Загроза тарифного геноциду. Саме це, а не заклики політиків, виводить українців на вулиці, констатували на позачерговій сесії обласної ради

І в час локдауну, як «Галичина» вже писала в минулому випуску, не вщухали протестні акції прикарпатців, навіть з перекриттям доріг, проти підвищення тарифів на енергоносії. Власне, карантин попри його позитивну з медичного погляду мету став негативним чинником і неабияким подразником для людей у різних регіонах нашої держави: він ще більше загострив і увиразнив соціальні проблеми більшості населення внаслідок тривалих обмежень, спричинених пандемією коронавірусу.

Тож у середу, 20 січня, відбулася позачергова третя сесія обласної ради, на якій депутати розглянули єдине питання – схвалили звернення до Президента України В. Зеленського, Верховної Ради та Кабінету Міністрів щодо необґрунтованого збільшення вартості енергоносіїв та введення мораторію на рік на підвищення тарифів на енергоносії.

Доповідач – перший заступник голови обласної ради Василь Гладій наголосив:

– Це питання надто актуальне для Прикарпаття, як і для всього українського суспільства, в умовах протиепідемічного карантину, що затягнувся, падіння економіки держави, зростання безробіття і рівня бідності населення. Люди, доведені до відчаю, виходять на масові мітинги, вдаються до інших форм протесту, вимагаючи від центральної влади одного – знизити тарифи на газ, електроенергію, житлово-комунальні послуги. Адже іншого вибору для них через загрозу щораз більшого зубожіння просто немає. Певна річ, ці протести краян не можуть залишитися поза увагою обласного самоврядного органу. Аби не допустити підвищення цін на енергоносії для населення, депутатські фракції й ініціювали проведення позачергової сесії облради. Підготувала проєкт рішення з рекомендованого для розгляду на сесії питання робоча група з представників усіх шести фракцій. Ухвалення відповідного звернення до Президента України, Верховної Ради та Кабміну – це, на нашу думку, крок Івано-Франківської обласної ради в тому напрямі, щоб зупинити експерименти влади над українським народом.

Представники всіх фракцій обласної ради виступили і в обговоренні особливо резонансного для прикарпатської громади питання. Депутат Ігор Дебенко вбачає у здорожчанні енергоносіїв у нашій державі попри заспокійливі заяви найвищих можновладців загрозу тарифного геноциду українців:

– Навіть те, що під тиском масових протестних акцій в Україні уряд знизив ціну за кубометр газу до 6,99 грн, виглядає лише запізнілим і погано зрежисованим спектаклем. Це взагалі замилювання очей, адже такий тариф на блакитне паливо діятиме лише протягом лютого-березня. На мій погляд, тими, хто прагне позиціонувати себе в ролі народних рятівників від стрімкого підвищення тарифів на енергоносії та житлово-комунальні послуги, насправді керує лише приховане намагання порятувати власні політичні рейтинги. Топ-можновладці реагують на хвилю протестів населення постфактум, тому що вони або геть нездатні прогнозувати розвиток подій і бачити трохи далі власного носа, або ж влада насправді безсила у відносинах з олігархами. А ті під час кожної кризи штучно підводять країну до двох варіантів виходу із ситуації, які самі ж пропонують, – поганого і дуже поганого. Відтак заходи, що їх вживає сьогодні влада, – лише консервація незмінного стану речей. І поки Президент не почне справжньої деолігархізації в країні, такі соціально-економічні кризи, як нинішня, виникатимуть постійно і тягнутимуть нас на дно дедалі сильніше й сильніше.

