З 2020 року Кабінет міністрів має намір розраховувати зарплати вчителів залежно від кількості учнів у школі, щоб таким чином уникнути недостатнього фінансування закладів з великою кількістю учнів. Отож в освіті, за прикладом медицини, хочуть запровадити принцип - «гроші ходять за школярем». Про це 3 грудня повідомила прес-служба Кабміну.
Раніше уряд виділив і розподілив 203 млн. стабілізаційної дотації між областями для погашення заборгованості із зарплат учителям і медикам, 27 листопада ще 171,1 млн. грн. - на зарплати для вчителів, а також 326 млн. грн. - на дофінансування медичної субвенції, перш за все - на виплату заборгованості із зарплати лікарям.
В Кабміні наголосили, що уряд створює запобіжники, які не дозволять місцевій владі накопичувати подібні борги в майбутньому.
"Ситуацію, коли через неефективний розподіл державних субвенцій місцевою владою вчителі та лікарі не отримують заробітну плату, вважаю неприйнятною. Тому в 2020 році почне працювати принцип "гроші ходять за школярем" (як у медичній сфері - "гроші ходять за пацієнтом"). Це означає, що кількість учнів у школах буде враховуватися при розрахунку зарплати вчителів. Відповідно не буде ситуацій, коли розраховується менша, ніж насправді, кількість учнів, а вчитель недоотримує чесно зароблені гроші", - прокоментував рішення прем'єр-міністр Олексій Гончарук.
За його словами, Міністерство охорони здоров'я також змінює підходи з метою недопущення подібних ситуацій. Отож згідно з другим етапом медичної реформи, з 1 квітня 2020 почнуться зміни у фінансуванні поліклінік і лікарень, тобто усі заклади з другого кварталу 2020-го перейдуть на фінансування через договір з Національною службою здоров'я.
Також нова редакція закону "Про освіту" передбачає поетапне підвищення посадового окладу педагогічного працівника до трьох мінімальних заробітних плат до 2023 року. Мінімальна зарплата учителя нині становить 3 723 гривні.
У 2017 році зарплати викладачів зросли приблизно на 50%. Вчителі вищої категорії почали отримувати близько 6,5 тис гривень. Це було зроблено за рахунок підвищення мінімальної зарплати і просування вчителів на два тарифних розряди вперед - з 9-12 розряду на 11-14. На початку минулого року їм підвищили зарплати до 6,5-8,5 тисяч гривень. Нині розмір окладу залежить від категорії педагога.
Президент України Володимир Зеленський пообіцяв, що заборгованість із виплати заробітної плати вчителям і лікарям, яка нині є в деяких регіонах, буде погашена до кінця року.