Проєкт під такою назвою два місяці поспіль втілювала в життя «Молода Просвіта Прикарпаття». За підтримки Агентства США з міжнародного розвитку активісти «Молодої Просвіти Прикарпаття» облаштували відпочинкові кімнати для лікарів у 16 медичних закладах області. Щоб запобігти наслідкам професійного вигорання, також організували для медиків онлайн-консультації із психологами.
Ідея відкрити відпочинкові простори медичним працівникам виникла в керівниці проєкту Євгенії БАРДЯК, яка є лікаркою за освітою, ще в березні, коли пандемія тільки почала набирати обертів на Прикарпатті. У терапевтичних відділах зазвичай немає кімнат для відпочинку, бо тут не передбачено нічних чергувань. Але тепер ситуація змінилася. Медикам доводиться більше часу проводити на робочому місці, з’явилися нові ризики, які тільки додають стресу. Спочатку планували поліпшити умови в чотирьох лікарнях, але побачивши, що є запит від багатьох медичних закладів, вирішили охопити 16 установ.
Насамперед обирали ті медзаклади, де багато хворих на коронавірусну інфекцію, бо там і більша навантаженість на медиків. Тож серед таких опинилися вісім лікарень – в Івано-Франківську, Долині, Рожнятові, Надвірній, Коломиї, Калуші, Яремчі, та вісім станцій і підстанцій швидкої медичної допомоги – в Івано-Франківську, Галичі, Тлумачі, Тисмениці, Перегінську на Рожнятівщині, Снятині, Городенці.
Для створення кожної відпочинкової зони закупили необхідні для комфортного перебування речі: розкладний диван з екошкіри, тумбу під посуд, стіл та 4 стільці, холодильник, мікрохвильовку, телевізор, кавомашину, кварцову лампу. Вартість облаштування однієї кімнати – 65 тисяч гривень. Загалом у рамках проєкту було спрямовано мільйон 40 тисяч гривень на покращення умов для медичних працівників Івано-Франківщини.
Та проєкт «Здорові медики – здорова громада» не тільки про технічне забезпечення, запевняє Євгенія Бардяк: «Ми говоримо про повагу до людини, про баланс роботи і життя, про те, що професію медика слід цінувати. Лікарі, медсестри, фельдшери, особливо в сільській місцевості часто не забезпечені засобами захисту, обладнанням, медикаментами. У них низька оплата праці, ненормований робочий графік».
Активісти мали на меті привернути увагу українського суспільства до складних умов роботи медичних працівників, які щодня рятують життя інших.
Медики теж долучилися до облаштування кімнат для відпочинку. Скажімо, на підстанції № 4 швидкої та невідкладної медичної допомоги в Івано-Франківську вони побілили стіни в «теплий» колір, розвішали фотографії, принесли вазони. А переживань у лікарів та фельдшерів під час пандемії побільшало, адже хворі не завжди попереджають про підозру на коронавірус. Така недбалість ставить під загрозу здоров’я інших.
«Наприклад, надходить виклик, що людина знепритомніла. Приїжджаємо до хворого – у нього гарячка, позитивний тест на коронавірус. Чому про це наперед не сказати? Ми все одно приїдемо, але підготуємося, одягнемо захисні костюми. Люди не розуміють, що у нас теж є сім’ї і нам страшно за рідних», – ділиться лікарка з медицини невідкладних станів Тетяна Лотоцька.
За словами працівників «швидкої», у них бувають такі дні, коли немає часу навіть думати про їжу. Встигають лише доїхати до відділення, щоб прийняти нові виклики. Тож кімната відпочинку для них стала великим подарунком.
«У зв'язку з карантином моя зміна триває 24 годин. Навантаження велике, – ділиться лікарка з медицини невідкладних станів Любов Баранович. – Після складних виїздів хочеться відпочити, обмінятися думками і переживаннями з колегами. Тепер у нас для цього є спеціальна кімната».
Хвороба не оминає й медиків. «Хворіли і мої колеги. Не вистачало водіїв, лікарів, фельдшерів, а через це збільшилося навантаження на інші бригади. Важко і фізично, й емоційно», – розповідає завідувачка Галицької станції швидкої та невідкладної медичної допомоги Оксана Сербин.
Свій внесок у зону відпочинку зробили медики центральної районної лікарні в Рожнятові. За власні кошти придбали більярдний стіл, кажуть, гра допомагає розслабитися після робочого дня.
«Робота в захисних костюмах дуже виснажує. Нам потрібно якось знімати стрес, відновлювати сили. Тож знайшли вільне приміщення в хірургічному корпусі та почали потроху його облаштовувати для нашого відпочинку», – розповідає заступник директора з медичної частини у Рожнятівській ЦРЛ Олександр Пицків.
Для емоційного релаксу для медиків організували групові консультації з психологами. Розмови з кваліфікованими тренерами мали на меті допомогти лікарям та медсестрам подолати наслідки професійного вигорання, перевантаження, стресів, а також налагодити хороші стосунки на роботі та в сім’ї.
«Коли почалася пандемія, ми боялися, не знали, як лікувати пацієнтів. Розмови з психологами допомогли колективу пережити це та навчитися розділяти роботу й відпочинок. Дуже цікаві практичні вправи. Багато хто з колег почав вести особистий щоденник та записувати листи подяки або прощання», – розповідає старша медсестра Коломийської інфекційної лікарні Світлана Чорній.
Медичний капелан та психолог лікарні в Долині Ігор Ліпчанський зазначає, що медикам доводиться і самим бути психологами для пацієнтів, що може призвести до морального виснаження. І додає: «Я багато спілкувався з медпрацівниками, які перехворіли на коронавірус. Найскладніше для них було витримати ізоляцію. Людині, яка веде активний спосіб життя та звикла допомагати іншим, непросто пережити відсутність соціальних контактів».
Керівники медичних установ, з якими співпрацювала громадська організація, одноголосно заявляють, що медпрацівникам необхідно відчувати підтримку та увагу суспільства. Турбота додає сил продовжувати боротьбу з пандемією коронавірусу, незважаючи на труднощі.