Збитковий «Нафтогаз України», який безоплатно отримав усі дозволи на добування газу, підземні сховища, нафтотранспортну систему, очікує отримати компенсацію від держави

Не так давно інформаційні агенції поширили доволі несподіване повідомлення. Виявляється, український газовий монополіст «Нафтогаз України» за підсумками першого півріччя цього року одержав чистий збиток у розмірі 11,541 мільярда гривень. Зауважимо, що інформація про це з’явилась у вересні, коли уже начебто час підбивати підсумки за три квартали.

А далі ще такі цікаві цифри. За аналогічний період минулого року НАК отримала 24,704 млрд грн чистого прибутку. Дохід «Нафтогазу» в першому півріччі 2020-го знизився на 21% (на 19,063 млрд грн) – до 71,928 млрд грн. За підсумками другого кварталу 2020 р. збиток НАК становив 14,721 млрд грн проти 4,127 млрд грн чистого прибутку за квітень-червень 2019-го. Дохід за другий квартал цього року становив 27,114 млрд грн, що на 24,1% більше, ніж за аналогічний період торік (21,844 млрд грн).

Тепер – ще цікавіше. Бо це все відбувалося на тлі того, що капітальні інвестиції компанії за перше півріччя знизилися майже в 2,1 раза порівняно з першим півріччям минулого року – до 7,837 млрд грн.

Грошові кошти та залишки на банківських рахунках «Нафтогазу» на 30 червня 2020 року становили 53,433 млрд грн проти 77,593 млрд грн на 31 грудня 2019 р.

Яким же чином НАК збирається виправляти ситуацію? Ви не повірите: розраховує на Державний бюджет і «очікує отримати компенсацію від держави в сумі 32,2 млрд гривень у 2020 році». Принаймні про це саме так ідеться у звітності.

Цікаво також і те, як пояснює керівництво підприємства власні результати роботи. Скажімо, голова «Нафтогазу» Андрій Коболєв заявив, що збитки компанії пояснюються зниженням попиту та цін на енергоресурси, що вплинуло на всі сегменти НАК. Про це він написав на своїй сторінці у фейсбуці.

«Ми цього очікували і готувались до кризовоі? ситуаціі?. «Нафтогаз» має виважений план дій і достатній запас міцності для проходження кризового періоду. Ми скоротили наші капітальні інвестиції на 50%», – пише чільник компанії.

Коболєв при цьому також посилається на те, що найбільші нафтогазові компанії світу фіксують збитки на тлі обвалу цін, які в Європі (NCG) вже знизилися з початку року на 58% до рекордно історичних мінімумів.

Також, за словами чільника НАК, фінансовий стан «Нафтогазу» значно поліпшиться, якщо ситуацію з боргами облгазів, газзбутів та теплокомуненерго врегулюють чесно, без передвиборчого популізму і на користь державноії компаніії. Наразі борги цих підприємств становлять близько 100 млрд грн.

І все б нічого, якби у дискусію з цього приводу не втрутився один із колишніх чільників НАК – Юрій Вітренко:

«Приїхали? «Нафтогаз» знову став збитковим. Мінус 11,5 мільярда грн за пів року! Нам ці цифри довго не показували, затримуючи публікацію звітності, порушуючи вимоги законодавства.

І це національна компанія, якій безоплатно передали фактично всі дозволи на видобуток газу, підземні сховища газу, нафтотранспортну систему тощо.

Замість того, щоб показувати прибутки, адекватні дохідності на вкладений капітал (гроші українського народу), ця компанія стала збитковою», – написав він у фейсбуці.

За словами Вітренка, найсумніше в цій історії те, що «Нафтогаз» прикривається світовою кризою та коронавірусом. При цьому громадянам маніпулятивно розповідають про рекордні дивіденди, які було сплачено у 2020 році, «забуваючи» сказати, що їх заплачено з грошей, які тодішня команда змусила «Газпром» сплатити за рішенням Стокгольмського арбітражу ще торік.

