Зі славою і величчю крізь віки: Галичу – 1125. Голови громад з усієї України відвідали княже місто з нагоди відзначення його уродин

З нагоди 1125-річчя з часу першої письмової згадки про Галич у княжому місті відбулися відкриття пам’ятного знаку із відображенням символіки 62 громад Прикарпаття з QR-кодами на історичні місця, погашення марки «Галичу 1125 років» та круглий стіл «Муніципалітети на шляху до Європейського Союзу», присвячений темам «Місцева і регіональна демократія: муніципалітети на шляху до ЄС. Стійкість врядування під час війни та перспективи відбудови» і «Культурно-історична спадщина Галича та її вплив на розвиток територій: спадкоємність і наступність», з ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України за участі Київського міського голови, голови Асоціації міст України, легенди світового боксу Віталія Кличка, голів громад з багатьох областей України, народних депутатів України, тимчасового виконувача обов’язків міністра культури та інформаційної політики України Ростислава Карандєєва, першого секретаря відділу ЮНЕСКО МЗС України Ніни Крамаревої, виконавчого директора АМУ Олександра Слобожана, радниці голови АМУ Оксани Продан, голови Івано-Франківського РВ АМУ, міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа, виконавчого директора Івано-Франківського РВ АМУ Юрія Стефанчука...

Розпочали захід з відкриття стенда із символікою 62 громад Прикарпаття на центральній площі княжого міста. Справді символічно, що саме в Галичі відкрили пам’ятний знак із гербами усіх 62 громад Івано-Франківської області, який відображає згуртованість, єдність жителів у відстоюванні розвитку територій, економічного і культурного розвитку, збереження історичної пам’яті, наступності поколінь, як зазначив Галицький міський голова Олег Кантор.

Також Асоціація міст України спрямувала звернення до ЮНЕСКО щодо внесення історичних пам’яток м. Галича до світової спадщини. Адже, як наголосили ініціатори звернення, свого часу Галицько-Волинське князівство з центром у Галичі відіграло велику історичну роль, як економічний та культурний центр Київської Русі. Було непоборною твердинею оборони та захисту земель наших пращурів, на яких зароджувалася та утверджувалася військова і державна міць, наша єдність, тут було закладено фундамент нашої ідентичності, духу волі і прагнення до свободи.

«Просимо розглянути питання про внесення до Списку всесвітньої спадщини, який формується відповідно до Конвенції «Про охорону всесвітньої культури і природної спадщини» від 1972 року і до якої Україна приєдналася у 1988 році: Крилоське городище як комплексну памʼятку першорядного історичного значення, що відзначається в дослідженнях як центр Великого Галича та Храм Святого Пантелеймона, датування про який у науковій літературі розпочинається із 1200 року… Внесення цих та інших памʼяток до списку таких, що будуть під охороною ЮНЕСКО, сприятиме інтеграції України у світовий культурний простір», – йдеться у зверненні.

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків підкреслив: «Є символізм у тому, що ми були біля Короля Данила, який колись боровся проти татарської орди. А сьогодні ми в часі, коли Галичина, Галицький край несе ту саму місію: бути українським тилом, бути серцем України».

Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан у своєму виступі під час урочистостей з нагоди відзначення 1125-річчя славного княжого міста Галича привітав учасників події і наголосив, що основна мета заходу – це демонстрація єдності і традицій українського народу. Крім цього, О. Слобожан під час розмови з журналістами акцентував на важливості проведення дискусійної панелі, присвяченої життєдіяльності громад в умовах воєнного стану. Зокрема звернув увагу на необхідності збереження «військового» ПДФО в місцевих бюджетах, оскільки сьогодні це пріоритетне питання для місцевого самоврядування.

Виконавчий директор АМУ акцентував, що напередодні Асоціація міст України звернулась до органів центральної влади щодо недопущення вилучення «військового» ПДФО в громад, оскільки це зруйнує систему оборони України. У зверненні правління Асоціації міст України зазначено, що ініціатива вилучення з доходів місцевих бюджетів «військового» ПДФО руйнує державну єдність, яка здивувала світ з 24 лютого 2022 року, ділить громадян України на різні категорії, позбавляє захисників України та їх родини гарантованих Конституцією прав, які забезпечує місцеве самоврядування.

Для недопущення неналежного для військового часу використання коштів Асоціація міст України запропонувала визначити цільові захищені статті видатків місцевих бюджетів, сформовані з 70 відсотків «військового ПДФО», так званий «бюджет безпеки й оборони», з заморожуванням реверсних вилучень.

«Просимо зберегти в Державному бюджеті України на 2024 рік в доходах місцевих бюджетів «військове» ПДФО та 64% ПДФО з замороженням реверсних вилучень, а також підтримати законопроєкти 5995-д та 5960-1, які легалізують допомогу органів місцевого самоврядування Об’єднаним силам Збройних сил України», – зазначено у зверненні.

Народна депутатка України Оксана Савчук переконана, що Галич має відбутися як історико-туристичний центр національного рівня. І для цього, вважає вона, потрібна підтримка не лише в регіоні, а й на рівні держави. З проведенням промоційних кампаній, з використанням можливостей Галича як майданчика для загальнонаціональних заходів і подій. «Галич – це наші витоки, початок, тому має вагоме значення для національного виховання. Приклади є в кожній країні, яка формує та дбає про національну пам’ять. Спільними зусиллями на державному та обласному рівнях маємо забезпечити Галичу місце на карті національних скарбів, якого він заслуговує. Впевнена, славний Галич стане пунктом обов’язкового відвідування для кожного українця», – зазначила О. Савчук.

Народний депутат України Едуард Прощук наголосив: «Зараз неабияк важливо, щоб місто Галич було внесене до переліку локацій, обов’язкових для відвідування під час візитів на Прикарпаття вищого керівництва держави, а також іноземних делегацій. Тому буду всіляко наполягати і просувати цю ідею за кожної можливості».

Виконавчий директор Івано-Франківського РВ АМУ Юрій Стефанчук підкреслив: «На жаль, сьогодні святкові урочистості відбуваються у час, коли Україна вкотре виборює своє право на свободу та незалежність. Проте, віддаючи шану минулому, ми робимо неоціненну інвестицію в наше майбутнє. Адже сьогодні ми з вами продовжуємо творити нашу спільну історію. Ми беремо нитку від Короля Данила Галицького і тягнемо її у майбутнє, демонструючи цим усьому світу, що ми – українці – нащадки своїх великих предків, які жили на цій землі тисячу років тому!

Сьогодні ми розуміємо, що однією із основ сучасної стійкості українського народу є сильне місцеве самоврядування, яке стоїть на сторожі захисту демократії. Та для того, щоб місцеве самоврядування в Україні процвітало, Асоціація міст України щодня веде клопітку роботу зі забезпечення прав та інтересів муніципалітетів».

Нагадаємо, з нагоди 1125-річчя з часу першої письмової згадки про місто Галич Івано-Франківська обласна рада проголосила 2023-й рік на Прикарпатті Роком Княжого Галича.

Редактор відділу газети “Галичина”