Збільшення тарифу на пологи навряд чи зупинить хабарництво у пологових будинках

З 1 квітня Національна служба здоров'я збільшує тариф за пологи до 10382 грн. (для недоношених малюків від 25115 грн. – до 113725 грн.). Тобто на кожну породіллю держава виділятиме пологовим будинкам по 10 тис. грн. Нині ця сума становить понад 8 тис. гривень. Реформа має на меті скоротити неофіційні платежі в лікарнях і зробити пологи безплатними. Однак випадків, коли батьки платять лікарям у кишеню, все одно багато.

Пологовий - це не приватна перукарня. Держава з наших податків за кожні пологи сплачує 8 тисяч гривень. Це означає, що для українок вони мають бути безплатними. Але в пологових будинках медпрацівники скаржаться, що новий тариф теж не виправданий - грошей не вистачає, щоб пологи були безплатними. І якщо фізіологічні пологи ще можуть вкластися у 8,5 тисяч гривень, то кесаревий розтин коштує набагато більше і називають суму у 20 тисяч грин.

Національна служба здоров'я, що сплачує за послуги, переконує: головні лікарі лукавлять, коли кажуть, що їм не вистачає грошей. Тариф прорахований - 8 тисяч це середня ціна і за фізіологічні пологи, і за кесарів розтин. Цих грошей достатньо, щоб надати всі послуги мамі й дитині та купити медикаменти. І чим більше пологів у закладі, тим більший прибуток, і це підтверджують звіти за рік реформи.

Очільник НСЗУ вважає, що за рік реформа суттєво зменшила ходіння грошей у конвертах в пологових будинках. Зі збільшенням тарифу за пологи до 10 тисяч гривень у міністерстві сподіваються, що це ще зменшить відсоток хабарництва. Але вже нині головні лікарі пологових переконують, що і цього замало. Адже за рік реформи змогли підвищити зарплатню працівникам лише на 4%, і це навряд чи може вплинути на неформальні платежі. Вони відкрито заявляють, що ті кошти, які вони неофіційно отримують від пацієнток, це чесно зароблена оплата їхньої праці.

У Національній службі здоров'я закликають батьків не платити за пологи в конвертах. Тому що данина традиції - віддячити лікарю - по суті є хабарем. За пологи вже сплачено з наших податків. А якщо гроші вимагають - не боятися скаржитися у службу. Вона або змусить пологовий повернути кошти, або взагалі може розірвати контракт на фінансування установи.

Проте часті випадки байдужості медперсоналу до породіль, котрі "не дали в кишеню" (як стверджують самі пацієнтки), свідчать про те, що без додаткової чималої доплати можна мати і проблемні пологи, і поганий післяродовий догляд.