Недавно інформаційний освітній ресурс «Освіта.ua» склав рейтинг загальноосвітніх шкіл України за підсумками ЗНО-2020. До речі, прикарпатські заклади освіти посіли в ньому доволі високі позиції. Втім, освітні фахівці наголошують, що перші місця шкіл у таких рейтингах не показник високоякісних освітніх послуг, котрі надають у закладі, адже дуже часто досягати високих результатів на іспиті учням допомагають не шкільні вчителі, а репетитори.
Верхівка рейтингу
Рейтинги за результатами ЗНО – явище не нове, їх складають щороку. Як правило, найвищі місця посідають одні і ті самі заклади, хоча без винятків також не обходиться. Адже не варто забувати, що в основі не школа, а учень і те, яким чином він готувався до зовнішнього незалежного оцінювання.
Цього року першість серед двохсот найкращих шкіл України за результатами ЗНО-2020 посів Львівський фізико-математичний ліцей-інтернат, за ним розмістилися столичні заклади: ліцей «Інтелект», Український фізико-математичний ліцей Київського національного університету ім. Т. Шевченка, Технічний ліцей Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут», приватний ліцей «Екологія і культура». Ці школи очолили рейтинг.
Щодо прикарпатських навчальних закладів, то вони також потрапили у топ-200. Зокрема Українська гімназія №1 м. Івано-Франківська розмістилася на 19-й сходинці, Калуський ліцей ім. Дмитра Бахматюка – на 50-й, Коломийський ліцей ім. Михайла Грушевського – на 129-й, Підмихайлівський ліцей Новицької ОТГ Калуського району – на 136-й, Надвірнянський ліцей – на 151-й, Добровлянський ліцей Новицької ОТГ Калуського району – на 158-й, Івано-Франківський фізико-технічний ліцей – на 161-й, Івано-Франківський ліцей ім. Романа Шухевича – на 180-й, Католицький ліцей святого Василія Великого м. Івано-Франківська – на 181-й. У рейтингу областей за результатами ЗНО область посіла десяту сходинку. Середній бал прикарпатських абітурієнтів – 121,7. Не може не тішити той факт, що 87 відсотків учасників ЗНО впоралися з тестуваннями і подолали поріг «склав/не склав».
Серед шкіл Івано-Франківська абсолютна першість – за Українською гімназією №1. У першій десятці рейтингу – фізико-технічний ліцей-інтернат, ліцей ім. Романа Шухевича, Католицький ліцей Святого Василія Великого, природничо-математичний ліцей, ліцеї №11, 5, 23 ім. Романа Гурика та №1, Микитинецький ліцей. Рейтинг шкіл області очолює Калуський ліцей ім. Дмитра Бахматюка. Другу сходинку посів Коломийський ліцей ім. Михайла Грушевського, третю – Підмихайлівський ліцей Новицької ОТГ, четверту – Надвірнянський ліцей, п’яту – Добровлянський ліцей Новицької ОТГ, шосту – Долинський ліцей «Інтелект», сьому – Городенківська гімназія ім. Антона Крушельницького, восьму – Коломийський ліцей №1 ім. В. Стефаника, дев’яту – Калуський ліцей №10, десяту – Бурштинська ЗШ №3.
Перша серед перших
Директор Української гімназії №1 м. Івано-Франківська Ігор Дейчаківський зауважує, що відколи існує ЗНО, заклад є першим у місті та області, адже його випускники щороку демонструють на іспитах глибокі знання і високі результати. Запорука успіху, на його думку, – в системній роботі закладу. Втім, попри високе місце гімназії у рейтингу шкіл за результатами ЗНО-2020 Ігор Дейчаківський не дуже задоволений цьогорічними досягненнями своїх випускників, адже карантин завадив виконати у повному обсязі навчальну програму. Дистанційне навчання менш ефективне, ніж його очний формат. «Рейтинг дає можливість порівнювати свої ж успіхи рік у рік, бо є різні роки, кращі чи трохи гірші. За результатами ЗНО мали ми і по три-п’ять «двохсоток» з різних предметів: математики, історії України, англійської, української мови і літератури. Цього року лише один гімназист – Роман Кулик склав тестування з англійської мови на 200 балів», – коментує директор гімназії.
Ігор Дейчаківський наголошує, що рейтинги за результатами ЗНО, звісно, не можуть дати повної картини якості послуг закладу освіти, проте є надзвичайно інформативними. Насамперед вони свідчать про системність чи несистемність праці конкретної школи. «Щороку в цих рейтингах на високих позиціях одні і ті самі заклади. Чому? Тому що вони працюють ефективно», – переконаний мій співрозмовник.
Обласний лідер
Калуський ліцей ім. Дмитра Бахматюка цього року очолив рейтинг шкіл Прикарпаття за результатами ЗНО, серед закладів освіти України посів 50-те місце. «В області очолюємо рейтинг відколи проводять ЗНО, якщо не враховувати, звісно, закладів Івано-Франківська, зокрема Української гімназії №1, – розповідає директорка Калуського ліцею ім. Дмитра Бахматюка Оксана Табачук. – На загальноукраїнському рівні також рідко коли виходили за межі двадцятки, торік були на 18-му місці. Чому нині посіли 50-ту сходинку? Можливо, певною мірою вплинула дистанційна робота. Все-таки з цього можна робити висновки про роль очної роботи вчителя з учнем у підготовці до ЗНО, якої у нас, на жаль, не було в останні місяці навчального року».
Як і п. Дейчаківський, Оксана Титівна вважає, що високі місця в рейтингу свідчать про систему роботи, яка впродовж багатьох років вже утвердилася в закладі. «Тут багато факторів: потужний педагогічний колектив, можливість відбирати учнів за конкурсом до п’ятого класу, небайдужі батьки, які надають допомогу в освітньому процесі», – констатує моя співрозмовниця.
Всі крапки над «і»
Про що все ж таки свідчать високі місця тих чи інших шкіл у рейтингу за результатами ЗНО, наскільки це є лакмусовим папірцем високоякісних освітніх послуг? За роз’ясненнями звернулися до директора Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти Богдана Томенчука. Освітянин у цьому питанні категоричний, він не приховує, що ставиться негативно до такого ранжування та порівняння закладів освіти. «Ці рейтинги ні про що не свідчать, хіба що про ті умови, в яких навчаються і живуть школярі певних шкіл і місцевості, – переконаний мій співрозмовник. – Вони не можуть бути показником якісних освітніх послуг за наявності інституту репетиторства і з огляду на специфіку тестового оцінювання. Високі місця в рейтингу тих чи інших шкіл свідчать про те, що у них добрий підбір учнів, що батьки багатші і можуть винайняти кращих репетиторів і, само собою, про працю вчителя. Хоча, як на мене, праця вчителя у всіх школах однаковісінька, проте вчитель має справу з різними контингентом та умовами праці».
… Втім, рейтинги все-таки не голослівні, адже свідчать про освітнє середовище, яке склалося. Адже не забуваймо, що ЗНО складає не школа, а учень. А школярі-зірки навчаються не лише в елітних міських школах, є вони і в малих населених пунктах. Питання лише в тому, скільки їх у навчальному закладі. Звісно, у так званих закладах нового типу, колишніх гімназіях та ліцеях їх буде більше. Адже не таємниця, що тут особливу увагу приділяють підбору учнівського контингенту.