В ринкових умовах тимчасове приборкання невпинного зростання ціни на природний газ для населення шляхом адміністративного її обмеження не лише закладає, образно кажучи, міну сповільненої дії під житлово-комунальну галузь (бо це обман і ринку, і споживачів), а й безпосередньо загрожує макроекономічній стабільності держави. Більшість наших співвітчизників не розуміє (бо влада не роз’яснила) механізму формування ціни на газ, вона є непрозорою, штучною, а отже, й завищеною, як мають підстави виснувати громадяни, для котрих ця ціна нині стала просто непідйомною. Тому вимагаємо від чиновників у найвищих ешелонах влади отямитися і перевірити законність та обґрунтованість збільшення в складних для пересічних українців карантинних умовах цін на енергоносії, а винних у цьому притягти до відповідальності, розробити чіткий та адекватний механізм функціонування ринку природного газу в Україні, запровадити мораторій на здорожчання тарифів на енергоносії і комунальні послуги, збільшити видатки на житлові субсидії для малозабезпечених громадян.

Заступник голови обласної ради Микола Палійчук зазначив:

– Прийняте урядом як реакція на протести населення рішення встановити граничну ціну 6,99 грн за кубометр газу не вирішує всіх питань – одним із них є, скажімо, встановлення поміркованого тарифу на транспортування газу. Ціни на енергоносії мають бути економічно обґрунтованими, при визначенні тарифів на електроенергію та водопостачання для підприємств малого і середнього бізнесу слід врахувати збитки, заподіяні їм тривалим карантином, локдауном. Влада повинна здійснювати тарифну політику в інтересах українців, а не наших зовнішніх кредиторів чи українських олігархів. Вимагаємо від уряду повернути пільговий тариф 0,9 грн за кіловат-годину електроенергії для тих споживачів, хто використовує її не більше як 100 кВт-год. на місяць, а також пільговий нічний тариф, ввести щонайменше на рік мораторій на підвищення цін на енергоносії та житлово-комунальні послуги.

За словами депутатки Мирослави Корнелюк, від того, що Кабмін своєю постановою від 28.12.2020 р. скасував пільгові тарифи (денний тариф – 0,9 грн і нічний – 0,45 грн) та встановив для побутових споживачів єдину фіксовану ціну однієї кіловат-години електроенергії – 1,68 грн, зазнають чималих фінансових втрат бюджети багатьох сімей Верховинщини. Адже цими пільгами користувалася понад чверть населення високогірного району. Чимало верховинців саме на ніч вмикали електроопалювальні установки та електричні котли, якими оснащено їхні будинки.

– Новий рік почався для всіх нас, – сказав депутат Василь Мельничук, – зі звісток про тотальне підвищення тарифів на газ, електроенергію, теплопостачання, воду. Отримані прикарпатцями платіжки стали сумними подарунками під ялинку. Уряд різко збільшив тарифи на енергоносії, житлово-комунальні послуги саме в період пандемії коронавірусу, економічної нестабільності, яка зумовлює й надалі збідніння малозабезпечених громадян. Адже зарплати, пенсії, соціальні виплати в Україні мізерні порівняно з європейськими країнами. Встановлення ж Кабміном граничної ціни 6,99 грн за кубометр газу насправді є підвищенням його вартості для населення. За нашими даними, собівартість газу вітчизняного видобутку й нинішня цілком достатня для споживачів заповненість цим паливом українських газосховищ дають можливість знизити його ціну більш як удвоє.

Вимагаємо зупинити корупцію в енергетичній сфері, зокрема в НАК «Нафтогаз України». Недавно проведений аудит показав, що з цього державного підприємства 225 млрд грн незаконно вивели за межі України. Це більше від кредитів, які вона отримує від МВФ. Доки «Нафтогазу України» належатиме 70% видобутого в нашій державі блакитного палива, про жодний ринок газу, жодну конкуренцію в цій сфері не може бути й мови. І ще такі цифри для того, щоб задуматися. За останній рік у «Нафтогазі України» чисельність персоналу зросла в 1,2 раза. Середня зарплата менеджера – 240 тис. грн.

