. При розподілі коштів обласного бюджету передбачено насамперед здійснювати у повному обсязі видатки на оплату праці, комунальних послуг та енергоносіїв, виплату стипендій, фінансувати інші захищені статті видатків. Щодо всіх головних розпорядників коштів місцевого бюджету на 2022 р. збільшено порівняно з нинішнім роком видаткову частину. Найбільше видатків – 903 млн грн (33%) – буде спрямовано на утримання фінансованої з обласного бюджету галузі освіти. Передбачено капітальні видатки, зокрема профінансувати на суму 315 млн грн регіональні цільові програми. 60 млн грн буде асигновано на розвиток соціальної інфраструктури області (колишній бюджет розвитку обласного бюджету). Закладено в обласний бюджет-2022 і кошти (5 млн грн) на резервний фонд обласного бюджету…
І. Мацькевич наголосила, що головний кошторис Івано-Франківщини на наступний рік «збалансований, реальний до виконання і передбачає виділення коштів на всі першочергові потреби й захищені статті видатків із тих, які повинні фінансуватися з обласного бюджету».
Проте інакші оцінки давали цьому фінансовому документу обранці, які засипали доповідачку численними запитаннями й виступили в обговоренні питання порядку денного сесії, важливість якого для нормальної життєдіяльності всього нашого краю наступного року важко переоцінити. Скажімо, депутат Олег Понайда поцікавився в чільниці департаменту фінансів ОДА:
– У зв’язку з чим додаткову дотацію із Держбюджету на утримання закладів освіти та охорони здоров’я зменшено вдвоє порівняно з нинішнім роком? Чи не повториться проблемна ситуація, яка виникала у багатьох територіальних громадах області, коли не вистачало десятків мільйонів на виплату заробітку педагогічним працівникам, як-от у Долинській міській ТГ?
– Обсяг додаткової дотації на здійснення переданих із Держбюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я, – відповіла І. Мацькевич, – для кожної області визначено в законі «Про Державний бюджет України на 2022 рік». Відповідні кошти вже розподілено між бюджетами обласними і територіальних громад з урахуванням індексу податкоспроможності 0,9. Справді, для Івано-Франківщини цю додаткову дотацію передбачено в сумі 131,4 млн грн – лише 50% рівня нинішнього року. Втім, для області буде збільшено на 17 млн грн – до 263 млн – розмір освітньої субвенції. На оплату праці вчителів нам коштів вистачить.
Депутати Іван Депутович та Марія Рудик порівняли: на здійснення обласної програми «Освіта Івано-Франківщини» нинішнього року передбачено понад 20 млн грн, а от у бюджеті-2022 закладено лише 2 729 тис. грн – усемеро менше. І. Мацькевич пояснила це так:
– Запропонований департаментом освіти і науки ОДА обсяг фінансування тієї програми передбачає лише кошти на проведення заходів в освітній галузі. Що ж до придбання шкільних автобусів, комп’ютерів для навчальних закладів, то й нинішнього року вільний залишок коштів освітньої субвенції ми спрямовували на виконання згаданої програми. Думаю, залишок коштів у нас знову буде значним і завдяки цьому зможемо фінансово наповнити програму «Освіта Івано-Франківщини».
Депутат Роман Ткач:
– З нового року українські лікарі мали би отримувати зарплату в розмірі мінімум 20 тис. грн, а середні медпрацівники – 13,5 тис. Про це заявив глава держави під час засідання Конгресу місцевих і регіональних влад в Одесі. Викликає великий сумнів реальність цієї обіцянки…
– У законі про Державний бюджет на наступний рік прописано, що НСЗУ отримає 157 млрд грн (на 34 млрд більше, ніж цього року) на фінансування лікувальних закладів, законтрактованих на надання пакетів медичних послуг. Саме за рахунок коштів НСЗУ передбачено підвищити зарплату медикам тих прикарпатських закладів, що уклали з цією службою відповідні договори. А ще шість установ (Прикарпатський обласний центр служби крові, заклади медичної і соціальної експертизи та деякі інші) ми фінансуємо з обласного бюджету, але за рахунок коштів Державного, які надходять нам як субвенція. Мали б дати Івано-Франківщині ці кошти і наступного року. Що ж до чотирьох закладів санаторно-курортного типу, то…
– …нема поки що належного розуміння стратегії їх розвитку у департаменту охорони здоров’я ОДА, – продовжив слова доповідачки своєю реплікою голова обласної ради Олександр Сич.
