Делятинській об’єднаній територіальній громаді – лише третій рік. Тож нинішнього року тут святкували вже не традиційний день селища, а організували значно масштабніше дійство – перший регіональний фестиваль «Ярмарок у Делятині», залучивши до його підготовки і проведення аматорів сцени, майстрів народних промислів, декоративно-ужиткового мистецтва всіх населених пунктів, що увійшли до складу цієї ОТГ.
Представники не тільки Делятина, а й сіл Заріччя, Чорного Потоку, Чорних Ослав, їх ліцеїв, ДНЗ, творчі самодіяльні колективи, учасники АТО, вихованці спортивного клубу «Кіокушинкай карате» пройшли центральною вулицею Делятина. Фестивальна хода завершилась на селищному стадіоні. Привітали присутніх зі святом голова селищної ради ОТГ Богдан Клим’юк, голова обласної ради Олександр Сич, виконавчий директор Агенції розвитку об’єднаних територіальних громад Прикарпаття Максим Чопей, директор Івано-Франківського центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Панасюк, виконавчий директор регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук, голова Ясінецької ОТГ (Закарпаття) Едуард Зелінський.
Віншували із започаткованим фестивалем і бажали Делятинській об’єднаній громаді здобутків у її розвої, дарували зі сцени глядачам своє мистецтво гості і з інших ОТГ нашої області – Ланчинської, Рожнівської, Нижньовербізької та Печеніжинської. Приємним сюрпризом для всіх стали відеопривітання делятинцям, усім учасникам «Ярмарку в Делятині», які надійшли із книжкового форуму у Львові від лідерів гуртів «Хорея козацька» заслуженого артиста України Тараса Компаніченка та «Гудімов» – Павла Гудімова, вокалістки гурту «Джалапіта» Соломії Чубай, від громади польського містечка Єжева, автори якого також згадали, що два роки тому на їхньому фестивалі «Три культури» з успіхом виступила жителька Делятина Оксана Савчук.
Ці привітання впліталися в канву великого святкового концерту. Зокрема зривали оплески глядачів етноколективи із різних куточків області (серед них як не згадати народні вокальний ансамбль «Черлені пацьорки» Делятинського народного дому та муніципальний оркестр народної музики «Аркан» Сергія Орла Надвірнянського районного будинку культури), заслужені артисти України Олеся Пасічняк та Микола Савчук. Також у цей час по периметру стадіону майстри проводили майстер-класи з гончарства, писанкарства, мікровишивки, плетення кошиків із ліщини, виготовлення сопілок, виробів із воску та з гри на народних музичних інструментах. Діти і дорослі мали нагоду скуштувати карпатські сири, бринзу, меди, інші смаколики, вирощений на місцевих обійстях виноград, а ще – національні страви: лемківські, якими пригощали представники львівської громадської організації «Молода Лемківщина», та приготовлені представниками азербайджанської діаспора в Україні, які живуть на Прикарпатті, студентами ІФНМІ з Йорданії та ІФНТУНГ – із Єгипту, Еквадору, Індії. Цю фестивальну локацію організували учасники проєкту «Зміцнюємо громади, об`єднуючи Україну», здійснюваного обласною «Молодою Просвітою» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
А на науково-практичній конференції «Популяризація історико-культурної спадщини Делятинської ОТГ» ішлося про нещодавно виграний нею проєкт із відтворення вишиванок та кептарів делятинського типу. Написали делятинці цей проєкт спільно з фахівцями Агенції розвитку об’єднаних територіальних громад Прикарпаття. Як розповів керівник місцевого краєзнавчого музею Андрій Мисюк, до речі, вбраний у перший такий відновлений кептар, Делятинська ОТГ уклала з Асоціацією органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати-Україна» угоду щодо реалізації цього проєкту, на яку виділено 250 тис. грн з обласного бюджету та 65 тис.– із бюджету громади. Саме у підвищенні привабливості Делятина і навколишніх сіл для туристів тут вбачають один з основних векторів розвитку економіки об’єднаної громади.