«Це замість того, – пише Вітренко, – щоб чесно сказати про власну технологічну відсталість, про критичні проблеми з якістю управління, про нерозуміння та/або відсутність політичної волі щодо реформ, боротьби з корупцією та протистояння з «Газпромом».

Екскерівник НАК звертає увагу ще на кілька моментів. Найперший: коли звітували за 2019 рік, «Нафтогаз» показував прибуток, «забуваючи» сказати, що без доходів від «Газпрому» були би збитки. І коли звітували за 1 квартал 2020-го, знову «забули» сказати, що через девальвацію гривні «газпромівські долари» на рахунках «Нафтогазу» збільшили свою вартість у гривнях, а без цих «курсових різниць» «Нафтогаз» був би збитковим. Таким чином, на думку п. Юрія, заради власного піару керівництво «Нафтогазу» приховувало збитковість за загальними прибутками, до яких мало опосередкований стосунок. «Тобто коли прибутки, то керівництво «Нафтогазу» молодці, а коли збитки, то це провина коронавірусу?» – іронізує він.

Ю. Вітренко також вважає, що з таким підходом до фінансової звітності залишається відкритим питання щодо повноти відображення проблем «Нафтогазу». 

Наприклад, чи було переоцінено до поточної ринкової вартості весь газ у підземних сховищах? Без цього «порівняння з компаніями, які це зробили, втрачає сенс (це вже не кажучи про те, що порівняння «Нафтогазу» з міжнародними видобувними компаніями є взагалі некоректним, оскільки НАК значною мірою є інфраструктурною компанією та оптовим торговцем)». 

«Ну і наприкінці: а як тепер пояснити величезні витрати на «благодійність» та найдорожчу рекламу в українському «Форбсі» збиткового «Нафтогазу»? Тобто це вже роблять не з прибутків, а зі збитків?» – іронізує коментатор.

За словами Юрія Вітренка, у «Нафтогазу» ще залишилася частина «газпромівських» грошей. І він також продовжує отримувати гроші за організацію транзиту згідно з контрактом, який було підписано раніше. Є право отримувати дивіденди від роботи відокремленого оператора газотранспортної системи, в якого є прибутки, через той же контракт на транзит.

Свого часу, наприкінці каденції прем’єра В. Гройсмана, стало очевидно, що в керівника уряду не склалися добрі відносини з керівництвом НАК. Були і погрози про розірвання контракту, й обіцянки захмарні заробітки керівництва «Нафтогазу» поставити в залежність від виконання певних, цілком конкретних, умов. Згодом, з приходом нової влади, створилося враження, що в непересічні підприємницькі здібності керівництва НАК повірили остаточно. Втім, нинішні результати роботи компанії вказують на те, що оцінку їх значно завищено. Тим більше, що, як стверджує Ю. Вітренко, компанія значною мірою є інфраструктурною та оптовим торговцем. Тобто можна припустити: як у популярному анекдоті, доторгувались до того, що немає чим давати решту.

Звісно, ймовірно, у пана Вітренка є певні образи на колишніх колег, котрі позбавили його посади. Однак, з другого боку, про відносини в компанії та про якість роботи, напевно, ніхто так добре не знає, як колишній учасник багатьох важливих подій. Нехай і ображений.

Принагідно хочеться нагадати, що свого часу керівники «Нафтогазу» виплатили собі відсоток від коштів, отриманих у результаті Стокгольмського арбітражу з «Газпромом». Ну дуже нескромний. Тоді на це витратили десятки мільйонів доларів. Цікаво, а як нині? Чи буде керівництво «Нафтогазу» погашати борги свого підприємства за власний рахунок? Хоча – ні. Вони чітко написали, що розраховують на те, що ми всі разом їм «допоможемо» з Державного бюджету.

Редактор відділу газети “Галичина”