Депутат Володимир Семенюк:
– Поданим облдержадміністрацією проєктом обласного бюджету-2022 передбачалося взагалі зменшити видатки на обласну програму «Здоров’я населення Прикарпаття» на 4 млн грн. Та завдяки членам постійних комісій з питань охорони здоров'я та соціальної політики, до якої я входжу, та бюджетної вдалося збільшити асигнування коштів на згадану програму на 9 млн грн. Прошу при розподілі фінансового ресурсу цієї програми виділити 2 млн грн на поліпшення матеріально-технічної бази обласної дитячої клінічної лікарні.
– Думаю, коли профільний департамент подаватиме календарний план розподілу тих коштів, то врахує вашу пропозицію, – відповіла І. Мацькевич.
Голова постійної комісії обласної ради з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестицій Назарій Іванів аж двічі звернувся з питанням, яке його турбувало, до присутньої на сесії облради голови облдержадміністрації Світлани Онищук:
– Сьогодні на засіданні комісії ми проголосували за такий пункт у проєкті рішення з обговорюваного питання, який був і в прийнятому депутатами рішенні про обласний бюджет на нинішній рік: щоб ОДА погоджувала з нашою комісією та постійною комісією з питань промисловості, підприємництва, будівництва та дорожнього господарства пооб'єктний розподіл коштів, які спрямовують на розвиток та утримання мереж доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах області. У 2021-му на вказану мету розподілили 600 млн грн, 15 грудня додатково виділено на цю статтю видатків ще 51 млн. Проте жодного разу пооб’єктний розподіл не надходив на розгляд нашої комісії: голова ОДА не виконувала рішення, ухвалене на сесії обласної ради. Чи виконуватимете ви це рішення наступного року?
З цього приводу С. Онищук сказала:
– Оновлення прикарпатських доріг – то першочергове завдання для мене на посаді голови ОДА. Уже відремонтовано деякі автомобільні шляхи, що були у плачевному стані. Також 250 км доріг місцевого значення переведено в дороги державного значення, і це має позитивно вплинути на стан дорожньої інфраструктури області: буде профінансовано їх ремонт за кошти Держбюджету. Ми саме в цій галузі запровадили новий формат співпраці з головами територіальних громад, зібравши від них пропозиції про те, які дороги, на їхню думку, належить ремонтувати в першу чергу. Також у цьому питанні будемо консультуватися з депутатами обласної ради, які представляють населення Прикарпаття, враховуватимемо пропозиції і народних депутатів від області. Той фінансовий ресурс, який вона має, ми повинні розподілити і працювати над тим, щоб відремонтувати насамперед найкритичніші ділянки доріг. А рішення обласної ради ОДА виконувала й виконуватиме…
Депутат Олександр Левицький, який взяв участь в обговоренні проєкту обласного бюджету на наступний рік, зазначив:
– Порівняймо суми коштів на фінансування захищених статей видатків та цільових програм у бюджетах цьогорічному і в тому, проєкт якого ми сьогодні розглядаємо. Бачимо, що другий просто жалюгідний – доводиться це чесно визнати. Дуже розраховую на те, що ми не будемо забирати кошти в освітян, щоб вільним залишком освітньої субвенції латати не їхню і не ними утворену бюджетну «дірку». Адже йдеться про економію коштів, які доцільно спрямувати на збільшення фонду оплати праці або на придбання потрібних школам дидактичних матеріалів чи інвентарю. Також, на мій погляд, несправедливо буде звинувачувати гендиректорів комунальних закладів охорони здоров'я у нездійсненні такої оптимізації їх штатів, яка б дала змогу тим медикам, котрих після скорочень кадрів залишать тут працювати, підвищити розміри зарплат до публічно оголошених главою держави. Бо так можна людям і мільйони наобіцяти. Обіцянку ж Президента уряд має підкріпити наданням регіонам відповідного фінансового ресурсу…