У новозбудованому, але ще не завершеному храмі Всіх святих землі української УГКЦ було розгорнуто виставки картин місцевих художників та робіт фотомитців на карпатські і гуцульські теми. Охочі мали нагоду зустрітися з прикарпатськими письменниками Тарасом Прохаськом, Євгеном Бараном, Іваном Гавриловичем, Романом Киселюком, заступником голови НСПУ Ярославом Ткачівський, котрий на стадіоні привітав із першим «Ярмарком у Делятині» місцевих жителів та його гостей, подарував громаді бібліотечку своїх книг.
Ось як прокоментував фестивальне дійство голова обласної ради Олександр СИЧ:
– Я дуже люблю Делятин, адже тут я жив, тут народилися мої діти. Безперечно, сьогоднішнє свято, яке організували в Делятинській ОТГ, справило на людей велике враження. Особисто я не бачив чогось подібного у цьому селищі впродовж останніх більш як трьох десятиліть. Хіба що так багато народу збиралося на стадіоні в часи, коли гриміла слава делятинського футболу. Гадаю, фестиваль вагомо прислужиться єднанню і самих делятинців, і жителів усіх населених пунктів, що увійшли до ОТГ. Кожне із трьох сіл і селище показали на святі свої самобутність, багатство культури, традицій, майстерність своїх умільців.
Михайло КОСИЛО, голова обласної організації Національної спілки краєзнавців України:
– Як краєзнавець хотів би, щоб люди на «Ярмарку в Делятині» не лише купували одне в одного продукти й вироби, які виготовили, а й щоб фестиваль передбачав також локацію, де представники старшого покоління ділилися б із молоддю своїми спогадами з минулого. Це, на мій погляд, мало би чимале виховне значення. Для кожної громади важливо згуртуватися, щоб усі її жителі глибоко усвідомлювали потребу сумлінної праці в ім’я спільної мети. На мою думку, такий фестиваль якраз і відкриває хороші можливості для об’єднання людей навколо ідеї розбудови своєї громади – їхньої малої батьківщини, а разом з тим – і України як великої нашої Батьківщини.
Віра КУХТАРУК, секретар Делятинської селищної ради ОТГ:
– Торік наша селищна рада єдина в області виграла конкурс на участь у міжнародній програмі «Інтегроване просторове планування для об’єднаних територіальних громад», яку спільно фінансують Євросоюз і п’ять країн – його членів: Данія, Естонія, Німеччина, Польща та Швеція. Ця програма має на меті підвищити компетентність працівників органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань та місцевого бізнесу щодо стратегічних пріоритетів розвитку громади, її інфраструктури. Ми хочемо створити громадський простір, у якому було би місце для всіх, у т. ч. і для учасників АТО/ООС, котрим інколи психологічно важко знайти себе після фронтових випробувань. Вирішили передовсім відновлювати ремесла, туристичний потенціал населених пунктів ОТГ. Згадали, що колись, ще до приходу «визволителів зі сходу», Делятин далеко за межами Прикарпаття мав славу курортного містечка, куди люди приїздили лікуватися й відпочивати, а не тільки як туристи. Також відомим був тутешній ярмарок. Тож ми й назвали фестиваль «Ярмарок у Делятині». Але йдеться не тільки і не стільки про торгівлю, а про культурно-мистецький захід регіонального значення, спрямований на відродження, повернення в життя краян автентики місцевих звичаїв, традицій, промислів. Започаткований фестиваль допомагатиме виявити нинішню затребуваність у праці народних майстрів, у творчості художників, митців слова і сцени, а однодумцям – знаходити одне одного на численних його локаціях. Загалом я бачу незаперечний позитив у створенні нашої ОТГ, бо це дало населеним пунктам добрий шанс для відчутного пожвавлення їх соціально-економічного розвитку. Не менш важливий тут і такий критерій, як єднання людей, що, як на мій погляд, і засвідчив «Ярмарок у Делятині».