Енергоносії – не просто товар, а це для українців можливість жити в цивілізованих як для XXI століття умовах, для декого – навіть просто виживати в зимові холоди. Тож «новорічними подарунками» у вигляді збільшення цін на газ та електроенергію влада сама провокує до акцій протесту людей, які усвідомлюють, що дії можновладців фактично несуть загрозу знищення української нації. Таку гостру оцінку давали діям нинішніх керманичів держави і депутати Олег Понайда, Михайло Іваночко, Оксана Тебешевська, Богдан Томенчук, Тарас Виноградник, Роман Ткач.

Щоправда, представниці фракції «Слуга народу» Надія Левконович та Аріна Сивак не погодилися з «радикальним характером» тексту звернення до центральних органів влади й запропонували пом’якшити його – тоді б, за їхніми словами, і підтримали проєкт рішення з обговорюваного питання. Мовляв, ті «новорічні подарунки» для українців підготував не В. Зеленський, а попередній глава держави П. Порошенко, за президентства якого у 2015 р. було прийнято закон «Про ринок природного газу», котрим власне засновано цей ринок на принципах вільної конкуренції і вільного ціноутворення та спроможності України до інтеграції з газовими ринками інших держав, з енергетичним співтовариством. А ще раніше, у 2012–2013 рр., у нашій державі здійснили приватизацію більшості облгазів, і, як зауважила Н. Левконович, бенефіціарами облгазів не є ні нинішній Президент, ні уряд.

Їм заперечив депутат Михайло Королик:

– Годі кивати пальцем на попередню владу. Адже торік Президент В. Зеленський наголошував, що зробить усе можливе, щоб удвоє зменшити тариф на газ для населення. А тепер ми бачимо поступове, кожного з останніх місяців, підвищення тарифу. Люди вийшли на вулиці, і тут же їх звинуватили в заполітизованості, в тому, що за їхніми масовими акціями нібито стоять якісь політики. Насправді ж люди вийшли на протести, розуміючи, що через високі ціни на енергоносії завтра просто не матимуть за що купити їжу. Тож і це звернення обласної ради до Президента України, Верховної Ради і Кабміну насправді ініціювали не політики, а вулиця, наші краяни, які не згідні з тим, що нині відбувається в Україні. Замість обіцяного їм подолання епохи бідності доводиться констатувати провали політики центральної влади в різних сферах суспільного життя. Виходить так, що вона фактично допомагає олігархам далі багатіти, а середній і малий бізнес своїми недолугими рішеннями руйнує. Якщо влада не зробить належних висновків із тих провалів, не працюватиме в інтересах української нації, то наражатиметься на щораз гострішу реакцію вулиці – люди не мовчатимуть.

Проєкт рішення з єдиного в порядку денному позачергової сесії обласної ради і вельми актуального для прикарпатців питання підтримали 67 із 73 присутніх у залі депутатів, утрималися при голосуванні лише члени фракції «Слуга народу». У схваленому зверненні до Президента України В. Зеленського, Верховної Ради та уряду Івано-Франківська обласна рада вимагає запровадити мораторій терміном на рік на дію всіх постанов Кабінету Міністрів та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, якими з 1 січня 2021 р. було підвищено тарифи на газ та його доставку, на електроенергію, опалення, гарячу воду, унеможливити в час дії мораторію зловживання постачальниками природного газу своїм монопольним становищем, які призводять до підвищення цін для населення, підготувати й ухвалити зміни до Державного бюджету України на 2021 р. з тим, щоб передбачити виділення достатнього обсягу коштів для покриття потреб соціально незахищених верств населення в пільгах та субсидіях, перевірити законність і обґрунтованість збільшення вартості енергоносіїв, постанови щодо якого прийняли Кабмін та Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а також розробити й ухвалити закон про впровадження єдиної державної системи моніторингу виробництва, постачання, транспортування, споживання та оплати паливно-енергетичних ресурсів і комунальних послуг.

Заслужений журналіст України, спецкореспондент газети "Галичина", заступник голови Івано-Франківської міської «Просвіти», член НСПУ і НСЖУ.