Обмеженість дохідної частини у проєкті головного кошторису області не дала змоги передбачити в ньому низку соціально необхідних видатків. Це, на думку депутатки Галини Карп, зумовлено тим, що спрогнозували зростання лише на 8,5% надходжень податку з доходів фізичних осіб до обласного бюджету-2022, хоча фактично воно становило за останній рік 18%. Г. Карп привернула увагу колег-обранців і до того, що у проєкті бюджету закладено лише 400 тис. грн на затверджену обласною радою обласну комплексну програму відзначення 1125-річчя від часу першої писемної згадки про м. Галич, хоча передбачалося 8,5 млн грн на реалізацію тієї програми у 2022 р. Святкування ж відбуватимуться у 2023-му. Зрозуміло, що наступного року належить виконати певний комплекс робіт з реставрації і ремонту низки об'єктів у місті. Оскільки сама Галицька ТГ не спроможна фінансувати такі видатки, то треба вишукати можливість забезпечення тієї програми коштами при розподілі вільного залишку.
Депутатка Євгенія Бардяк теж покладає сподівання на розподіл вільного залишку з тим, щоби збільшити фінансування обласної програми розвитку туризму, який є пріоритетним для нашої області, і виділити 400 тис. грн на виконання пункту про розвиток молодіжного просвітянського руху. Його вперше передбачили в ухваленій обласною радою програмі «Просвіта ХХI», фінансування якої залишилося на рівні попередніх років.
Підсумував обговорення ключового питання порядку денного сесії голова обласної ради Олександр Сич:
– Тут депутати наголошували на відповідальності Президента за сказане, але він не буде відповідати. Тому що згідно із законом глава держави не відповідає за внутрішню політику. А якщо йому дали хибну інформацію Кабмін чи Міністерство охорони здоров'я, то вони й відповідатимуть. Тепер стосовно численних побажань депутатів, на що іще, на їхню думку, потрібно спрямовувати кошти з обласного бюджету-2022. Але ж ніхто мішок із грошима не заховав. Є розрахункові доходи, розрахункові видатки, і в них потрібно «втиснутися». Якщо якійсь галузі бракує фінансів, то кажіть, де їх взяти. Як уже згадувалось, таким джерелом є потенційний вільний залишок коштів обласного бюджету, що залишаться по закінченні нинішнього року. Друге джерело – можливість перевиконання запланованих показників надходжень до бюджету впродовж року. Ще одне потенційне джерело стосується галузевих програм і галузевих видатків. Давно вже ніхто не аналізував ефективності використання коштів у галузях. Не секрет, що у нас є дуже багато закладів, штатні розписи яких ніхто не перевіряв уже не один десяток років. Деякі заклади перетворилися на каси для отримання зарплати – там від початку Незалежності не аналізували функціональних повноважень тих чи інших працівників. Скажімо, такого повноваження, як «надання послуг з відеопрокату». Питається: який відеопрокат у XXI ст., у час цифрової техніки?.. Ось де потрібно віднаходити кошти і спрямовувати їх на галузеві програми в освіті, культурі, охороні здоров'я. А хто нам заважає перерозподілити кошти, передбачені на розвиток соціальної інфраструктури, зокрема на обласні цільові програми, на ремонт якихось соціальних об'єктів? Таких пропозицій чекаємо від депутатських фракцій обласної ради. Закликаю відповідально ставитися до процесу бюджетоутворення, бо ж зайвих грошей у бюджеті немає, а наявні треба використовувати з максимальною ефективністю.
P. S. Про перебіг другого пленарного засідання 11-ї сесії обласної ради, як і про звіт голови обласної ради, що був першим питанням порядку денного цієї сесії, – в наступному випуску «Галичини».